Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/02/329704101_736126861276756_630794924377800839_n.jpg Zaślubiny i urodziny – uroczystości w Pucku i w Gdyni

Zaślubiny i urodziny – uroczystości w Pucku i w Gdyni

Fot. materiał prasowy
10.02.2023
Redakcja

Redakcja
AUTOR
Redakcja

Redakcja
10.02.2023

W piątek, 10 lutego obchodzimy 103. rocznicę zaślubin Polski z morzem. Z tej okazji w Pucku, jak co roku, na Starym Rynku i w porcie rybackim odbywają się tradycyjne uroczystości upamiętniające to wydarzenie. Z kolei Gdynia świętuje 97. urodziny miasta. W programie obchodów jest uroczysta sesja Rady Miasta i wiele atrakcji dla mieszkańców.

Puck

W Pucku, jak co roku, 10 lutego odbyły się uroczyste obchody kolejnej rocznicy zaślubin Polski z morzem. Tegoroczne rozpoczęły się rano na Starym Rynku. Po mszy w puckiej farze pw. św. Piotra i Pawła w porcie rybackim uczestnicy złożyli kwiaty. Uczniowie I LO w Pucku przygotowali specjalnie na uroczystości 103-metrową flagę Polski. Z okazji rocznicowych obchodów przygotowano wiele atrakcji dla mieszkańców. W piątek i w sobotę na przykład w porcie rybackim za darmo można obejrzeć wystawę „Z wodą połączeni – zatopiony wczesnośredniowieczny port w Pucku. Zanurz się w 3D”. Natomiast w sobotę w ratuszu w Pucku odbędzie się konferencja zaślubinowa i promocja kolejnej części „Zapisków Puckich”. Zorganizowany został też weekendowy Zlot Drużyn Harcerskich –„Zaślubiny” połączony z rajdem pieszym śladami gen. Hallera.

Gdynia świętuje

Dokładnie 10 lutego 1926 roku Gdynia otrzymała prawa miejskie. Co roku tego dnia organizowane są urodziny miasta przypominające też o fenomenie budowy okna na świat II RP. Z tej okazji i w tym roku nie brakuje ciekawych wydarzeń organizowanych dla mieszkańców i miłośników Gdyni. Tradycyjnie odbywają się także oficjalne miejskie uroczystości i urodzinowa sesja Rady Miasta. W południe przedstawiciele władz miasta złożyli kwiaty pod Pomnikiem Polski Morskiej. Od rana można się wpisywać do księgi pamiątkowej miasta.

– Nie wyobrażam sobie naszego województwa bez naszego „miasta z morza i marzeń”. Drogie Gdynianki, drodzy Gdynianie! Pani i Panowie Prezydenci, Szanowni Radni! Życzę Wam 1000 lat pełnych słońca, spokoju i bycia dumnym ze swojej małej ojczyzny. Niech się rozwija, niech pięknieje, niech zawsze będzie bezpieczną przystanią dla każdego, kto do niej zawinie! – napisał na FB marszałek województwa pomorskiego. Mieczysław Struk. Prezydenci Gdańska i Sopotu przekazali prezydentowi Gdyni specjalny urodzinowy tort.

Z okazji święta w piątek i sobotę dla mieszkańców organizowane jest urodzinowe oprowadzanie po muzealnych magazynach Muzeum Miasta Gdyni. W sobotę odbędzie się koncert  „Już nie zapomnisz mnie” w Polsat Plus Arena Gdynia, będzie też strefa urody i zdrowia w godz. 13.00- 17.00.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.