Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Środowisko
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2020/07/c313b53f-d6d0-4e17-b2db-e999dcbd3c57.jpg „Wspólnie będziemy świętować pod jednym hasłem: Niepodległa”. Inauguracja obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości

„Wspólnie będziemy świętować pod jednym hasłem: Niepodległa”. Inauguracja obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości

Marszałek Struk podpisuje deklarację, w której zapisano „by Święto Niepodległości było świętem wspólnoty i radości, świętem wszystkich Polaków"

Samorządowcy z Pomorza podpisali specjalną deklarację dotyczącą organizacji uroczystych obchodów stulecia Niepodległości Polski. Przez najbliższy rok różnorodne wydarzenia przypominać będą o pomorskiej drodze do Niepodległej.

 

W 2018 r. świętować będziemy stulecie Niepodległości Polski. To wyjątkowy jubileusz, upamiętniający odzyskanie przez nasz naród wolności i suwerenności państwowej po 123 latach zaborów.

 

Projekt: Niepodległa 2018

Podczas konferencji prasowej, zorganizowanej 2 listopada 2017 r. w Ratuszu Głównego Miasta w Gdańsku, przedstawiona została idea obchodów w województwie pomorskim. Rozmowy stanowiły jednocześnie inaugurację całorocznych obchodów stulecia Niepodległości Polski. Na spotkaniu obecni byli prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, a także członkowie Komitetu Honorowego Obchodów, m.in. wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Edmund Wittbrodt.

 

Święto wspólnoty i radości

– Przed nami 99. rocznica odzyskania niepodległości. Od tego momentu, od 11 listopada 2017 r. do 11 listopada 2018 r., o drogach, które doprowadziły Polskę do niepodległości, o przeszłości, ale i o teraźniejszości chcemy mówić jak najwięcej. Nie chcemy sprowadzać tych obchodów wyłącznie do sentymentalnych wspomnień. Owszem, będziemy się wzruszać, będziemy się radować, będziemy z dumą śpiewać „Mazurka Dąbrowskiego”, ale chcielibyśmy w XXI wieku, aby nasz patriotyzm był nowoczesny. Czerpał z przeszłości, ale był zwrócony ku przyszłości – mówił prezydent Paweł Adamowicz.

– Zachęcamy wszystkie wspólnoty samorządowe z Kaszub, Kociewia, Żuław, Powiśla i ziemi słupskiej, aby włączyły się w te obchody. To świetna okazja nie tylko do wspomnień i powrotu do historii, ale też przypomnienia osób, jak na przykład Antoni Abraham czy Aleksander Majkowski, które przysłużyły się polskości Pomorza. Pomorze w drodze do Niepodległej ma swoich bohaterów, o których chcemy pamiętać. Warto o nich mówić – zaznaczył marszałek Mieczysław Struk.

 

 

Będzie się działo… w każdej części Pomorza

Już 7 listopada 2017 r. rozpocznie się cykl Gdańskich Debat Obywatelskich „Polska! Polska! – ale jaka?”. Podczas tych debat podejmowana będzie tematyka związana z najważniejszymi problemami szeroko rozumianych wartości patriotyzmu i wolności.

Natomiast w ramach projektu „Pomorska droga do Niepodległej”, któremu patronuje Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, zorganizowane zostaną różnorodne wydarzenia m.in. wystawy, konferencje naukowe, pokazy filmowe, konkursy multimedialne dla młodzieży oraz spotkania edukacyjne w szkołach.

– Nasze działania będziemy podejmować nie tylko w Gdańsku, ale w każdej części Pomorza. Zachęcamy wszystkich do udziału w tym wielkim przedsięwzięciu – podkreślił marszałek Struk.

 

Deklaracja współudziału w organizacji uroczystych obchodów stulecia Niepodległej Polski

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.