Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/02/Aleksandra-Zawistowska-Wokol-zera.jpg Zimowy krajobraz oczami Aleksandry Zawistowskiej. W Ustce zobaczysz niezwykłą instalację

Zimowy krajobraz oczami Aleksandry Zawistowskiej. W Ustce zobaczysz niezwykłą instalację

Fot. materiał prasowy BGSW
19.02.2024
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
19.02.2024

Pobyt nad Bałtykiem będzie inspiracją do stworzenia instalacji. Artystka poszuka związku pomiędzy ceramiką a materiałami naturalnymi. Wernisaż twórczości Aleksandry Zawistowskiej odbędzie się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce w czwartek, 22 lutego 2024 r. Ekspozycję można oglądać do 27 lutego 2024 r.

Wystawa odbywa się w ramach rezydencji artystycznej.

Wokół zera

Projekt rozpocznie się od obserwacji i doświadczeń na wybrzeżu w styczniu i lutym. Artystka będzie badać cyrkulację wody i wiatrów w atmosferze oraz zjawiska przyrodnicze i fizyczne. Celem będzie odkrywanie zmian krajobrazu, zwłaszcza procesu przejścia substancji między stanami gazowym, ciekłym i stałym, gdy temperatura powietrza osiągnie zero stopni Celsjusza. Projekt będzie osadzony w konkretnym miejscu i czasie i będzie się rozwijać wraz z pobytem.

– Analizując wpływ lokalnej kultury i architektury oraz obserwując lokalny ekosystem pozbawiony turystów, poszukam związku między naturalnymi materiałami, takimi jak: woda i sól morska, glina i piasek, kamienie i drewno, a materiałem ceramicznym i jego właściwościami konstrukcyjnymi – wyjaśnia Aleksandra Zawistowska.

Artystka skoncentruje się na szkliwie. Efektem pobytu będzie przestrzenna instalacja, która komentuje i upamiętnia środowisko naturalne.

– Wykorzystam medium rzeźby, filmu i dźwięku, aby reprezentować doświadczenia związane z zimowym pobytem nad Morzem Bałtyckim. Będzie to próba zatrzymania i uwiecznienia kontekstu rezydencji z perspektywy osoby, która tam przybyła – dodaje Zawistowska.

Aleksandra Zawistowska

Jest artystką, projektantka i architektką. Jest absolwentką Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej, Universidade Lusiada de Lisboa, Studio for Immediate Spaces na Sandberg Instituut, gdzie zdobyła tytuły magistry sztuki oraz architektury. Tworzy obiekty rzeźbiarskie, instalacje przestrzenne, projekty wzornicze, wnętrzarskie, cyfrowe, a także mozaiki. Łączy pracę teoretyczną na papierze z fizyczną w warsztatach i hutach. Od 2022 r., wraz z bratem, są współzałożycielami i twórcami Szkła Studio. Nominowana przez zespół kuratorski Glue Amsterdam jako jedna z 30 artystów tytułem Streching the Definition of Design, a przez Object Rotterdam – New talent 2023. Brała udział w wystawach w Polsce, Niderlandach, Danii, Gruzji i Ukrainie, m.in w Het Nieuwe Instituut, National Dutch Opera, Het HEM, Muzeum Warszawy, a jej prace były prezentowane w licznych mediach polskich i zagranicznych. W lipcu odbywać będzie stypendium artystycznie w UrbanGlass w Nowym Jorku, we wrześniu jej szklane rzeźby wystawiane będą w ramach festiwalu Glue. Odbędzie też rezydencję artystyczną Arctic circle na kole podbiegunowym.

Wokół zera

  • 22 lutego 2024 r., godz. 18.00 – wernisaż
  • ekspozycję można oglądać do 27 lutego 2024 r.
    wstęp – wolny
  • Centrum Aktywności Twórczej
  • ul. Zaruskiego 1a
  • Ustka

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.