To już 13. edycja literackiego plebiscytu dla autorów esejów, poezji, prozy i przekładów na język polski. Do wygrania jest 50 tys. zł.
Sprawdź, jak zgłosić swojego faworyta do nagrody.
Prestiżowe wyróżnienie
Propozycję kandydatury do Nagrody Literackiej Gdynia może zgłosić każdy, kto ukończył 18 lat. Mogą zrobić to też wydawnictwa, osoby reprezentujące instytucje kulturalne, a także media o charakterze kulturalnym. Ważne jest, żeby nominowane książki były wydane po raz pierwszy w 2017 r. Kostki Literackie zostaną przyznane w czterech kategoriach: proza, esej, poezja i przekład na język polski. Ze zgłoszonych kandydatur kapituła wybierze 5 nominacji w każdej kategorii, które zostaną ogłoszone w maju, a zwycięzcy zostaną wyłonieni we wrześniu 2018 r.
Propozycje tytułów i ich autorów do konkursów przyjmuje Sekretarz Kapituły – Natalia Gromow z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdyni. Dodatkowe informacje i regulamin zgłoszeń na stronie internetowej Nagrody Literackiej Gdynia.
Nagroda Literacka Gdynia została powołana do życia w 2006 r. w celu uhonorowania wyjątkowych osiągnięć żyjących, polskich twórców. Jest przyznawana rokrocznie autorom najlepszych książek wydanych w poprzednim roku. Pośród tak popularnych i nagradzanych już autorów jak Wiesław Myśliwski czy Andrzej Stasiuk, w gronie nominowanych oraz laureatów regularnie pojawiają się także przedstawiciele młodego pokolenia (m.in. Justyna Bargielska, Michał Witkowski, Salcia Hałas) czy też pisarze bardzo niszowi – prof. Marian Pankowski czy Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki (dwukrotnie nagrodzony w Gdyni). Istotnym werdyktem wydaje się być również laur za przekład. W ten sposób praca polskich tłumaczy jest doceniana, nie tylko w ich własnym środowisku, ale również w szerokim gronie twórców i odbiorców polskiej literatury. |