Pierwsze muzeum w Słupsku rozpoczęło działalność w 1924 roku. Dzisiejsze zbiory MPŚ liczą ponad 30 tys. eksponatów oraz 22 tys. woluminów. Z okazji setnej rocznicy muzealnictwa w Słupsku przygotowano specjalną galę podsumowującą lata pracy i działań pracowników instytucji.

Rok obchodów

W ramach jubileuszu przez cały 2024 rok odbywają się różnego rodzaju wydarzenia, które przyciągają nie tylko miłośników kultury i sztuki.  Od marca do grudnia zaplanowano cykl wykładów jubileuszowych, wygłaszanych przez pracowników muzeum. Odwiedzający mogli podziwiać wystawy okolicznościowe takie jak: „100 lat muzealnictwa w Słupsku 1924-2024”, „Wystawa jubileuszowa,-Dawne i obecne siedziby muzeum. Kopie pocztówek dawnego Słupska ze zbiorów MPŚ” oraz „100 lat muzealnictwa w  Słupsku 1924-2024. Wystawa plenerowa”.

Nie zabrakło emocjonujących wydarzeń, takich jak Zjazd rodzinny u Witkacego, podczas którego zaprezentowane zostały dwa nowe nabytki w kolekcji dzieł Witkacego. Zakupione zostały przy wsparciu Samorządu Województwa Pomorskiego oraz Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Dzięki jubileuszowym wydarzeniom rok 2024 jest pełen inspiracji i niezapomnianych wrażeń.  Wspólne świętowanie skłania do odkrywania bogactwa kultury Słupska i regionu. O każdym wydarzeniu Muzeum informuje na bieżąco. Jeszcze w grudniu szykują się kolejne wykłady w których może uczestniczyć każdy zainteresowany. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej MPŚ.

Gala 100-lecia

Wielką kulminacją obchodów 100-lecia Muzealnictwa w Słupsku była gala 4 grudnia, która odbyła się w Pałacu Aureus. W trakcie uroczystości przypomniano historię Muzeum, a także wręczono medale i nagrody dla osób zasłużonych dla instytucji. Wydarzenie wzbogacił występ muzyczny lokalnego zespołu, który wprowadził gości w jubileuszowy nastrój. Obecnych na spotkaniu było wielu gości i przede wszystkim byli to pracownicy Muzeum, ci którzy już zakończyli zwoją pracę w tym miejscu jak i obecni pracownicy.

-Sto lat muzealnictwa w Słupsku to piękna rocznica. Wiele wydarzeń kulturalnych towarzyszyło w tym roku temu jubileuszowi. Dzięki nim i dzięki Marzennie Mazur, dyrektorce Muzeum Pomorza Środkowego możliwe było zwrócenie uwagi na kulturę – mówił na rozpoczęciu gali marszałek Mieczysław Struk – Nasz region jest wielkim regionem kulturowym. To ogromne bogactwo tej ziemi. Szkoda byłoby o naszej tożsamości dowiadywać się jedynie z podręczników. Dlatego cieszę się, że osoby takie jak pani Marzenna potrafią pokazać naszą bogatą kultury. Bez tych ludzi, którzy pracują i pracowali w Muzeum nie moglibyśmy dzisiaj mówić o bogactwie jakie tutaj się znajduje, jak choćby największa kolekcja Witkacego.

Gala jak i cały rok to było wyjątkowe święto zarówno dla pracowników muzeum, jak i miłośników kultury. Wielu pracowników wyróżniono za wkład w pracę na rzecz Muzeum. Każdy, kto jest związany nawet w najmniejszym stopniu z tym miejscem lub był związany chociaż przez chwilę przyczynił się do działania obiektów MPŚ.

-Warto wspomnieć o wszystkich tych, którzy dzisiaj są na zasłużonej emeryturze, a którzy również przez wiele lat tworzyli historię tego muzeum. Mają oni na swoim koncie wieloletnie staże i nadal są tu z nami obchodząc ten wspaniały jubileusz.- Mówiła Marzenna Mazur, dyrektorka MPŚ – Dzięki tym ludziom i dzięki wsparciu samorządów możemy szczycić się tak dużym zasobem dzieł muzealnych, ale i wszystkimi obiektami jakie należą do Muzeum Pomorza Środkowego.

Podczas gali wręczono jubileuszowe medale oraz wyróżnienia: de nihili nihil fit, specjalne nagrody Marszałka Województwa Pomorskiego oraz Nagrody Dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego. Na zakończenie głos zabrali wszyscy, którzy chcieli podziękować dyrektorce Muzeum za jej pracę i wkład w muzealnictwo. Do stołu z jubileuszowym tortem zasiedli zaproszeni goście m.in.: Mieczysław Struk – marszałek województwa pomorskiego, Jan Kozłowski – marszałek senior, Krystyna Danilecka-Wojewódzka – prezydentka miasta Słupska, Barbara Dykier – wójt gminy Redzikowo i wielu innych miłośników kultury. Wszyscy obecni mieli możliwość spędzenia czasu w wyjątkowym towarzystwie oraz miłej atmosferze.