Piętnaście lat temu, 10 kwietnia 2010 r. na lotnisku pod Smoleńskiem rozbił się samolot z polską delegacją zmierzającą na uroczystości związane z rocznicą zbrodni katyńskiej. W katastrofie zginął prezydent RP Lech Kaczyński oraz 95 towarzyszących mu osób, w tym wielu wysokich rangą urzędników państwowych, dowódców wojskowych duchownych, działaczy politycznych, społecznych i kulturalnych.
Wśród ofiar katastrofy smoleńskiej były także osoby związane z województwem pomorskim:
Anna Walentynowicz – działaczka Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża i opozycji demokratycznej w czasach PRL, współzałożycielka NSZZ Solidarność, dama Orderu Orła Białego,
Maciej Płażyński – opozycjonista, pierwszy niekomunistyczny wojewoda gdański, były marszałek Sejmu i wicemarszałek Senatu, prezes stowarzyszenia Wspólnota Polska,
Arkadiusz Rybicki – opozycjonista (jeden z twórców tablic z 21. postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego), historyk, działacz społeczny i samorządowy, poseł na Sejm,
Andrzej Karweta – wiceadmirał i dowódca Marynarki Wojennej RP,
Izabela Jaruga-Nowacka – działaczka społeczna, posłanka na Sejm, była wicepremier i minister polityki społecznej,
Przemysław Gosiewski – opozycjonista, działacz NSZZ Solidarność, poseł na Sejm i były wicepremier,
Leszek Solski – działacz Rodzin Katyńskich,
Izabela Tomaszewska – dyrektorka Zespołu Protokolarnego Prezydenta RP.
* * *
W 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej w czwartek, 10 kwietnia 2025 r. w Gdańsku prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz wraz z radnym Andrzejem Kowalczysem złożyli kwiaty i zapalili znicze przy grobie Macieja Płażyńskiego w bazylice Mariackiej, a następnie udali się na cmentarz Srebrzysko, gdzie znajdują się groby Anny Walentynowicz, Arkadiusza „Arama” Rybickiego i Leszka Solskiego.
Przy grobie Macieja Płażyńskiego i pomniku ofiar katastrofy smoleńskiej wieńce złożyli również wojewoda pomorska Beata Rutkiewicz oraz marszałek Mieczysław Struk.
- Fot. Jacek Sowa / UMWP
Wojewoda pojawiła się też z kwiatami na grobach ofiar pochowanych na cmentarzu Srebrzysko. Z kolei wicewojewoda Emil Rojek pojechał na cmentarz w Baninie, gdzie złożył kwiaty na grobie adm. floty Andrzeja Karwety.
Natomiast w Gdyni przed budynkiem Dowództwa Marynarki Wojennej RP przy ul. Waszyngtona prezydent miasta Aleksandra Kosiorek złożyła kwiaty pod płytą pamiątkową adm. Andrzeja Karwety. Następnie w Bazylice Morskiej przy ul. Armii Krajowej odbyła się wspólna modlitwa, na zakończenie której pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy złożone zostały wieńce i wiązanki kwiatów.