Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/03/portret-jozefa-wybickiego.jpg Z okazji rocznicy urodzin Józefa Wybickiego. Uroczysty koncert w Kościerzynie

Z okazji rocznicy urodzin Józefa Wybickiego. Uroczysty koncert w Kościerzynie

Portret Józefa Wybickiego (1747-1822)
21.09.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
21.09.2022

Obchody Roku Józefa Wybickiego rozpoczęły 10 marca w 2022 r. w 200. rocznicę śmierci tego wielkiego polskiego patrioty i wybitnego syna ziemi pomorskiej. Teraz zbliża się okazja do celebrowania 275. rocznicy jego urodzin. W piątek, 23 września 2022 r. w sali widowiskowej w Kościerzynie zorganizowany zostanie wyjątkowy koncert.

Na scenie w Kościerzynie zagrają muzycy Polskiej Filharmonii Kameralnej z Sopotu pod batutą Wojciecha Rajskiego. W programie koncertu przewidziano wykonanie utworów Maurycego Moszkowskiego (Prelude & Fugue na orkiestrę smyczkową, op. 85), Michała Kleofasa Ogińskiego (polonez a-moll „Pożegnanie ojczyzny”), Feliksa Janiewicza (Divertimento na orkiestrę smyczkową) oraz Karola Kurpińskiego (koncert klarnetowy). Dodatkowo, fragmenty dramatu Józefa Wybickiego „Stanisław August” odczyta znany gdański aktor Krzysztof Gordon.

Wydarzenie odbędzie się pod patronatem marszałka województwa pomorskiego Mieczysława Struka.

.

Koncert w ramach obchodów Roku Wybickiego 2022

23 września 2022 r., piątek, godz. 18.00
kino Remus: sala widowiskowa im. Lubomira Szopińskiego
ul. 3 Maja 9a, Kościerzyna
wstęp – wolny

*  *  *

Wybitny syn Pomorza

Józef Wybicki to postać, która swoim życiorysem mogłaby obdarować kilka osób. Pisarz, polityk, prawnik, publicysta, konfederata barski, generał Insurekcji Kościuszkowskiej, twórca zrębów Księstwa Warszawskiego, a przede wszystkim twórca polskiego hymnu narodowego.

– To wielkie szczęście i zaszczyt, że to tu na Pomorzu, w Będominie urodził i wychował się autor słów najważniejszego utworu dla każdego Polaka – mówi marszałek Mieczysław Struk. – Dzisiaj pamięć o tym wybitnym synu Pomorza i Ziemi Kościerskiej, pielęgnuje z powodzeniem zespół Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie.

To właśnie w będomińskim dworku – rodzinnej posiadłości Wybickich – mieści się siedziba tego Muzeum i to właśnie tam w czwartek, 29 września świętowane będzie 275. rocznica urodzin Józefa Wybickiego.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.