Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/93daa6b6-8c67-4761-a8e6-1fdb408207c2.jpg Oliwskie organy zagrają dla publiczności. Inauguracja 63. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Gdańsku

Oliwskie organy zagrają dla publiczności. Inauguracja 63. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Gdańsku

Organy w archikatedrze oliwskiej

Trzeci koncert z udziałem publiczności, po zniesieniu części obostrzeń związanych z koronawirusem, Polska Filharmonia Bałtycka w Gdańsku zaplanowała na piątek, 26 czerwca 2020 r. o godz. 20.00 w archikatedrze oliwskiej.

 

Festiwal zainauguruje koncert w wykonaniu Hanny Dys i Romana Peruckiego z towarzyszeniem Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku pod batutą Jacka Rogali. Będzie można wysłuchać mistrzowskich interpretacji dzieł Ludwiga van Beethovena, Charlesa-Marii Widora i Dariusza Przybylskiego.

 

Muzyka w archikatedrze

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej to najstarsze tego typu wydarzenie muzyczne w Polsce – odbywa się od 1957 roku. We wtorkowe i piątkowe wieczory lipca i sierpnia oliwskie organy ożywają muzyką mistrzów, brzmieniem zarówno dzieł dawnych, jak i nowych. Archikatedralne organy to instrument o niespotykanym brzmieniu, konstrukcji i możliwościach – to trzy instrumenty: słynne organy wielkie, organy w transepcie oraz pozytyw – niewielki instrument w łuku nawy bocznej. Możliwości tych instrumentów, połączonych wspólnym stołem gry, są ogrpmne. Organista może grać na obu jednocześnie, z jednej klawiatury, uzyskując efekt stereofonii. Barokowa ornamentyka wzbogacona jest ruchomymi elementami – dzwonkami aniołów, wirującymi gwiazdkami i trąbkami, uruchamianymi w trakcie gry. 

W obowiązującym reżimie sanitarnym, na scenie może przebywać jednocześnie maksymalnie 48 osób. Z tego względu zmieniono program – w koncercie inauguracyjnym miała wystąpić wielka orkiestra symfoniczna, ale ze względu na obostrzenia epidemiczne, zmieniono repertuar.

 

Hanna Dys

Organistka, profesor AM na Wydziale Instrumentalnym gdańskiej Akademii Muzycznej. Prowadzi intensywną działalność artystyczną występując z recitalami solowymi, koncertami symfonicznymi i kameralnymi. Jest również pedagogiem w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej II st. w Gdańsku. Jej uczniowie i studenci są laureatami konkursów organowych. Regularnie prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce i za granicą, m.in. w Rosji, na Litwie, we Włoszech. Jest jurorem konkursów organowych, a także konsultantem Centrum Edukacji Artystycznej. Absolwentka gdańskiej Akademii Muzycznej w klasie organów oraz Hochschule für Musik und Theater w Hamburgu. Stypendystka m.in. Brahms Stifftung, Stypendium dla Twórców Kultury oraz Stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Laureatka i uczestniczka konkursów międzynarodowych. Występowała na najważniejszych festiwalach muzyki organowej w Polsce i Europie. W swojej działalności koncertowej propaguje polską muzykę organową.

 

Roman Perucki

Ukończył gdańską Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w 1986 r. Uczestniczył w mistrzowskich kursach organowych w kraju i za granicą. Od 1997 r. jest profesorem gdańskiej Akademii Muzycznej, w latach 1996-1999 był prorektorem ds. artystycznych. Jest Dyrektorem Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. Fryderyka Chopina w Gdańsku. Prezes Pomorskiego Stowarzyszenia Musica Sacra, z którym organizuje m.in. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej w katedrze oliwskiej, Międzynarodowy Konkurs Organowy im. J.P. Sweelincka w Gdańsku, cykl koncertów Bliżej Bacha, koncerty podczas Jarmarku św. w Gdańsku oraz festiwale organowe w kościołach Pomorza Gdańskiego. Prowadzi kursy mistrzowskie w Niemczech, Francji, Portugalii, Rosji, Meksyku oraz wykłady na uczelniach i szkołach muzycznych w Polsce. Jest jurorem wielu międzynarodowych konkursów organowych. W swoim dorobku ma ponad 2500 recitali. Koncertował w najsłynniejszych katedrach i salach koncertowych świata. Jest pierwszym organistą archikatedry oliwskiej. Posiada liczne odznaczenia i nagrody, w tym najwyższe odznaczenia papieskie Pro Eclessiae et Pontifice przyznane przez Jana Pawła II oraz Order św. Sylwestra nadany przez papieża Benedykta XVI. W 2005 r. uzyskał złotą odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2007 r. otrzymał Pomorską Nagrodę Artystyczną – Gryfa Pomorskiego za rok 2006 oraz nagrodę Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki.

 

Dla tych, co ratują ludzkie życie

W podziękowaniu za pełną poświęcenia pracę służby zdrowia, część miejsc podczas koncertu została przeznaczona dla wszystkich, którzy w tym czasie ratowali ludzkie życie. Za okazaniem odpowiedniego dokumentu w kasie filharmonii, będzie wydana bezpłatna wejściówka (liczba wejściówek jest ograniczona).

 

 

63. Międzynarodowy Festiwal Organowy

  • 26 czerwca 2020 r., piątek, godz. 20
  • archikatedra oliwska 
  • ul. Biskupa Edmunda Nowickiego 5
  • Gdańsk-Oliwa
  • bilety:
    normalny – 25 zł
    ulgowy – 15 zł
    rodzinny – 65 zł

 

wykonawcy:
Orkiestra PFB
Jacek Rogala – dyrygent
Hanna Dys – organy, pozytyw
Roman Perucki – pozytyw
Konrad Mielnik – prowadzenie

program:
Ludwig van Beethoven – Uwertura Egmont 
Ludwig van Beethoven – Uwertura do opery Fidelio
Charles-Marie Widor – Z VI Symfonii g-moll op. 42 (Intermezzo – Cantabile – Finale)
Dariusz Przybylski – Koncert na dwa pozytywy i orkiestrę

 

 

Festiwalowe koncerty
30 czerwca 2020 r., wtorek – Christophe Mantoux
3 lipca 2020 r., piątek – Vincent Thevenas
7 lipca 2020 r., wtorek – Roman Perucki
10 lipca 2020 r., piątek – Inger-Lise Ulsrud
14 lipca 2020 r., wtorek – Francesco Bongiorno
17 lipca 2020 r., piątek – Wojciech Wojtasiewicz
21 lipca 2020 r., wtorek – Roberto Marini
24 lipca 2020 r., piątek – Jan Bokszczanin
28 lipca 2020 r., wtorek – Andrei Bardin
31 lipca 2020 r., piątek – Andrzej Chorosiński
4 sierpnia 2020 r., wtorek – Johannes Skudlik
7 sierpnia 2020 r., piątek – Paulo Bougeat
11 sierpnia 2020 r., wtorek – Maciej Zakrzewski
14 sierpnia 2020 r., piątek – Stefan Kagl
18 sierpnia 2020 r., wtorek – Daniel Zaretsky
21 sierpnia 2020 r., piątek – Diego Cannizzaro
25 sierpnia 2020 r., wtorek – Józef Serafin

Bilety: normalny – 18 zł, ulgowy – 12 zł, do nabycia w archikatedrze w Oliwie na godzinę przed koncertem. Informacji udzielają kasy biletowe Filharmonii Bałtyckiej, tel. 58 320 62 62 lub e-mail: bilety@filharmonia.gda.pl.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.