Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/11/kadr_z_filmu_Forbidden_World.jpeg Zobacz najnowsze animacje z całego świata. Będą to filmy nie tylko dla dzieci

Zobacz najnowsze animacje z całego świata. Będą to filmy nie tylko dla dzieci

Kadr z filmu „Forbidden World”. Mat. prasowy organizatora festiwalu
08.11.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
08.11.2022

W ramach ósmej edycji festiwalu Animafest Gdańsk na widzów czekać będą projekcje prawie 100 filmów krótkometrażowych i pełnometrażowych z całego świata. Zaprezentowane zostaną ekranizacje bajek dla najmłodszych oraz pokazy wyłączenie dla dorosłych widzów. Tegoroczną nowością będzie sekcja Go Green – Ekologiczne Animacje. Impreza potrwa od 10 do 13 listopada 2022 r., a pokazy odbywać się będą w dawnym kinie Watra w Gdańsku.

Pomysłodawcą Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animafest Gdańsk jest Stowarzyszenie Kulturalne Hamulec Bezpieczeństwa, organizator takich imprez jak Sopot Film Festival, Kino na Szekspirowskim czy Cinematika – Festiwal Muzyki Filmowej i Kina. Głównym celem tej imprezy jest promocja filmu animowanego, będącego nie tylko rozrywką dla najmłodszego widza, ale również gatunku, który od dłuższego czasu porusza ważne tematy społeczne czy polityczne.

– W repertuarze naszego festiwalu jak zawsze dominują animacje artystyczne i pozycje ambitne. Chcemy przypominać, że filmy animowane są nie tylko dla dzieci, a z kolei animacje dla dzieci to nie tylko superprodukcje Disneya, Pixara czy innych hollywoodzkich wytwórni. Wybieramy filmy o innych walorach artystycznych, zrealizowane przede wszystkim w klasycznej, rysowanej technice animacji, która wobec wszechobecnej techniki komputerowej 3D odchodzi powoli w zapomnienie – mówi Anna Kądziela-Grubman, dyrektorka programowa festiwalu Animafest Gdańsk.

W tym roku do sekcji konkursowych zgłoszono rekordowe 2 566 animacji, z czego do festiwalowej selekcji trafiło 68 filmów.

Dla najmłodszych oraz dla starszych widzów

W przeglądzie pełnometrażowych produkcji najmłodsi widzowie zobaczą m.in. najnowszą ekranizację opowiadań o Muminkach, czyli fińsko-polską koprodukcję „Pamiętnik Tatusia Muminka” oraz przedpremierowy pokaz filmu „Przytul Mnie. Poszukiwacze Miodu” na podstawie książki „Proszę mnie przytulić” Przemysława Wechterowicza i Emilii Dziubak. Odwiedzą również Mamę Mu, bohaterkę jednej z najpopularniejszej serii skandynawskich książek dla dzieci w kolejnej ekranizacji „Mama Mu wraca do domu”.

Nieco starszych widzów, organizatorzy zapraszają na pokazy filmów „Gdzie jest Anne Frank?” w reżyserii Ari Folmana, autora głośnego „Walca z Baszirem”, który tym razem zrealizował przepiękną i mądrą opowieść dla całej rodziny o Annie Frank. Natomiast za sprawą filmu „Belle” Mamoru Hosody przeniosą się w wirtualny świat japońskiego anime.

Wyłącznie dla dorosłych odbiorców, organizatorzy gdańskiego festiwalu przygotowali m.in. projekcje filmów: „Jak zostać Superłotrem” w reżyserii Krzysztofa Ostrowskiego – twórcy komiksów i lidera zespołu Cool Kids od Death, „Kręgosłup nocy” – animowane kino gatunków odwołujące się stylistyką do kina lat 80., a także brazylijski dystopijny „Forbidden World” wprost z tegorocznego festiwalu Annecy, najbardziej prestiżowego festiwalu filmów animowanych na świecie.

Widzowie wybiorą zwycięzców

W tym roku jurorami festiwalu będzie festiwalowa publiczność, która wybierze zarówno film pełnometrażowy, jak i krótkometrażowe animacje w sekcjach: fabuła, teledysk, eksperyment/impresja oraz film dla dzieci. Nowością tegorocznej edycji jest sekcja konkursowa Go Green – Ekologiczne Animacje, w którym pojawią się filmy o zanieczyszczeniu środowiska, przyrodzie, zwierzętach, a także futurystyczne wizje zniszczonej przez ludzi planety. Partnerem tej sekcji zostało gdańskie Hevelianum, które przyzna nagrodę dla najlepszej ekologicznej produkcji.

Ponadto w paśmie Mistrzowie Polskiej Animacji organizatorzy przedstawią pochodzące z konkursów minionych edycji gdańskiego festiwalu filmy zmarłego w październiku tego roku reżysera Marcina Giżyckiego. W pozostałych punktach programu znajdą się też najlepsze filmy z festiwal filmowego w Annecy oraz filmy z dwóch poprzednich konkursów filmów dla dzieci, które ze względu na pandemiczne obostrzenia nie dotarły do szerokiej widowni.

.

8. Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych
Animafest Gdańsk

  • 10-13 listopada 2022 r., czwartek-niedziela
  • dawne kino Watra w Domu Harcerza
  • Za murami 2, Gdańsk

Program:

10 listopada 2022 r., czwartek
godz. 9.00-14.00 – pokazy dla szkół – zapisy i rezerwacje: info@animafest.pl
godz. 17.30 – „Marcin Giżycki – in memoriam” (28 min.) – wstęp wolny
godz. 18.15 – „Jak zostałem Superłotrem” (80 min.) dla widzów: 14+
godz. 20.00 – Konkurs krótkich animacji – Blok I (85 min.) dla widzów:  16+

11 listopada 2022 r., piątek
godz. 11.00 – Konkurs krótkich filmów dla dzieci – część 1 (70 min.) dla widzów: 4+
godz. 13.00 – „Pamiętnik Tatusia Muminka” (74 min.) dla widzów: 5+
godz. 15.00 – „Gdzie jest Anne Frank?”(107 min.) dla widzów: 9+
godz. 17.15 – „Forbidden World” (95 min.) dla widzów: 12+
godz. 19.15 – Konkurs krótkich animacji – Blok II (85 min.) dla widzów: 16+
godz. 21.00 – Konkurs krótkich animacji – Blok III (91 min.) dla widzów: 16+

12 listopada 2022 r., sobota
godz. 11.00 – Konkurs krótkich filmów dla dzieci – część 2 (70 min.) dla widzów: 4+
godz. 13.00 – „Mama Mu wraca do domu” (63 min.) dla widzów: 5+
godz. 14.45 – Go Green – Eko animacje / Konkurs krótkich animacji – Blok IV dla widzów: dla widzów: 9 +
godz. 16.45 – „Opal” (85 min.) dla widzów: 12+
godz. 18.30 – Konkurs krótkich animacji – Blok V (91 min.) dla widzów: 16+
godz. 20.45 – „Kręgosłup Nocy” (93 min.) dla widzów: 16+

13 listopada 2022 r., niedziela
godz. 11.00 – Konkurs krótkich filmów dla dzieci – The Best of 2019-2021 (65 min.) dla widzów: 4+
godz. 12.45 – „Przytul Mnie. Poszukiwacze Miodu” (70 min.) dla widzów: 4+
godz. 14.30 – „Belle” (121 min.) dla widzów: 9+
godz. 17.00 – „Paprika” (90 min.) dla widzów: 12+
godz. 19.00 – Ogłoszenie wyników festiwalu oraz pokazy wybranych nagrodzonych filmów – wstęp wolny
godz. 20.15 – „Wspaniały świat” (102 min.) dla widzów: 16+

Bilety w cenach 14-16 zł oraz karnety w cenie 90 zł dostępne są na stronie internetowej festiwalu: www.animafest.pl

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.