Mijają dwa lata działalności programu Otwarty IKM. W tym czasie 95 organizatorów znalazło w IKM-ie miejsce dla projektów i pomoc w ich realizacji.

 

Każdy pomysł jest dobry

Otwarty IKM to program współorganizacji projektów, w ramach którego można uzyskać dotacje w wysokości do 500 zł na działania kulturalne, społeczno-kulturalne, edukacyjne oraz otrzymać wsparcie merytoryczne i techniczne pracowników IKM, a także miejsce do realizacji przedsięwzięcia.

– Pomysły na wydarzenia są różnorodne. Od początku istnienia programu odbywają się warsztaty dla dzieci, dorosłych i seniorów, działania performatywne, projekcje filmowe, koncerty – wyjaśnia Katarzyna Buczek z IKM-u. – Dużą popularnością cieszą się spotkania o podróżach, te najczęściej są łączone z warsztatami lub pokazami multimedialnymi. To w sumie 196 godzin wydarzeń zrealizowanych w programie otwarty IKM. Łącznie gościliśmy ponad 2230 osób – dodaje Buczek.  

Od dwóch lat, w poniedziałki i piątki, w IKM-ie można realizować inicjatywy kulturalne, społeczne i edukacyjne mieszkańców Gdańska i metropolii. IKM zaprasza do organizacji spotkań, szkoleń, warsztatów, pokazów filmowych z dyskusjami i innych form wydarzeń – wszystkiego, co jest możliwe do realizacji w sieni IKM, z uwzględnieniem jej warunków i ograniczeń.
 

Na propozycje i pomysły działań IKM  czeka do 10. dnia każdego miesiąca

Instytut Kultury Miejskiej, ul. Długi Targ 39/40, Gdańsk, koordynacja: katarzyna.buczek@ikm.gda.pl.
 

Kto skorzystał?

Swoje projekty w 2017 r. zrealizowały instytucje pozarządowe m.in.: Fundacja Instytut Globalnej Odpowiedzialności, Stowarzyszenie Instytut Czasu, Fundacja Piękne Drzewo, Pracownia Inicjatyw Społecznych DYM,  Stowarzyszenie Dobrych Wiadomości, Fundacja Kultury Przestrzeni Zobaczyć na nowo, Stowarzyszenie PROM*Kultura, Fundacja trzy cztery!, Fundacja im. Heleny Keller, Fundacja Pomysłodalnia, Koło Emerytów, Rencistów i Inwalidów, Pomorska Jednostka Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, a także osoby indywidualne.

– Wśród zrealizowanych projektów wybraliśmy kilkanaście najciekawszych, a ich organizatorów poprosiliśmy o podzielenie się wrażeniami i poradami. Być może relacje z tych wydarzeń podsuną wam własny pomysł na działanie? Jeśli tak się stanie, zachęcamy do złożenia wniosku! Najciekawsze z nich prezentujemy na www.otwarty.ikm.gda.pl/wybrane-projekty/. Zapraszamy do lektury i inspiracji! – zachęca Katarzyna Buczek.

 

Wydarzenia w ramach otwartego IKM w styczniu

  • 12 stycznia spotkają się sympatycy i członkowie Pomorskiej Jednostki Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym z okazji jubileuszu 10-lecia istnienia
  • 15 i 16 stycznia w godz. 9.00- 15.00 – Trójmiejskie Spotkanie Humanistyczne TRIHUM To dwudniowa, otwarta konferencja, podczas której wystąpią: prof. Dilwyn Knox z University College London z wykładem Evil in monistic forms of philosophy, dr Gerd Gerhardt z Münster Universitat, który opowie o Kształtach zła, Iwona Krupecka z Uniwersytetu Gdańskiego z wykładem O czym się dowiadujemy, wchodząc do labiryntu. Zło w twórczości Julio Cortazara czy Małgorzata Jarmułowicz z Uniwersytetu Gdańskiego, która poruszy temat Teatralnych oblicz zła oraz Mateusz Dyrda z prelekcją Do Androids Dream of Electric Evil?
  • 19 stycznia warsztaty kaligrafii z Galerią Kunsztownia
  • 22 stycznia Stowarzyszenie Teatralne Ingenium poprowadzi warsztaty z podstaw Polskiego Języka Migowego Elementy kultury oraz zasady savoir-vivre związane z kulturą głuchych
  • 29 stycznia Karolina Kowalczyk poprowadzi spotkanie podróżnicze Japonia – kraj kwitnącej wiśni i majestatycznych Torii z audiodeskrypcją oraz tłumaczeniem na język migowy dla osób głuchych
     

Program Otwarty IKM

  • Instytut Kultury Miejskiej
  • ul. Długi Targ 39/40
  • Gdańsk 

Zobacz: Otwarty IKM