Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/11/kosmos_lem_bizuteria_mg.jpg Zobacz biżuterię inspirowaną… kosmosem i twórczością Lema. Nowa wystawa w Muzeum Gdańska

Zobacz biżuterię inspirowaną… kosmosem i twórczością Lema. Nowa wystawa w Muzeum Gdańska

Praca Ivety Zdaniauskyte. Fot Agnieszka Grabowska
01.12.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
01.12.2022

Wystawę czasową „Lem. Kosmos. Biżuteria” można zwiedzać do 8 stycznia 2023 r. w Ratuszu Głównego Miasta. Prezentowane są na niej prace ponad 100 artystów z całego świata, w tym nieszablonowa biżuteria, filmy i przedmioty użytkowe. Wszystkie powstały z inspiracji eksploracją kosmosu oraz fantastycznonaukową twórczością Stanisława Lema.

Twórczość Stanisława Lema, jednego z najpoczytniejszych polskich pisarzy, wpisuje się do kanonu literatury science fiction, a jego dzieła zostały przetłumaczone na ponad 50 języków. Przeżywa ona ostatnio renesans w dużej mierze wywołany zeszłorocznymi obchodami 100. rocznicy urodzin autora.

– Do współpracy wraz z prof. Agatą Danielak-Kujdą, dziekanem Wydziału Architektury i Wzornictwa, zaprosiliśmy artystów, których zadaniem było przygotowanie obiektów inspirowanych kosmosem, korespondujących z tematyką powieści Lema – mówi Giedymin Jabłoński, współautor wystawy, niezależny twórca oraz wykładowca Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta we Wrocławiu. – Nadesłane propozycje, okazały się często niezwykle oryginalne oraz niosące ważne aktualne przesłania, a ich ogromna różnorodność powoduje, że zwiedzanie wystawy staje się pobudzającą wyobraźnię i wywołującą głębokie refleksje przygodą.

Prace prezentowane na wystawie przybierają niezwykle zróżnicowane formy, począwszy od portretu Stanisława Lema wykonanego ze starego gumowego obcasa po magiczno-magnetyczne czarne kule, połączone z projekcją wideo kosmicznej eksplozji, replikę zegarka pierwszego kosmonauty Jurija Gagarina, a skończywszy na stacji kosmicznej, którą można zwiedzić po założeniu specjalnych okularów VR (Virtual Reality).

.

Lem. Kosmos. Biżuteria

  • wystawa czynna: do 8 stycznia 2023 r.
  • Muzeum Gdańska: Ratusz Głównego Miasta, Sala Morska (II piętro)
  • Długa 46/47, Gdańsk

Godziny otwarcia i ceny biletów: www.muzeumgdansk.pl

Wystawie towarzyszyć będą spotkania z Giedyminem Jabłońskim, które odbędą się w soboty: 10 grudnia 2022 r. i 7 stycznia 2023 r. o godz. 12.00.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.