Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
Zrealizuj teatralną receptę w Starej Aptece. Zobacz nagranie legendarnego spektaklu z lat 90.

Zrealizuj teatralną receptę w Starej Aptece. Zobacz nagranie legendarnego spektaklu z lat 90.

Fragment okładki nagrania spektaklu „Zabij Europejczyka! …"

W ramach projektu Recepta w Starej Aptece zaprezentowane zostanie nagranie spektaklu Christopha Marthalera „Zabij Europejczyka! Zabij Go! Zabij Go! Zabij Go! Zabij Go!". Wydarzenie odbędzie się w poniedziałek, 11 lutego 2019 r. Wstęp – wolny.

 

Christoph Marthaler jest reżyserem, który wywarł przemożny wpływ na teatr przełomu XX i XXI w. Nikt przed nim tak dotkliwie nie zdołał pokazać świata, w którym znaleźli się Europejczycy ze wschodu po upadku muru berlińskiego. W jego wizji ta nowa rzeczywistość przypominała dworcową poczekalnię skrzyżowaną ze świetlicą, w której apatyczni ludzie piją herbatę ze szklanek, snując marzenia o lepszym jutrze i nucąc zapomniane patriotyczne pieśni oraz państwowe hymny.

Spektakl „Zabij Europejczyka! Zabij Go! Zabij Go! Zabij Go! Zabij Go! (oryg. Murx den Europäer! Murx Ihn! Murx Ihn! Murx Ihn! Murx Ihn ab!) powstał w berlińskim teatrze Volksbühne i trzy lata po premierze, w 1996 r. został pokazany podczas Festiwalu Kontakt w Toruniu, gdzie z miejsca stał się przełomowym wydarzeniem również dla polskiego teatru. Przedstawienie grane było z sukcesem przez 14 lat, w sumie 188 razy.

 

Christoph Marthaler (ur. w 1951 r. w Szwajcarii) – wielokrotnie nagradzany i zapraszany na największe festiwale w Europie reżyser teatralny, muzyk oraz kompozytor. Jego teatr często określa się mianem muzycznego, a współpracownicy artysty twierdzą, że z materią teatru pracuje jak kompozytor nad partyturą – każdy element spektaklu (ruch, słowo, dźwięk, gest) dopasowując do określonego tematu muzycznego. Jego przedstawienia wielokrotnie pokazywano w Polsce, m.in. na Festiwalu Kontakt w Toruniu, na Festiwalu Dialog we Wrocławiu czy w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

 

Recepta w Starej Aptece

  • 11 lutego 2019 r., poniedziałek, godz. 18.00
  • Teatr Wybrzeże
  • scena Stara Apteka
  • ul. Teatralna 2
  • Gdańsk
  • wstęp – wolny

 

Słowo wstępne oraz rozmowę po spektaklu poprowadzi Radosław Paczocha.

 

 

 

 

 

 

 

Okładka nagrania Zabij Europejczyka
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.