Agencja Rozwoju Pomorza sprzedała dziesięć zabytkowych kamienic na Długim Targu w Gdańsku. Powstaną tu hotel o wysokim standardzie, restauracja oraz kawiarnia z widokiem na fontannę Neptuna i Dwór Artusa. Inwestycja będzie gotowa za około 3 lata.
– Mimo że kamienice na Długim Targu stoją w sercu miasta, to przez ostatnie dziesięciolecia pozostawały w cieniu. Zamierzamy przywrócić je do życia – mówi Krzysztof Król, przedstawiciel firmy Hotelsberg, która za kwotę 48,8 mln zł odkupiła kamienice od Agencji Rozwoju Pomorza.
Jak zmienią się kamienice?
Inwestor planuje nie tylko odnowienie elewacji kamienic, ale przede wszystkim otwarcie ich wyjątkowych wnętrz. – Zależy nam na odbudowie prowadzonej z najwyższą starannością i dbałością o każdy detal. Naszym celem jest rewitalizacja obiektu, który na powrót stanie się wizytówką miasta, którego fasada oraz wnętrza będą przyciągały miłośników historii Gdańska – podkreśla Krzysztof Król.
Obecnie trwają prace koncepcyjne, które zadecydują o funkcjach poszczególnych części tego obiektu. Według wstępnych założeń powstanie tu hotel mający prawdopodobnie ponad 60 pokoi, w tym luksusowe apartamenty. Na parterze kamienic znajdą się restauracja oraz kawiarnia z widokiem na fontannę Neptuna i Dwór Artusa. Natomiast w piwnicach będą puby i winiarnie. Jak deklaruje Krzysztof Król we wnętrzach hotelu powstaną też galerie sztuki i bursztynu, w których odbywać się będą wernisaże. Uporządkowane zostaną przestrzenie wokół hotelu, a przedproża kamienic odzyskają dawny blask.
Inwestor chce współpracować z najlepszymi specjalistami z branży zarówno przy projektowaniu wnętrz, jak i w zakresie przyszłego zarządzania hotelem. – Będziemy rozmawiać z wiodącymi sieciami hotelowymi, których doświadczenie będzie kluczowe w budowaniu wysokiej jakości oferty, jaka będzie czekała na naszych przyszłych gości – podkreśla Krzysztof Król.
W jaki sposób wybrano inwestora?
W październiku 2016 r. Agencja Rozwoju Pomorza, jako właściciel nieruchomości, ogłosiła konkurs ofert na sprzedaż, wspólne przedsięwzięcie inwestycyjne lub dzierżawę kompleksu dziesięciu kamienic na Długim Targu 1-10 w Gdańsku wraz z przylegającym terenem w obrębie ulic Mieszczańskiej, Ławniczej i Ogarnej.
– Nasze działania od początku skupiały się na poszukiwaniu takiego projektu inwestycyjnego, który zmieni wykorzystanie nieruchomości, aktualnie wynajmowanej głównie jako powierzchnie biurowe, na funkcję hotelową – wyjaśnia Łukasz Żelewski, prezes Zarządu ARP.
Postępowanie obejmowało dwa etapy. Pierwszy, polegający na zebraniu ofert niewiążących, był realizowany we współpracy z firmą doradczą PricewaterhouseCoopers. Ofertę inwestycyjną wysłano do 103 wskazanych przez PwC podmiotów polskich i międzynarodowych, opublikowano w ogólnopolskim dzienniku „Rzeczpospolita” oraz upowszechniano poprzez specjalną stronę internetową: www.dlugitarg1-10.pl
– Cieszymy się, iż plany zagospodarowania nieruchomości na cele komercyjne są zbieżne z wnioskami zawartymi w analizie optymalnego sposobu zagospodarowania z 2007 r. Wskazaliśmy w niej zasadność powstania hotelu w tym unikatowy miejscu – mówi Krzysztof Sakierski, starszy menadżer w zespole ds. nieruchomości PwC.
Do drugiego etapu zakwalifikowało się czterech oferentów. Wśród nich znalazły się firmy deweloperskie oraz inwestycyjne: dwie z Polski oraz po jednej z Francji i Austrii. Zaproszone podmioty składały oferty ostateczne. Oceniano m.in. warunki finansowe, wiarygodność oferenta, koncepcja inwestycji hotelowej oraz proponowany projekt architektoniczny.
Za najlepszą uznano ofertę polskiego inwestora Hotelsberg sp. z o.o. sp.k. Firma wchodzi w skład grupy Landsberg, która specjalizuje się w produkcji wyrobów stalowych dla budownictwa. Jest liderem na polskim rynku w produkcji kształtowników do okien PCW, a w zakres jej produkcji wchodzą również stalowe pokrycia dachowe i elewacyjne. Spółka została założona w 2000 r., jej kapitał jest w całości polski, a działalność produkcyjna od początków funkcjonowania firmy realizowana jest na Pomorzu.
„Hotel w tym miejscu to właściwy krok”
– Sprzedaż kamienic na Długim Targu zajęła nam dużo czasu, ale nie jest to sytuacja wyjątkowa przy tak dużych przedsięwzięciach. Postawiliśmy bardzo wysokie wymagania. Szukaliśmy wiarygodnego inwestora, który nie tylko spełni nasze oczekiwania finansowe, ale również jego koncepcja zagospodarowania nieruchomości będzie dostosowana do funkcji, jaką pełni ta prestiżowa część Gdańska, zarówno dla turystów, jak i mieszkańców – mówi prezes Żelewski.
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz Prezydent zwraca uwagę, że nowa inwestycja odpowiada na zwiększający się ruch turystyczny i biznesowy w Trójmieście. – Gdańsk jest drugim z najchętniej odwiedzanych w miesiącach letnich miejscowości nadmorskich w Polsce. Statystyki potwierdzają rosnące zapotrzebowanie na miejsca noclegowe nad morzem – zaznacza prezydent Adamowicz.
– Długi Targ to wizytówka nie tylko Gdańska, ale całego naszego regionu – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Hotel w tym miejscu to właściwy krok w rozwoju jednej z kluczowych branż gospodarki Pomorza. Ta atrakcyjna oferta inwestycyjna, powstała w wyniku współpracy Urzędu Miejskiego w Gdańsku, samorządu województwa pomorskiego oraz Agencji Rozwoju Pomorza, z pewnością przyczyni się do wzmocnienia potencjału turystycznego i rozwijania turystyki biznesowej – podsumowuje marszałek Struk.