Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/05/03_slider-5.png Złap Smętka między… książkami. Pakiet gier Spy Guy Pomorskie trafił do bibliotek

Złap Smętka między… książkami. Pakiet gier Spy Guy Pomorskie trafił do bibliotek

Mat. prasowy WiMBP w Gdańsku
08.05.2024
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
08.05.2024

W całej Polsce 8 maja obchodzony jest Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z tej okazji wraz z życzeniami od marszałka Mieczysława Struka do Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku przekazane zostały gry Spy Guy Pomorskie.

Święto bibliotekarza i bibliotek to dobra okazja, by podziękować wszystkim pracowniczkom i pracownikom bibliotek za niesłabnące zaangażowanie, z jakim wykonują codzienne obowiązki. Wraz z życzeniami od marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka do bibliotek w Gdańsku przekazany został pakiet gier planszowych Spy Guy Pomorskie, z których będą mogli korzystać czytelniczki i czytelnicy.

Na czym polega gra Spy Guy Pomorskie?

Spy Guy to gra stworzona w gdyńskiej firmie Trefl, nawiązująca do popularnego serialu animowanego „Rodzina Treflików”. Najnowsza jej wersja zabiera graczy w podróż po najważniejszych miejscach Pomorza. Pozwoli też poznać historię, kulturę i przyrodę naszego regionu. Planszę stanowi bowiem umowna mapa województwa pomorskiego, na której znajdują się najciekawsze zabytki i atrakcje turystyczne. Wśród nich jest m.in. Stocznia Gdańska, molo w Sopocie, wieża widokowa w Wieżycy, Kaszubski Park Etnograficzny we Wdzydzach, katedra w Pelplinie czy zamek krzyżacki w Malborku.

Celem gry m jest pogoń za Smętkiem (kaszubskim diabłem) i jego schwytanie. Gracze wcielając się w postać Spy Guya, aby dogonić Smętka muszą odnaleźć jak najwięcej poszlak. Wśród wskazówek i symboli poukrywanych na planszy są charakterystyczne zwierzęta i rośliny czy odniesienia do historii i kultury Pomorza. Podczas rozgrywki gracze muszą więc szukać np. gryfa, bursztynu, kaszubskiej ceramiki, krzyżackich hełmów i długopisu Lecha Wałęsy. Oczywiście im więcej poszlak zostanie odnalezionych przez graczy, tym szybciej Spy Guy dogoni Smętka.

*  *  *

„To nie tylko zawód, ale również prawdziwa pasja”

W specjalnym liście marszałek Mieczysław Struk złożył pracownikom i dyrekcji Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku życzenia z okazji ich święta.

– Wiem, że dla wielu z Was bycie bibliotekarzem to nie tylko zawód, ale również prawdziwa pasja. Dzięki Waszej otwartości i pomysłowości, życie kulturalne w naszym regionie zyskało wiele nowych, ciekawych i niecodziennych projektów oraz przedsięwzięć skierowanych zarówno do najmłodszych, jak i dorosłych już Pomorzan.

Marszałek podkreślał, że te, często innowacyjne, działania pomagają także we wzajemnej integracji kulturalnej mieszkańców naszego regionu.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.