Do sieci jednoczącej lokalnych producentów, przetwórców i restauratorów należy 45 regionów europejskich w tym 10 polskich województw: warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, mazowieckie, opolskie, zachodniopomorskie, wielkopolskie, świętokrzyskie, dolnośląskie, małopolskie i pomorskie.  

 

Nowi członkowie sieci

O nadanie certyfikatu Dziedzictwo Kulinarne – Pomorskie mogą starać się producenci surowców w rolnictwie, ogrodnictwie i rybołówstwie, przetwórcy żywności, restauracje i inne obiekty gastronomiczne lub hotelarskie, hurtownicy i sprzedawcy detaliczni. Głównym kryterium członkostwa w sieci jest korzystanie z lokalnych surowców do produkcji żywności i potraw, kultywowanie tradycji kulinarnych, promocja kulinarnego dziedzictwa regionu.

certyfikat Dziedzictwa KulinarnegoWłaścicielem znaku Dziedzictwo Kulinarne – Pomorskie jest marszałek województwa pomorskiego i to on nadaje certyfikaty i prawo do posługiwania się nim.

Symbolem charakterystycznej białej czapki kucharskiej w województwie pomorskim może oznaczać swoje produkty już 38 obiektów i producentów żywności. W Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego, 13 lutego 2018 r. uroczyście przyjęto 10 kolejnych członków. — Zanim powstała organizacja, był problem z utożsamieniem produktu z konkretnym regionem — mówi Krzysztof Pałkowski, zastępca dyrektora Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. — Samorząd województwa pomorskiego podjął inicjatywę, aby Pomorskie, które charakteryzuje się bogactwem dziedzictwa kulinarnego — począwszy od Kaszub poprzez Kociewie, Żuławy, po Powiśle — zaczęło promować swoje regionalnego produkty. Turyści, którzy nas odwiedzają, widząc charakterystyczny znak dziedzictwa kulinarnego i wchodząc do takiej restauracji czy kupując oznaczony produkt, mają pewność, że jest on zrobiony z surowca z naszego regionu i przetworzony zgodnie z tradycją kulinarną — dodaje.

Do Europejskiej Sieci Regionalnego Dziedzictwa Kulinarnego dołączyli wytwórcy takich produktów, jak śledzie na wiele różnych sposobów, pierogów czy tradycyjnych wypieków. Są też: piwowarzy, serowarzy i właściciele gospodarstw agroturystycznych serwujących dania regionalne i ryby z własnego połowu.

 

 

Lista podmiotów, które 13 lutego 2018 r. otrzymały certyfikaty Dziedzictwa Kulinarnego:

  1. Fishparty Manufaktura Kazimiera Świątek, Niestkowo 14, 76-270 Ustka
  2. Capuccino Cafe, aleja Niepodległości 899, 81-861 Sopot
  3. Sopocki Młyn – restauracja, aleja Niepodległości 899, 81-861 Sopot
  4. Gospodarstwo rolne Óma Mariusz Mierzejewski, ul. Zatokowa 17, 83-333 Chmielno
  5. Zen-Jedz Zdrowo Zenon Szymański, Karwieńskie Błoto I, ul. Słoneczna 11, 84-105 Karwia
  6. Radostowskie Rarytasy, ul. Dworcowa 11, 83-120 Radostowo
  7. Elżbieta i Ryszard Szczukowscy Gospodarstwo Rolne, ul. Pawlicka 3, Rakowiec, 82-500 Kwidzyn
  8. Stary Browar Kościerzyna sp. z o.o., ul. Słodowa 3, 83-400 Kościerzyna
  9. Zajazd Borowa Ciotka Kaszubska  Bajka Maciej Gostomski, Skoczkowo 7, 83-424 Lipusz
  10. Zajazd Ostoja, Małgorzata Lenio, Sporysz 8, 77-304 Rzeczenica

Szczegółowe informacje o sieciach regionalnych i firmach członkowskich można znaleźć na stronie Culinary Heritage, natomiast wykaz podmiotów i spis warunków posiadania certyfikatu Dziedzictwo Kulinarne – Pomorskie są dostępne na portalu Pomorskie.eu