Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/07/imgonline-com-ua-dexifRh5SP1hhS6eD.jpg Zobacz wyjątkowe dzieła z kolekcji Wojciecha Fibaka. Nowa wystawa w sopockiej PGS

Zobacz wyjątkowe dzieła z kolekcji Wojciecha Fibaka. Nowa wystawa w sopockiej PGS

Wojciech Fibak przy obrazie Wojciecha Fangora „M89”. Fot. Jerzy Bartkowski
04.07.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
04.07.2022

Wystawa „Na tropie doskonałości” jest najnowszą odsłoną kolekcji sztuki Wojciecha Fibaka. W Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie do 18 września 2022 r. prezentowane będą prace najwybitniejszych polskich artystów, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Tadeusza Kantora oraz Jerzego Nowosielskiego.

Prywatna kolekcja znanego tenisisty Wojciecha Fibaka przypomina kolekcję muzealną. Jest to szeroki zbiór prac obrazujący polską scenę artystyczną drugiej połowy XX w. i początków XXI w.

Klasyka sztuki nowoczesnej i współczesnej

Pierwsze zainteresowania Wojciecha Fibaka koncentrowały się na polskim malarstwie przełomu XIX i XX w. i sztuce międzywojennej École de Paris. Z czasem jednak punkt ciężkości kolekcji przesunął się na klasykę nowoczesności i współczesności, a w szczególności polską awangardę z lat 50. i 60.

Prezentowany na wystawie w Państwowej Galerii Sztuki wybór prac z kolekcji Wojciecha Fibaka jest w dużej mierze odzwierciedleniem oblicza polskiej sztuki powojennej i jej przemian. Na ekspozycji znaleźć można dzieła najwybitniejszych polskich artystów, m.in. Magdaleny Abakanowicz, Tadeusza Kantora oraz Jerzego Nowosielskiego. Ważne role odgrywają również dzieła takich artystów, jak: Jerzy Kałucki, Wojciech Fangor, Stefan Gierowski czy Jan Lebenstein, Izabella Gustowska i Jan Dobkowski.

.

Na tropie doskonałości. Wybrane dzieła z kolekcji Wojciecha Fibaka

  • wystawa czynna: do 18 września 2022 r.
  • godziny otwarcia: wtorek-niedziela, godz. 11.00-20.00
  • Państwowa Galeria Sztuki
  • plac Zdrojowy 2, Sopot

.

.

Wystawa w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie jest drugą, po prezentacji w Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy w 2018 r., tak kompleksową odsłoną kolekcji Wojciecha Fibaka. Wcześniejsze, dotyczące zbiorów sztuki dawnej, miały miejsce m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Poznaniu, Muzeum Narodowym w Krakowie (1992) czy Muzeum Narodowym w Szczecinie (1999-2000). W 1998 r. w PGS w Sopocie odbyła się wystawa „Polski Paryż. Od Michałowskiego do Lebensteina”.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.