Aktualności

Młodzi i zdolni walczą o prestiżową nagrodę. Wśród nominowanych m.in. aktorka Teatru Wybrzeże

Magdalena Gorzelańczyk
Magdalena Gorzelańczyk. Fot. Dariusz Senkowski

W tym roku do Nagrody Miasta Gdańska dla Młodych Twórcy w Dziedzinie Kultury zostało nominowanych osiem osób. Wśród nich jest Magdalena Gorzelańczyk, aktorka Teatru Wybrzeże. Do środy, 27 listopada 2019 r. można oddać swój głos w internetowym plebiscycie.

 

Nagroda Miasta Gdańska dla Młodych Twórcy w Dziedzinie Kultury jest jedną z najważniejszych nagród artystycznych przyznawanych przez władze miasta. Honoruje młodych twórców (do 35. roku życia), którzy zdążyli już zaistnieć nie tylko w lokalnym środowisku artystycznym, ale znani są również w kraju i za granicą.

Laur otrzymają cztery osoby. Trzy zostaną wybrane przez kapitułę, w skład której w tym roku wchodzą przedstawiciele urzędu miasta, gdańskich uczelni, mediów, a także laureaci z lat ubiegłych. Czwarta zostanie wskazana w głosowaniu internetowym. Głos w plebiscycie można oddać do środy, 27 listopada 2019 r. na stronie Gazety Wyborczej Trójmiasto

 

Ośmiu nominowanych

W tym roku wśród ośmiu nominowanych do nagrody dla Młodych Twórcy w Dziedzinie Kultury znalazła się Magdalena Gorzelańczyk – aktorka od 2017 r. związana z Teatrem Wybrzeże.

Magdalena Gorzelańczyk jest absolwentką Wydziału Aktorskiego Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie (Filia we Wrocławiu) oraz laureatką Nagrody Aktorskiej na 35. Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi za rolę w spektaklu „Szantaż". W Gdańsku zadebiutowała rolą „Mary Page Marlowe", natomiast w 2018 r. zagrała główną rolę w „Śmierci białej pończochy". Na scenie pojawiła się także w spektaklach „Święto Winkelrida. Rewia narodowa", „Trojanki", „Ruscy" oraz „Jak Wam się podoba". Pracowała z takimi reżyserami i reżyserkami, jak Adam Orzechowski, Jan Klata, Ewelina Marciniak czy Krystyna Janda.

Pozostali młodzi twórcy nominowani do nagrody to: tancerka Julia Ciesielska, grafik Patryk Hardziej, artystka intermedialna Martyna Jastrzębska, artystka wizualna Aneta Kublik, malarz Krzysztof Nowicki oraz pianista Piotr Pawlak.

 

Laur, statuetka i nagrody pieniężne w wysokości 10 tys. zł zostaną wręczone zwycięzcom w piątek, 29 listopada o godz. 19.00 w klubie Żak.

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości