Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Środowisko
Zakaz kąpieli i zamknięte plaże. We wtorek w Gdyni saperzy będą usuwać minę z II wojny światowej

Zakaz kąpieli i zamknięte plaże. We wtorek w Gdyni saperzy będą usuwać minę z II wojny światowej

Mapa Zatoki Gdańskiej z zaznaczonym położeniem miny morskiej

Prawie tonę waży niemiecka mina morska, która leży przy wejściu do Basenu Żeglarskiego w Gdyni. We wtorek, 16 czerwca saperzy z Marynarki Wojennej będą ją usuwać. Dla bezpieczeństwa mieszkańców Gdyni w ten dzień obowiązywać będą szczególne zasady. Zamknięte będą m.in. plaże i część nadmorskich rejonów miasta.

 

Operacja wydobycia i neutralizacji niebezpiecznej miny zależy od warunków meteorologicznych. Jeśli będą niekorzystne, to kolejny termin operacji został wyznaczony na 17 czerwca 2020 r.

 

Niebezpieczna pamiątka

Mina została zlokalizowana w marcu 2020 r. podczas kontrolnych pomiarów basenu podejściowego do Basenu Żeglarskiego. Jest to niemiecka mina niekontaktowa z okresu II wojny światowej. Jej masa to 987 kilogramów. Według specjalistów z MW zawiera materiał wybuchowy o sile około 1000 TNT.

 

Obraz batymetryczny niebezpiecznego obiektu podwodnego uzyskany na podstawie pomiarów hydrograficznych Urzędu Morskiego w Gdyni wykonanych w dniu 11.03.2020 r. Fto. mat. Urząd Morski w Gdyni

 

Zamknięte plaże

Na czas prowadzenia prac w Gdyni i na wodach Zatoki Gdańskiej wprowadzone zostaną szczególne zasady bezpieczeństwa i ograniczenia. Strefa bezpieczeństwa o promieniu ponad 10 km obejmuje linię brzegową od Rewy do Westerplatte. W Gdyni na wszystkich plażach zostanie wprowadzony zakaz wejścia do wody i kąpieli. Zamknięte będą także przylegające do zagrożonej strefy ulice. I tak, na Plaży Śródmieście, w Basenie Żeglarskim a także w rejonie Uniwersytetu Morskiego i Akwarium Gdyńskiego obowiązywać będzie zakaz przemieszczania się w terenie otwartym. Obowiązywać będzie także zakaz opuszczania budynków czy podchodzenia do okien. Na wody zatoki nie będą mogły także wypływać jachty, a jednostki zacumowane w gdyńskiej marinie będzie trzeba na kilka godzin opuścić.

 

Trudna operacja

Neutralizacją miny zajmie się Grupa Nurków Minerów 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Operacja polegać będzie na uniesieniu obiektu nad dno i przeholowanie go w wyznaczony rejon w głębi Zatoki Gdańskiej, gdzie zostanie on zdetonowany. Operacja jest skomplikowana i niebezpieczna, wymaga również określonych warunków pogodowych np. wiatr nie może być silniejszy niż 2 stopnie w skali Beauforta. W przypadku niekorzystnych warunków akcja zostanie przełożona na środę 17 czerwca 2020 r.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.