Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/09/Orzel.jpg Złote Lwy i… Klimatyczny film. Trwa święto polskiego kina, czyli 47. FPFF w Gdyni

Złote Lwy i… Klimatyczny film. Trwa święto polskiego kina, czyli 47. FPFF w Gdyni

Kadr z filmu „Orzeł. Ostatni patrol”, który zakwalifikował się do Konkursu Głównego i zostanie wyświetlony podczas uroczystego otwarcia Festiwalu w Teatrze Muzycznym w Gdyni.. Mat. prasowy 47. FPFF
09.09.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
09.09.2022

W poniedziałek, 12 września 2022 r. rozpocznie się 47. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych. Do Gdyni przyjadą polscy i międzynarodowi reżyserzy, aktorzy i producenci. Przez tydzień zobaczyć będzie można kilkadziesiąt dzieł rodzimej kinematografii, w tym liczne debiuty oraz klasyki zrekonstruowane cyfrowo. W Konkursie Głównym o statuetkę Złotych Lwów powalczy 20 najciekawszych produkcji. W tym roku przyznana zostanie także nagroda Klimatyczny film, wyróżniająca produkcję najbardziej przyjazną środowisku.

Seanse festiwalowe odbywać się będą w trzech obiektach: Gdyńskim Centrum Filmowym, Teatrze Muzycznym im. Danuty Baduszkowej oraz kinie Helios w centrum handlowe Riviera. Impreza potrwa do soboty, 17 września.

Konkursy i nagrody

Do Konkursu Głównego zakwalifikowało się aż 20 filmów, a wśród nich sześć pełnometrażowych debiutów reżyserskich. O statuetki Złotych i Srebrnych Lwów, a także szereg nagród indywidualnych m.in. za reżyserię, scenariusz, rolę kobiecą i rolę męską, zdjęcia, muzykę, dźwięk czy montaż, rywalizować będą: „Apokawixa”, „Brigitte Bardot cudowna”, „Broad Peak”, „Chleb i sól”, „Cicha ziemia”, „Filip”, „Głupcy”, „Iluzja”, „Infinite Storm”, „IO”, „Johnny”, „Kobieta na dachu”, „Orlęta. Grodno ’39”, „Orzeł. Ostatni patrol”, „Strzępy”, „Śubuk”, „Tata”, „The Silent Twins”, „Wesele” oraz „Zadra”.

W Konkursie Filmów Krótkometrażowych weźmie udział 30 filmów wyprodukowanych przez szkoły filmowe oraz niezależnych producentów, a także w ramach programu „30 minut” Studia Munka – Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Natomiast w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych znalazły się filmy zakwalifikowane zgodnie z zasadami Programu Operacyjnego PISF Produkcja filmowa.

Filmy oceniać będą trzy regulaminowe składy jurorskie, a przewodniczyć im będą: reżyser Jerzy Domaradzki w Konkursie Głównym, producentka Ewa Puszczyńska w Konkursie Filmów Krótkometrażowych oraz scenograf Allan Starski w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych.

W tym roku, po raz pierwszy w historii, zostanie przyznana nagroda Klimatyczny film, która ma wyróżnić najbardziej przyjazną środowisku produkcję filmową, a przede wszystkim zwrócić uwagę na problem nadmiaru odpadów i tzw. śladu węglowego produkowanych przez branżę audiowizualną.

Atrakcje poza konkursami

Na program festiwalu składać się będą również liczne sekcje pozakonkursowe, w tym m.in. „Czysta Klasyka”, czyli przegląd polskich filmów zrekonstruowanych cyfrowo oraz „Polonica” – pokazy zagranicznych produkcji zrealizowanych z udziałem polskich twórców.

Dodatkowo, w ramach tegorocznej imprezy zorganizowany zostanie Niebyły Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, czyli przegląd filmów, które nie znalazły się na festiwalu lub nigdy nie trafiły do dystrybucji z powodu wprowadzonego 40 lat temu stanu wojennego. Dzięki współpracy z Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz serwisem streamingowym 35mm.online widzowie będą mogli obejrzeć aż 17 tytułów na własnych komputerach, telefonach, tabletach i telewizorach (smart TV).

Natomiast dla przedszkolaków i uczniów młodszych klas szkół podstawowych w Konsulacie Kultury wyświetlane będą animacje i filmy pełnometrażowe w ramach programu edukacyjnego Gdynia Dzieciom. W tym roku, oprócz pokazów filmowych, odbędzie się konkurs o nagrodę Złote Lwiątka im. Janusza Korczaka, a decyzję, do kogo trafi ta statuetka, podejmie dziecięce jury.

Nie tylko filmy

W ramach festiwalu zaplanowano także wiele imprez towarzyszących, jak np. Forum Stowarzyszenia Filmowców Polskich czy uroczyste otwarcie Alei Filmowców Polskich na placu Grunwaldzkim w Gdyni. Tradycyjnie dla przedstawicieli branży filmowej przeznaczony będzie cykl spotkań Gdynia Industry.

Podczas Festiwalu zobaczyć też będzie można ciekawe wystawy. W Teatrze Muzycznym zaprezentowane zostaną wybrane plakaty filmowe z lat 80. Z kolei na placu Grunwaldzkim pojawi się ekspozycja prac malarskich i grafik znanego aktora Krzysztofa Globisza.

Szczegółowy program 47. FPFF dostępny jest na stronie internetowej: www.festiwalgdynia.pl

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.