Środowisko
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/04/trees-3294681_1280.jpg Zakaz wstępu do lasów w Gdyni  przez ASF. Dotyczy też Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Zakaz wstępu do lasów w Gdyni przez ASF. Dotyczy też Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego

Fot. Pixabay.com
30.04.2024
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
30.04.2024

Powiatowy lekarz weterynarii w Gdyni wprowadził zakaz wchodzenia do lasów w tym mieście do 29 maja 2024 r. Zakaz ma zabezpieczyć przed przenoszeniem się wirusa afrykańskiego pomoru świń, czyli ASF.

U dzików znalezionych w Gdyni-Karwinach 25 kwietnia 2024 r. potwierdzono występowanie ASF. Do tej pory w Trójmieście nie odnotowano tej choroby u zwierząt zamieszkujących lasy TPK.

Po co zakaz?

Zakaz jest działaniem prewencyjnym. Chodzi o uniknięcie przenoszenia choroby na dziki w innych częściach TPK. Dotyczy także Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego w takich gdyńskich dzielnicach jak: Babie Doły, Chwarzno-Wiczlino, Chylonia, Dąbrowa, Działki Leśne, Grabówek, Kamienna Góra, Karwiny, Leszczynki, Mały Kack, Obłuże, Oksywie, Pogórze, Pustki Cisowskie-Demptowo, Orłowo, Redłowo, Śródmieście, Wielki Kack, Witomino, Wzgórze św. Maksymiliana. Służby parku apelują, aby zrezygnować ze spacerów po lesie w tym terenie. Zakaz będzie na razie obowiązywał przez miesiąc, czyli do 29 maja2024 r.

Co to za choroba?

ASF to groźna choroba wirusowa. Chorują na nią tylko świnie i dziki. Wirus przenoszony jest drogą kontaktu bezpośredniego. Można go przenieść także pod butami. Wirus nie przenosi się na ludzi i nie jest niebezpieczny dla zwierząt domowych. Na ASF nie mogą zachorować: psy, koty, a także trzymane w gospodarstwach czy stadninach krowy i konie.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.