To wydarzenie, nie tylko podsumowuje całoroczną pracę projektu, ale również jest okazją, która daje przestrzeń do świętowania sukcesów tych, którzy wiedzą, że nauka potrafi być fascynująca.

Co to za Gala?

Zdolni z Pomorza to strategiczne przedsięwzięcie edukacyjne, które od lat wspiera uzdolnionych uczniów z całego regionu – niezależnie od tego, czy ich pasją jest matematyka, fizyka, biologia, czy programowanie. Gala to moment, w którym wszyscy zaangażowani – uczniowie, nauczyciele, uczelnie, samorządy i instytucje wspierające – mogą spojrzeć na to, co wspólnie udało się osiągnąć.

Na wydarzenie zaproszonych zostało wielu gości, m.in.: przedstawiciele 18 powiatów oraz 6 uczelni wyższych: od Uniwersytetu Gdańskiego, przez Politechnikę Gdańską i GUMed, aż po AWFiS i Polsko-Japońską Akademię Technik Komputerowych. To naprawdę solidna drużyna, która wspólnie pracuje nad tym, żeby młodzież z Pomorza miała jak najlepsze warunki do rozwijania swojego potencjału.

Młodzi, zdolni i nagradzani!

Tegoroczna edycja Gali była wyjątkowa również z innego powodu – na scenie pojawili się także laureaci Pomorskiej Ligi Edukacyjnej, organizowanej w ramach projektu Regionalny program wyrównywania szans edukacyjnych uczniów pomorskich szkół (czyli FEP 2021–2027). To świetny przykład tego, jak można wspierać zdolnych uczniów z mniejszych miejscowości i dawać im realne szanse na rozwój.

­-Zdolni z Pomorza to wyjątkowe przedsięwzięcie, które realizujemy we współpracy z samorządami powiatowymi i pomorskim uczelniami od ponad 15 lat. Historia tego projektu pokazuje, jak wielką siłę ma wspólna praca na rzecz edukacji i rozwoju młodego pokolenia- mówi Agnieszka Baranowska członkini zarządu województwa pomorskiego. -Warto bowiem podkreślić, że jednym z najważniejszych celów przedsięwzięcia jest poszukiwanie zdolności w każdym uczniu – bez względu na stereotypy czy bariery społeczno- ekonomiczne.

W trakcie wydarzenia nie zabrakło inspirujących wystąpień i oczywiście – gratulacji. Były dyplomy, podziękowania, uściski dłoni i dużo dumy – zarówno po stronie uczniów, jak i nauczycieli oraz opiekunów. Atmosfera podczas Gali była zdecydowanie świąteczna. W tym wszystkim widać było, że nauka naprawdę może być przygodą, a Pomorze ma się czym chwalić.

Kto za tym wszystkim stoi?

Organizację Gali wzięło na siebie Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli w Gdańsku – jednostka, która koordynuje wiele działań w ramach projektu Zdolni z Pomorza – wsparcie regionalne. Projekt jest współfinansowany z Funduszy Europejskich w ramach programu FEP 2021–2027, co pokazuje, że inwestycja w edukację to wciąż jeden z priorytetów regionu.

W latach 2010–2023 całkowita wartość projektów realizowanych w ramach inicjatywy wyniosła aż 46 mln złotych. To realne wsparcie, które trafiło do 5 868 uczniów z całego województwa – młodych ludzi, którzy mieli szansę rozwijać swoje pasje i talenty pod okiem specjalistów oraz 1 446 nauczycieli, którzy wzięli udział w szkoleniach, co przełożyło się na jeszcze wyższy poziom merytorycznego wsparcia. Dodatkowo 142 osoby zostały objęte indywidualną opieką mentorską, a 100 szkolnych pracowni zostało doposażonych, by jeszcze lepiej służyć młodym odkrywcom. To pokazuje jedno: Zdolni z Pomorza to coś znacznie więcej niż projekt – to inwestycja w przyszłość regionu.

Zdolni z Pomorza – wsparcie regionalne