Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/01/NIECZULOSC-fot.-Natalia-Kabanow.jpg Zakochani w Teatrze Wybrzeże. Do wyboru mają trzy spektakle na walentynki

Zakochani w Teatrze Wybrzeże. Do wyboru mają trzy spektakle na walentynki

Scena ze spektaklu „Nieczułość”. Fot. Natalia Kabanow
17.01.2023
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
17.01.2023

„Nieczułość”, „Kim jest Pan Schmitt?” oraz „Fedra” to propozycje Teatru Wybrzeże na tegoroczne walentynki. Przedstawienia będzie można zobaczyć we wtorek 14 lutego 2023 r. na Scenie Malarnia i Starej Aptece w Gdańsku, a także Scenie Kameralnej w Sopocie.

Bilety na spektakle są do nabycia w gdańskiej kasie biletowej oraz na stronie internetowej: www.bilety.teatrwybrzeze.pl

*  *  *

„Nieczułość”

na podstawie powieści Martyny Bundy
Reżyseria: Lena Frankiewicz
(spektakl zalecany dla widzów od 15 roku życia)

  • 14 lutego 2023 r., wtorek, godz. 19.00
  • Teatr Wybrzeże: Scena Malarnia
  • ul. Teatralna 2, Gdańsk

W Dziewczej Górze na Kaszubach Rozela samotnie wychowuje córki: Gertę, Trudę i Ildę. W domu postawionym za pieniądze z ubezpieczenia po jej mężu Abramie, dorasta kolejne pokolenie kobiet, walczących o przetrwanie w obliczu historycznej zawieruchy XX w., która na Kaszubach zbiera obfite plony. Dziejowy wir niesie głębokie i nieodwracalne zmiany, wciągając do swego środka mężczyzn, którzy pojawiają się w życiach bohaterek zawsze tylko na chwilę. Bliskie i czułe relacje są raz po raz rozrywane i zastępowane wojennymi traumami. Jednak na przekór losowi siła kobiet rośnie, ich korzenie się wzmacniają, a opowieści o wspólnocie, jaką zbudowały mierząc się z codziennymi przeciwnościami, będą towarzyszyły ich córkom i wnuczkom.

Martyna Bunda w swojej powieści „Nieczułość” pokazuje fragment skomplikowanej historii Polski widziany oczami kobiet. To opowieść uniwersalna, w której do głosu dochodzą kaszubskie herstorie, a także przyroda, delikatna i jednocześnie wytrwała, jak bohaterki opisane w książce.

W spektaklu występują: Sylwia Góra, Agata Bykowska, Justyna Bartoszewicz, Dorota Androsz, Magdalena Boć oraz Marzena Nieczuja Urbańska.

*  *  *

„Kim jest Pan Schmitt?”

Autor sztuki: Sébastien Thiéry
Reżyseria: Jan Hussakowski

  • 14 lutego 2023 r., wtorek, godz. 20.00
  • Teatr Wybrzeże: scena Stara Apteka
  • ul. Teatralna 2, Gdańsk

„Kim jest Pan Schmitt?” to absurdalna tragikomedia, której akcja z impetem wkracza w spokojne, mieszczańskie życie głównych bohaterów i zmusza ich do odnalezienia się w szalonej i niecodziennej sytuacji. Pan Baran wraz z żoną starają się logicznie wyjaśnić to, co ich spotyka, jednocześnie piętrzą kolejne kłamstwa, żeby oddalić od siebie zagrożenie i wybrnąć z kolejnych absurdów. Pytanie tylko, jak długo można być pewnym swoich racji, kiedy wszyscy dookoła twierdzą, że jesteś w błędzie? I jak długo można nie zwariować?

W spektaklu występują: Monika Chomicka-Szymaniak, Piotr Łukawski, Piotr Chys oraz Adam Turczyk.

Scena ze spektaklu „Kim jest Pan Schmitt?”. Fot. Dominik Werner

*  *  *

„Fedra”

Autor sztuki: Jean Racine
Reżyseria: Grzegorz Wiśniewski

  • 14 lutego, godzina 19.00
  • Teatr Wybrzeże: Scena Kameralna im. Joanny Bogackiej
  • ul. Bohaterów Monte Cassino 30, Sopot

Arcydzieło francuskiej klasyki we współcześnie zamierzonej inscenizacji. Oparta na mitologicznych wątkach historia opętańczej namiętności żony Tezeusza, królowej Fedry do pasierba. Dumna królowa, owładnięta niepohamowaną żądzą, nie może pogodzić się z jego obojętnością. Wskutek splotu nieprzewidzianych okoliczności i nikczemnych kłamstw, niewinnego młodzieńca spotyka niezasłużona kara. A to dopiero początek tragedii…

W spektaklu występują: Marek Tynda, Katarzyna Figura, Jakub Nosiadek, Katarzyna Dałek, Michał Jaros, Krzysztof Matuszewski, Agata Woźnicka oraz Janek Napieralski.

Scena ze spektaklu „Fedra”. Fot. Dominik Werner

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.