Sprawdź, jak zgłosić swojego faworyta do nagrody.

 

Prestiżowe wyróżnienie

Propozycję kandydatury do Nagrody Literackiej Gdynia może zgłosić każdy, kto ukończył 18 lat. Mogą zrobić to też wydawnictwa, osoby reprezentujące instytucje kulturalne, a także media o charakterze kulturalnym. Ważne jest, żeby nominowane książki były wydane po raz pierwszy w 2017 r. Kostki Literackie zostaną przyznane w czterech kategoriach: proza, esej, poezja i przekład na język polski. Ze zgłoszonych kandydatur kapituła wybierze 5 nominacji w każdej kategorii, które zostaną ogłoszone w maju, a zwycięzcy zostaną wyłonieni we wrześniu 2018 r.

Propozycje tytułów i ich autorów do konkursów przyjmuje Sekretarz Kapituły – Natalia Gromow z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni. Dodatkowe informacje i regulamin zgłoszeń na stronie internetowej Nagrody Literackiej Gdynia.

 

Nagroda Literacka Gdynia została powołana do życia w 2006 r. w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców. Jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku.

Pośród tak popularnych i nagradzanych już autorów jak Wiesław Myśliwski czy Andrzej Stasiuk, w gronie nominowanych oraz laureatów regularnie pojawiają się także przedstawiciele młodego pokolenia (m.in. Justyna Bargielska, Michał Witkowski, Salcia Hałas) czy też pisarze bardzo niszowi – prof. Marian Pankowski czy Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (dwukrotnie nagrodzony w Gdyni). Istotnym werdyktem wydaje się być również laur za przekład. W ten sposób praca polskich tłumaczy jest doceniana, nie tylko w ich własnym środowisku, ale również w szerokim gronie twórców i odbiorców polskiej literatury.