Aktualności

Sprawdzian z empatii i wrażliwości na drodze. Prowokacyjna akcja w Kobylnicy

Akcja w Kobylnicy
Fot. Karol Kotusiewicz

Ile osób zatrzyma się, żeby pomóc leżącemu na chodniku nieprzytomnemu mężczyźnie? W Kobylnicy zorganizowana została prowokacyjna akcja, której celem było uświadomienie kierowcom i pieszym, jak wiele zależy od ich prawidłowych reakcji na zdarzenia drogowe.

 

Ruchliwa droga, a na jej poboczu nieprzytomny mężczyzna. Patrząc na panujące warunki atmosferyczne, najprawdopodobniej przewrócił się i uderzył głową w oblodzony chodnik. Jego życie zależy teraz od czasu, który upłynie do momentu udzielenia mu pomocy… Tak wyglądała niecodzienna akcja, która odbyła się 11 grudnia 2017 r. w Kobylnicy.

 

Jedni pomagali, inni wykazali się obojętnością

Zachowanie kierowców i pieszych w takiej sytuacji było różne – jedni pomagali, inni przechodzili lub przejeżdżali obojętnie. Akcja trwała blisko godzinę. W tym czasie leżącego na chodniku mężczyznę minęło blisko 60 samochodów i kilku pieszych. Zatrzymać się i udzielić pomocy postanowiło 26 osób. Niestety obok nich znaleźli się również kierowcy, którzy ominęli miejsce zdarzenia bez zahamowania. Takich przypadków było aż 35. 

Stacjonujące kilkanaście metrów dalej wspólne patrole policji i Straży Gminnej w Kobylnicy zatrzymywały wszystkie przejeżdżające pojazdy, by uświadomić kierowców, jak wiele zależy od ich reakcji. Ci, którzy chwilę wcześniej zwrócili uwagę na nieprzytomnego mężczyznę, otrzymywali apteczki zdrowia. Kierowcy, którzy nie zareagowali na całą sytuację, musieli wysłuchać ostrzeżeń i uwag funkcjonariuszy. Otrzymywali od nich również broszury informujące o tym, jak powinniśmy zachować się na wypadek podobnych zdarzeń. 
 

Kieruj się sercem – bądź widoczny na drodze

Prowokacyjna akcja tym razem odbyła się na terenie gminy Kobylnica. Podobne działania zorganizowano już w gminie Kępice, kolejne odbędą się w gminie Potęgowo. To właśnie te trzy samorządy, wspólnie z grupą mieszkańców, Stowarzyszeniem na Rzecz Miasta i Gminy Kępice, policją oraz Strażą Gminną w Kobylnicy realizują projekt „Kieruj się sercem – bądź widoczny na drodze".

 

Projekt „Kieruj się sercem – bądź widoczny na drodze" realizowany jest w ramach Funduszu Akumulator Społeczny, finansowanego ze środków Programu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
view szablon artykułu