Aktualności

Biało-czerwona majówka

$image_alt
Fot. P. Rydzewski

Dzień Flagi Rzeczypospolitej obchodzony jest 2 maja. To jedno z najmłodszych świąt państwowych, bo ustanowione ustawą Sejmu RP, 20 lutego 2004 r. Na święto flagi wybrano 2 maja, gdyż tego dnia zdobywający Berlin żołnierze 1. Dywizji Kościuszkowskiej zatknęli biało-czerwoną flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie, a w czasach PRL-u należało zdejmować pierwszomajowe flagi, aby nie były wywieszone podczas nieuznawanego przez władze święta Konstytucji 3 maja. Dzień Flagi obchodzony jest jednocześnie z Dniem Polonii i Polaków za Granicą RP oraz rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 maja.

Biało-czerwona flaga towarzyszy polskiej państwowości, to symbol państwa i narodu, wspólny fundament, który łączy Polaków ponad granicami, w całej przestrzeni geograficznej i historycznej. To jeden z przejawów umiłowania Ojczyzny, symbol naszej wspólnoty, przykład promowania idei patriotycznych przez władze samorządowe, wojewódzkie, który przyczynia się do kształtowania właściwych postaw wśród społeczeństwa.

W ubiegłym roku minęło 25 lat wolności, w tym roku obchodzimy jubileusz 25-lecia samorządności. Pierwsze po II wojnie światowej wybory – wolne i demokratyczne – odbyły się 27 maja 1990 r. Rok 2015 – Rok Samorządności – to święto całej Polski, każdego Polaka. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski zachęca do przyłączenia się do akcji „Majówka z Polską". Z tej okazji niech budynki zostaną udekorowane biało-czerwonymi flagami, niech nie brakuje pomysłów i inicjatyw na zaznaczenie tego ważnego święta, a najciekawsze instalacje zostaną wyróżnione w Dniu Samorządu Terytorialnego.

Biało-czerwona majówka to domy i budynki urzędowe przystrojone w barwy narodowe. Ważne są też działania edukacyjne – konferencje, spotkania, kiermasze i wystawy. Młode pokolenie powinno czerpać inspirację z bogatej przeszłości i osiągnięć naszego państwa. Biało-czerwona flaga towarzyszy ważnym wydarzeniom politycznym, gospodarczym, kulturalnym, sportowym. Dzień Flagi to manifestacja radości z historycznych zwycięstw oraz aktualnych zmian i sukcesów. Biało-czerwone barwy powinny być widoczne wszędzie.

Święto flagi obchodzi się m.in. w krajach skandynawskich, Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Argentynie i na Ukrainie.

view szablon artykułu