W wydarzeniu wzięli udział: marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński, wójt gminy Pruszcz Gdański Magdalena Kołodziejczak, wójt Cedrów Wielkich Janusz Goliński oraz Elżbieta Czaja prezes Yacht Sport z Mysłowic. Towarzyszyło im także kilkunastu uczniów z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Brodnicy Górnej i Uczniowskiego Klubu Żeglarskiego Lamelka z Kartuz, który wypróbowali przywiezione jednostki.

Będą żeglować i uczyć się współpracy

W malowniczym otoczeniu Pojezierza Kaszubskiego w Centrum Sportów Wodnych i Promocji Regionu odbyło się uroczyste wodowanie czterech łódek. Gospodarzem uroczystości był burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński.

Marszałek Mieczysław Struk, który przybył nad jezioro Brodno Wielkie, przypomniał, że: „100 lat temu, kiedy Pomorze wróciło w granice Rzeczypospolitej powstawały organizacje, które promowały żeglarstwo, hartowały ducha młodych ludzi, uczyły współpracy. – Nasz projekt ma do tego nawiązywać. Chcemy edukować młodzież, uczyć nie tylko zachowania na wodzie, ale także ekologii, współpracy oraz dyscypliny. Mam nadzieję, że flota 100 łodzi będzie powiększała się sukcesywnie i przyczyni się do rozwijania pasji, jaką może być żeglarstwo – mówił marszałek województwa.

Pomorze ma doskonałe warunki do uprawiania sportów wodnych

Liderką projektu 100 łódek na 100-lecie zaślubin Polski z morzem jest wójt Pruszcza Gdańskiego Magdalena Kołodziejczak.

Wójt powiedziała, że: „To było dość trudne zdanie, bo na co dzień nie kupuje się 100 łodzi. – Pruszcz Gdański, który do tej pory niewiele miał wspólnego z żeglarstwem, teraz staje się gminą, w której będziemy krzewić tę umiejętność. Do realizacji projektu przyczyniły się m.in. takie inwestycje jak Pętla Żuławska. Dzięki doskonałemu położeniu nie tylko nadmorskiemu, ale i w otoczeniu wielu jezior Szwajcarii Kaszubskiej, w naszym województwie mamy świetne warunki do żeglowania – wyjaśniła Magdalena Kołodziejczak.

Natomiast odbierający jedną z łódek wójt Janusz Gołuński stwierdził, że: „W sercu Kaszub mamy nie tylko smakowite truskawki, ale piękne jeziora, idealne do nauki żeglowania i powinniśmy to wykorzystać. Dzięki nowej infrastrukturze i tym łódkom w Cedrach Wielkich będziemy uczyć żeglowania”.

Wsiedli i popłynęli

Na jednej z łódek wypłynął marszałek Mieczysław Struk, a na drugiej burmistrz Kartuz Mieczysław Gołuński. Samorządowcom towarzyszyli młodzi żeglarze, którzy nie kryli radości z udziału w sobotnim wodowaniu. Pogoda także dopisywała, wiał lekki wiaterek, który dodawał ochłody w czerwcowe popołudnie.
Elżbieta Czaja, prezes Yachtsport z Mysłowic, firmy, która buduje łódki zaznaczyła, że pomorski projekt jest wyjątkowy.

– Mam nadzieję, że w ślad za województwem pomorskim pójdą inne regiony i ten piękny sport będzie miał szanse się rozwijać – dodała Czaja.


Żeglowanie powszechnie dostępne

Zwodowane jednostki zostały przekazane gminom Cedry Wielkie i Kartuzy. To pierwsze łodzie ze stu, które powstały z okazji 100. rocznicy zaślubin Polskie z morzem. 23 samorządy z Pomorza kupiły 100 identycznych łodzi żaglowych, które będą służyć do nauki żeglowania i krzewienia dobrych żeglarskich praktyk.

Samorząd województwa pomorskiego od wielu lat realizuje szereg przedsięwzięć na rzecz rozwoju infrastruktury żeglarskiej i poprawy warunków nawigacyjnych na szlakach wodnych na terenie województwa. Chodzi m.in. o rozwój Pętla Żuławskiej oraz Pomorskich Szlaków Kajakowych. Dzięki inwestycjom powstała nowa infrastruktura żeglarska oraz kajakowa, wraz z odpowiednim zapleczem socjalnym.

– Jednak sama infrastruktura bez pasji i chęci rozwoju nie zostanie w pełni wykorzystana. Dlatego powstała koncepcja zakupu łodzi żaglowych do nauki żeglowania, zdobywania stopni żeglarskich, regat i rekreacji – mówił marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Mam nadzieje, że nowa, pomorska flota sprawi, że młodzież będzie mogła poznać sztukę żeglarstwa, a dzięki funduszom  przeznaczonym na wychowanie morskie, szkoły według specjalnie przegotowanego programu edukacyjnego będą mogły uczyć tej ważnej dla Pomorza i zarazem ciekawej dyscypliny – dodał marszałek.

Koszt zakupu stu łodzi to ok. 3,5 mln zł, z czego 3 mln zł to unijne dofinansowanie. Pozostały koszt to wkład własny gmin. Łodzie będą pływać po pomorskich jeziorach, wodach Zatoki Gdańskiej oraz Pętli Żuławskiej.

Od deklaracji do realizacji

Projekt „100 łodzi na stulecie zaślubin Polski z morzem” został przygotowany z okazji 100-lecia zaślubin Polski z morzem, które obchodziliśmy w 2020 roku. Uczestniczą w nim 23 samorządy z Pomorza. Deklarację na początku lutego 2020 r. podpisali wójtowie, burmistrzowie i przedstawiciele: Gdańska, Czerska, Karsina, Malborka, Cedrów Wielkich, Kartuz, Ustki, Żukowa, Sopotu, Czarnej Dąbrówki, Sierakowic, Pruszcza Gdańskiego, Kobylnicy, Pucka, Kosakowa, Kępic, Władysławowa, Kościerzyny, Łeby, Rzeczenicy, Stężycy, Konarzyn oraz Czarnego.