Aktualności

Koncerty na gdańskich carillonach. Muzyka na żywo i on-line [AKTUALIZACJA]

Carillon w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku
Fot. Wojtek Ostrowski

Z Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku, 8 i 9 maja 2020 r. zabrzmi muzyka gdańskich carillonów. Koncerty zaplanowano z okazji obchodów 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej i Dnia Europy.

 

Carillonistka Anna Kasprzycka zagra w piątek. Dzień później, w sobotę, koncertować będzie Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska z Muzeum Gdańska wraz z trębaczem Emilem Miszkiem z zespołu Tubicinatores Gedanenses. Muzyki będzie można wysłuchać na żywo, a także on-line.

Z przyczyn technicznych piątkowy koncert (8 maja) Anny Kasprzyckiej (carillon) okazał się niemożliwy do transmisji. Koncert zostanie powtórzony w piątek, 15 maja 2020 r.

 

Jedyne takie miasto w Polsce

– Dwie, ważne dla Gdańska nadchodzące rocznice nie mogą się odbyć bez dźwięków carillonu. Zakończenie II wojny światowej uczcimy refleksyjnym koncertem Anny Kasprzyckiej, która miała wykonać utwory na carillon w ramach programu oficjalnych obchodów w Berlinie. Monika Kaźmierczak i Emil Miszk zagrają dzień później koncert okazji Dnia Europy. Będzie on też podziękowaniem skierowanym do setek sympatyków z całej Europy, dzięki którym dziś Gdańsk jest jedynym miastem w Polsce kultywującym tradycję tego wyjątkowego dziedzictwa kulturowego o zasięgu światowym – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

 

Carillon w Ratuszu Głównego Miasta

Utwory na carillonie z wieży ratusza to prawie 460-letnia tradycja Gdańska. Dźwięki dzwonów – o wadze od kilku kilogramów do kilku ton – towarzyszyły najważniejszym wydarzeniom miejskim. Tradycję podtrzymano po zakończeniu II wojny światowej, głównie dzięki ocaleniu części dzwonów z carillonu na Biskupiej Górce z 1940 r., ale w ograniczonym stopniu.

Dzięki wysiłkom pokoleń gdańszczan i miłośników tych unikatowych instrumentów z całej Europy, w 1989 r. przywrócono carillon na wieży kościoła św. Katarzyny, a w 2000 r. zainstalowano nowy carillon na wieży Ratusza Głównego Miasta. W 2009 r. Gdańsk ufundował jedyny w Polsce carillon mobilny „Gdańsk". Na dzwonach koncertuje carillonistka miejska Monika Kaźmierczak, a wszystkimi zarządza Muzeum Gdańska.

 

Koncerty

W piątek, 8 maja 2020 r. o godz. 17.00 podczas dwuczęściowego koncertu usłyszymy utwory powiązane z tematem wojny i pokoju – „Jupiter" Gustava Holsta, Da Pacem Domine z Sacred suite Geerta D'hollandera, który inaugurował międzynarodowy projekt „Carillon pokoju" w 2018 r. w belgijskim Leuven oraz gregoriański hymn „Da pacem Domine", czyli „Daj nam pokój, Panie". W drugiej części zostanie wykonana „Asturia" Isaaca Albeniza.

W sobotę, 9 maja 2020 r. o godz. 12.05 rozpocznie się koncert w wykonaniu Moniki Kaźmierczak oraz trębacza Emila Miszka, laureata konkursu Fryderyk w kategorii Jazzowy Debiut Roku z gdańskiego zespołu muzyki dawnej Tubicinatores Gedanenses. Muzycy wykonają wspólnie m.in. „Odę do radości" Ludwiga van Beethovena, etiudę z „Ludus modalis" Geerta D'hollandera, „Te Deum" Antoine Charpentiera. Gratką dla miłośników muzyki będzie współczesne opracowanie historycznego gdańskiego chorału „Nun lob", które po raz pierwszy zostanie zagrane na carillon i trąbkę. Carillonistka miejska zagra także utwór znanego litewskiego kompozytora Giedriusa Kuprevičiusa, czyli „Preludium in memoriam M.K. Čiurlionis".

Półgodzinne koncerty, które tradycyjnie, od wielu lat, odbywają się w piątki i soboty, będzie można usłyszeć na żywo w okolicy wieży Ratusz Głównego Miasta w Gdańsku oraz on-line na facebookowym profilu: Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska.

 

 

Koncert z okazji 75. rocznicy zakończenia II wojny światowej

 • 8 maja 2020 r., piątek, godz. 17.00, z przyczyn technicznych koncert okazał się niemożliwy do transmisji – zostanie powtórzony w piątek, 15 maja 2020 r.
 • carillon: Anna Kasprzycka
 • transmisje na żywo:
  Facebook: Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska
  Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Gdańsk

 

Koncert z okazji Dnia Europy

 • 9 maja 2020 r., sobota, godz. 12.05
 • carillon – Monika Kaźmierczak, trąbki – Emil Miszk
 • transmisja na żywo:
  Facebook: Carillony Gdańskie – Muzeum Gdańska
  Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47, Gdańsk

 

 

view szablon artykułu

Kultura on-line

 

Archiwum wiadomości