W 457. rocznicę urodzin Williama Szekspira, czyli 23 kwietnia 2021 r., w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim rozpocznie się nowy cykl spotkań zatytułowany Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle. Pierwsza edycja, inspirowana szekspirowskimi postaciami Prospera i Hamleta, poświęcona zostanie twórczości zmarłego w marcu prof. Jerzego Limona. Dzień później o dorobku dyrektora i twórcy GTS-u będą rozmawiać: artyści, reżyserzy i akademicy m.in. z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Niemiec, Francji, Węgier i Polski.
Obydwa spotkania odbędą się za pośrednictwem transmisji on-line na kanałach YouTube GTS i profilu na Facebooku GTS.
Cztery spotkania
Kolejne spotkania w ramach cyklu „Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle” będą odbywały się raz w miesiącu (łącznie 4 spotkania), z finałem podczas 25. Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku. Gośćmi majowego wydarzenia będą Agata Bielik-Robson i Tomasz Stawiszyński, a tematem ich rozmowy, inspirowanej „Burzą” Szekspira, będzie „Zemsta i sprawiedliwość”.
Bezradność filozofa. Rozmowy o współczesności z Szekspirem w tle
- spotkanie pierwsze: Jerzy Limon/Prospero
- 23 kwietnia 2021 r., piątek, godz. 19.00
Jesteśmy bezradni wobec tragicznego, przedwczesnego, niesprawiedliwego odejścia profesora Jerzego Limona. Powodów do bezradności mamy coraz więcej: pandemia, degeneracja życia politycznego, dewastacja środowiska naturalnego, nierówności społeczne, marginalizacja sztuki i myśli, szerząca się głupota. Pragnieniem profesora Limona było, żeby w GTS-ie odbywały się debaty na temat bezradności filozofa. Filozofa, czyli człowieka myślącego i wrażliwego, starającego się zrozumieć całą złożoność i zawikłanie świata.
Pytając o bezradność filozofa, chcemy zapytać przede wszystkim o pełne energii i rozmachu wizjonerskie dzieło i twórczość profesora. Chcemy, żeby ta rozmowa była naszym pożegnaniem z nim. Ale też wspólnym przemyśleniem wyzwań i zadań, które nam pozostawił. Jak postrzegał współczesną kulturę? Jakie problemy w niej dostrzegał? Jak próbował na nie odpowiadać? Jakie zadanie stawiał dziś przed Szekspirem? Z jaką bezradnością się mierzył? Co możemy zrobić, żeby jego dzieło twórczo kontynuować?
Na żywo, na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego porozmawiają o tym Łukasz Drewniak (krytyk teatralny, redaktor, selekcjoner w Konkursie o Złotego Yoricka), dr hab. Stanisław Rosiek (historyk literatury, pisarz, wydawca, wykładowca Uniwersytetu Gdańskiego, założyciel wydawnictwa słowo/obraz terytoria) oraz Anna Augustynowicz (reżyserka teatralna, Dyrektor artystyczna Teatru Współczesnego w Szczecinie).
- scenariusz i prowadzenie: Piotr Augustyniak
- reżyseria: Robert Florczak
- kreacja postaci i kostiumy: Alicja Gruca
- choreografia: Joanna Czajkowska
- reżyseria wizji: Paweł Wyszomirski
- produkcja: Melania Szymerowska
Międzynarodowe spotkanie pt .„Człowiek teatru i literatury – dorobek Jerzego Limona we wspomnieniach artystów, reżyserów i akademików”
- 24 kwietnia 2021 r., sobota, godz. 13.30-16.45
Nagłe odejście prof. Jerzego Limona bardzo poruszyło środowiska ludzi teatru i nauki na całym świecie. Narodziła się potrzeba spotkania i rozmowy jego przyjaciół. Międzynarodowe spotkanie będzie okazją do zapoznania się z ogromnym dorobkiem artystycznym, literackim i ideowym. Będzie podzielone na dwie części i odbędzie się w całości w języku angielskim. Nie będzie tłumaczone na język polski. W trakcie spotkania będzie możliwość zadawania pytań poprzez komentarze pod transmisją.
- 24 kwietnia 2021 r., sobota
- godz. 13.30-14.45
- Część pierwsza: „Jerzy Limon, człowiek Teatru”
- moderacja: Nicoleta Cinpoeş
Uczestnicy: Alicja Bral (aktorka, dramaturżka, Teatr Pieśń Kozła), Grzegorz Bral (dyrektor Teatru Pieśń Kozła), Javor Gardev (reżyser teatralny i filmowy), Phillip Parr (dyrektor artystyczny grupy Parrabola), Luk Perceval (d)yrektor NTGent, Joanna Śnieżko-Misterek (koordynatorka Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, prezeska Europejskiej Sieci Festiwali Szekspirowskich).
- godz. 14.45-15.00 – przerwa
- godz. 15.00-16.45
- Część druga: „Jerzy Limon – naukowiec/badacz”
- moderacja: Marta Gibińska
Uczestnicy: Michael Dobson (Shakespeare Institute, Uniwersytet w Birmingham, Wielka Brytania), Pavel Drabek University of Hull, Wielka Brytania), Jay Halio (Uniwersytet Delaware, USA), Peter Holland (Uniwersytet Notre Dame, USA), Marta Nowicka (GTS), Manfred Pfister (Freie Universität Berlin, Niemcy), George Szonyi (Uniwersytet Segedyński, Węgry) i dr hab. Tomasz Wiśniewski (Instytut Anglistyki i Amerykanistyki, Uniwersytet Gdański).
Współorganizatorzy: Nicoleta Cinpoeş (Uniwersytet w Worcester, Wielka Brytania), Marta Gibinska (Uniwersytet Jagielloński), Boika Sokolova (Uniwersytet Notre Dame (USA) w Anglii), Janice Valls-Russell (Narodowe Centrum Badań Naukowych (CNRS) i Uniwersytet Paula Valery’ego w Montpellier III (UPVM), Francja) i Tomasz Wiśniewski (UG).