Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Środowisko
Zakaz kąpieli i zamknięte plaże. We wtorek w Gdyni saperzy będą usuwać minę z II wojny światowej

Zakaz kąpieli i zamknięte plaże. We wtorek w Gdyni saperzy będą usuwać minę z II wojny światowej

Mapa Zatoki Gdańskiej z zaznaczonym położeniem miny morskiej

Prawie tonę waży niemiecka mina morska, która leży przy wejściu do Basenu Żeglarskiego w Gdyni. We wtorek, 16 czerwca saperzy z Marynarki Wojennej będą ją usuwać. Dla bezpieczeństwa mieszkańców Gdyni w ten dzień obowiązywać będą szczególne zasady. Zamknięte będą m.in. plaże i część nadmorskich rejonów miasta.

 

Operacja wydobycia i neutralizacji niebezpiecznej miny zależy od warunków meteorologicznych. Jeśli będą niekorzystne, to kolejny termin operacji został wyznaczony na 17 czerwca 2020 r.

 

Niebezpieczna pamiątka

Mina została zlokalizowana w marcu 2020 r. podczas kontrolnych pomiarów basenu podejściowego do Basenu Żeglarskiego. Jest to niemiecka mina niekontaktowa z okresu II wojny światowej. Jej masa to 987 kilogramów. Według specjalistów z MW zawiera materiał wybuchowy o sile około 1000 TNT.

 

Obraz batymetryczny niebezpiecznego obiektu podwodnego uzyskany na podstawie pomiarów hydrograficznych Urzędu Morskiego w Gdyni wykonanych w dniu 11.03.2020 r. Fto. mat. Urząd Morski w Gdyni

 

Zamknięte plaże

Na czas prowadzenia prac w Gdyni i na wodach Zatoki Gdańskiej wprowadzone zostaną szczególne zasady bezpieczeństwa i ograniczenia. Strefa bezpieczeństwa o promieniu ponad 10 km obejmuje linię brzegową od Rewy do Westerplatte. W Gdyni na wszystkich plażach zostanie wprowadzony zakaz wejścia do wody i kąpieli. Zamknięte będą także przylegające do zagrożonej strefy ulice. I tak, na Plaży Śródmieście, w Basenie Żeglarskim a także w rejonie Uniwersytetu Morskiego i Akwarium Gdyńskiego obowiązywać będzie zakaz przemieszczania się w terenie otwartym. Obowiązywać będzie także zakaz opuszczania budynków czy podchodzenia do okien. Na wody zatoki nie będą mogły także wypływać jachty, a jednostki zacumowane w gdyńskiej marinie będzie trzeba na kilka godzin opuścić.

 

Trudna operacja

Neutralizacją miny zajmie się Grupa Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Operacja polegać będzie na uniesieniu obiektu nad dno i przeholowanie go w wyznaczony rejon w głębi Zatoki Gdańskiej, gdzie zostanie on zdetonowany. Operacja jest skomplikowana i niebezpieczna, wymaga również określonych warunków pogodowych np. wiatr nie może być silniejszy niż 2 stopnie w skali Beauforta. W przypadku niekorzystnych warunków akcja zostanie przełożona na środę 17 czerwca 2020 r.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.