Wystawa „Gdańsk i okolice w malarstwie od XVII do XX wieku” prezentuje wyselekcjonowane obrazy z prywatnych zbiorów Andrzeja Walasa. Bogata kolekcja mogłaby stanowić osobny dział niejednego muzeum. W ostatnich latach część z tych dzieł prezentowana była na ośmiu wystawach w prestiżowych galeriach na Pomorzu.

Pomorskie nazwiska znane w świecie

Na wystawie w Centrum św. Jana zgromadzono 50 obrazów malarzy z kilku miast regionu pomorskiego. Można oglądać dzieła stworzone przez artystów doskonale wykształconych, posługujących się językiem niemieckim, polskim i łaciną. Ekspozycja prezentuje dość szerokie spektrum, reprezentujące różne nurty w malarstwie. To dzieła o dość zróżnicowanym charakterze i wymiarze artystycznym.
Zwiedzanie wystawy to okazja, by przekonać się, jak wielu znanych i uznanych na świecie malarzy swoje korzenie ma właśnie w Pomorskiem. Jak mówi Stanisławy Seyfried, kurator wystawy: „Z Elbląga wywodzi się liczna reprezentacja doskonałych malarzy, między innymi: Berthold Hellingrath, Harry Schultz, Emil Gabel, Dora Grabosch czy Erich Scholtis. Drugim ciekawym miejscem był Kwidzyn, z którego wywodzili się nie mniej znani artyści, jak: Thuro Balzer, Gustav Meissner, Wilhelm Carl Räuber, Eugen Windmüller, Ernst Kolbe czy Georg Knorr. Natomiast w pobliskim Malborku urodził się znakomity niemiecki malarz, ekspresjonista, przedstawiciel Berlińskiej Secesji Bruno Krauskoph (1892-1960). To wielki twórca, którego losy rzucały po świecie od Niemiec przez Polskę, Francję, Szwajcarię, Norwegię, Stany Zjednoczone, aż do powrotu do Niemiec, a dokładniej Berlina, gdzie żył tuż przed śmiercią. W Nowym Stawie niedaleko Malborka urodziła się ilustratorka i graficzka, studiująca w Gdańsku, a później w Lipsku Eva van Blericq, a w pobliskim Sztumie: malarz i grafik Robert Assmus. Inny znany przedstawiciel niemieckiej sztuki pochodził z Tczewa. Był to pejzażysta Alfred Bachmann, stały bywalec największych europejskich aukcji sztuki, uczeń prof. Maximiliana Schmidta z Królewieckiej Akademii Sztuki. Z Tczewa pochodzili również malarka Dorota Stroschein i malarz Theodor Dietrich”.

Wystawa „Gdańsk i okolice w malarstwie od XVII do XX wieku”

  • 6-21 sierpnia, godz. 10.00-18.00
  • Centrum św. Jana
  • ul. Świętojańska 50
  • Gdańsk
  • wstęp wolny