Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/01/327884908_787043893092496_1367835149693762848_n.jpg Zobacz prace słynnej niemieckiej fotografki. Nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Zobacz prace słynnej niemieckiej fotografki. Nowa wystawa w Muzeum Narodowym w Gdańsku

Sibylle Bergemann: „Pałac Republiki” z serii Berlin (Berlin-Mitte, 1987)
31.01.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
31.01.2023

Ponad 130 fotografii Sibylle Bergemann pokazanych zostanie na wystawie, która otwarta zostanie w piątek, 3 lutego 2023 r. w oddziale Zielona Brama. Będzie to pierwszy w Polsce przegląd twórczości jednej z najciekawszych niemieckich fotografek ostatnich kilku dekad.

Sibylle Bergemann tworzyła w wielu dziedzinach fotografii: modowej, portretowej, reportażowej, esejach fotograficznych oraz krajobrazach miejskich i wiejskich. Jej różnorodne i ponadczasowe prace są świadectwem wyjątkowej wrażliwości obrazowej, zaangażowania i empatii.

– Jej bogaty dorobek znalazł już swoje miejsce w czołowych zbiorach sztuki nowoczesnej w Niemczech i na świecie. Dotychczas jednak nie był szerzej prezentowany w Polsce. Muzeum Narodowe w Gdańsku, jako pierwsze w naszym kraju, przedstawi publiczności tę wybitną artystkę w monograficznym ujęciu – informuje Oliwia Szepietowska, specjalistka ds. marketingu i komunikacji MNG.

Życie i kariera słynnej fotografki

Sibylle Bergemann urodziła się w 1941 r. w Berlinie, mieszkała i tworzyła w jego wschodniej części. W latach 1965-1967 pracowała w redakcji czasopisma „Das Magazin”. Praktykę fotograficzną rozpoczęła w 1966 r. u Arno Fischera, jednego z najbardziej cenionych nauczycieli fotografii w Niemczech Wschodnich. Samodzielnie jako fotografka mody zaczęła pracować w 1967 r. dla magazynu „Sibylle”. Miała zasadniczy wpływ na styl i estetykę fotografii modowej w tym czasopiśmie. Jej zdjęcia ukazywały się także w innych wschodnioniemieckich magazynach, np. w tygodniku „Der Sonntag”. W 1990 r. współtworzyła agencję Ostkreuz zajmującą się fotografią dokumentalną (dziś jedną z najwybitniejszych w Niemczech). W 1994 r. została członkinią Akademie der Künste w Berlinie.

Artystka zmarła w Margaretenhof w Brandenburgii w 2010 r. Obecnie jej fotografie znajdują się w kolekcjach licznych muzeów i galerii, m.in. Museum of Modern Art. w Nowym Jorku Art Collection Deutsche Börse we Frankfurcie nad Menem, Berlinische Galerie, Niemieckim Muzeum Historycznym, Centre régional de la photographie Nord-pas-de-Calais w Douchy-les-Mines, Joshua P. Smith Collection w Waszyngtonie czy Kolekcji F.C. Gundlacha w Hamburgu.

Czym charakteryzowała się jej twórczość?

W twórczości Bergemann przeważają czarno-białe fotografie ukazujące codzienne życie we wschodnich Niemczech, okres transformacji oraz późniejsze, przedstawiające w formie reportaży Nowy Jork, Tokio, Paryż i São Paulo

– Ważną grupę stanowią prace związane z czasem transformacji Wschodnich Niemiec, poszukiwaniem śladów pozostawionych przez tętniące niegdyś życiem miejsca. Umiejętność dostrzegania różnorodności i specyfiki miast widoczna jest w scenach z życia miejskiego takich metropolii, jak Nowy Jork, Paryż, Tokio czy São Paulo. Za to w Afryce i na Bliskim Wschodzie artystka fotografowała codzienne życie płynące między tradycyjną kulturą a początkiem globalizacji, bez uciekania się do stereotypów – dodaje Oliwia Szepietowska.

Po 1990 r., kiedy w ramach zleceń dla magazynu „Geo” artystka podróżowała przez Afrykę i Azję, dominująca stała się fotografia barwna. Jej prace publikowane były w krajowych i międzynarodowych gazetach oraz czasopismach, takich jak „Die Zeit”, „Der Spiegel”, „Stern” i „The New York Times”.

Na wystawie w Zielonej Bramie pokazane zostaną 133 fotografie Sibylle Bergemann podzielone na 12 tematycznych grup: Fabryka Snów, Kobiety, Dziewczynki, Z dala od domu, Miejsca, Moda, Pomnik, Sala Balowa Clärchens, Przeobrażeni, Berlin, Afryka – Arabia oraz Polaroidy.

.

Sibylle Bergemann. Fotografie

 • wernisaż: 3 lutego 2023 r., piątek, godz. 18.00
 • wystawa czynna: do 3 maja 2023 r.
 • Muzeum Narodowe w Gdańsku: oddział Zielona Brama
 • Długi Targ 24, Gdańsk

Partnerami wystawy są Institut für Auslandsbeziehungen (Instytut Stosunków Międzynarodowych) oraz Goethe Institut w Polsce, natomiast patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęła Cornelia Pieper, konsul generalna Niemiec w Gdańsku.

Harmonogram wydarzeń towarzyszących wystawie:

 • 4 lutego, sobota, godz. 13.00
  Oprowadzanie kuratorskie: Małgorzata Ruszkowska (MNG) i Matthias Flügge (ifa)
 • 25 lutego, sobota, godz. 13.00
  Oprowadzanie po wystawie w języku ukraińskim: Olga Gulińska
 • 11 marca, sobota, godz. 13.00
  Oprowadzanie po wystawie z audiodeskrypcją: Dorota Brzezińska
 • 18-19 marca, sobota-niedziela, godz. 10.00-16.00
  Fotoreportaż i portret – warsztaty fotograficzne dla młodzieży: Bartosz Bańka
 • 19 marca, niedziela, godz. 13.00
  Oprowadzanie kuratorskie dla Generacji 60+: Małgorzata Ruszkowska (MNG)
 • 1 kwietnia, sobota, godz. 13.00
  Oprowadzanie po wystawie w języku angielskim: Małgorzata Taraszkiewicz-Zwolicka (MNG)
 • 2 kwietnia, sobota, godz. 13.00
  Oprowadzanie kuratorskie: Małgorzata Ruszkowska (MNG)
 • 16 kwietnia, niedziela, godz. 13.00
  Oprowadzanie w Polskim Języku Migowym: Joanna Olejnik
 • 22 kwietnia, sobota, godz. 13.00
  Albumy – warsztaty introligatorskie dla Generacji 60+: Noemi Etush (MNG)
 • 3 maja, środa, godz. 13.00
  Oprowadzanie kuratorskie: Małgorzata Ruszkowska (MNG)
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.