Kultura
Uczestnicy Akademii Gdańska 2018. Fot. Bogna Kociumbas

Z humorem o Gdańsku. W ramach Akademii Gdańska poznaj tajemnice miasta i kulturę łacińską

Uczestnicy Akademii Gdańska 2018. Fot. Bogna Kociumbs
22.01.2021
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
22.01.2021

10 wykładów związanych ze śladami kultury łacińskiej w Gdańsku przedstawionych przez gdańskie zabytki oraz tajemnice, jakie skrywa miasto będzie można odkryć w rozpoczynającym się 26 stycznia 2021 r. cyklu. Hasłem przewodnim spotkań jest fragment łacińskiej sentencji umieszczonej na Bramie Wyżynnej „Rum omnium fundamenta”.

Wydarzenie będzie transmitowane on-line na YouTube IKM.

Tajemnice i kultura łacińska na wesoło

„Rum omnium fundamenta” jest fragmentem sentencji umieszczonej na Bramie Wyżynnej, która brzmi w całości: „Sprawiedliwość i pobożność to dwie podstawy wszystkich królestw”. Jednak w wyniku celowego podzielenia sentencji na dwa wersy, jej krótsza część dowcipnie głosi, iż to rum jest podstawą wszystkiego.

– Właśnie ten gdański, cięty i wyjątkowy humor będzie motywem przewodnim dziesięciu wykładów Akademii Gdańska, które w sposób niebanalny przybliżą ciekawostki związane ze śladami kultury łacińskiej w naszym mieście, opiszą gdańskie zabytki od ich mniej oficjalnej strony, a także opowiedzą o figlarnych tajemnicach, jakie kryje miasto – zapowiada Dominika Ikonnikow, koordynatorka Akademii Gdańska. – Okazji do wesołości w dawnym Gdańsku nie brakowało, dlatego nawiązując do tej dowcipnej tradycji zapraszam na ósmą edycję wykładów Akademii Gdańska pod hasłem „Rum omnium fundamenta” – dodaje Ikonnikow.

26 stycznia, godz. 18.00 – Cegły podstawą wszystkiego, a do tego dołki, garnki, plotki i trochę miłości. Wykład Katarzyny Czaykowskiej

– Gdańsk, jak każde historyczne miasto ma swój baśniokrąg. Ma też swoje tajemnice i swoje ciekawostki. Część z nich jest dosłownie na naszych oczach, aczkolwiek niezauważalna w codziennym pośpiechu. Zwolnijmy zatem i spójrzmy na Gdańsk uważniej – zachęca prelegentka.

Katarzyna Czaykowska – licencjonowana przewodniczka turystyczna i pilot wycieczek. Specjalizuje się w czasach Prus tak krzyżackich, jak i królewskich. Zbiera cegły z tego okresu, chcąc zgłębić tajemnice skrywane w murach.

O Akademii Gdańska

Cykl wykładów Akademia Gdańska, który od kilku lat przybliża mieszkańcom wyjątkowe postacie, które zapisały się w historii Gdańska, wydarzenia, miejsca, obiekty i historie, o których nie tak łatwo znaleźć informacje w mediach czy Internecie. Osoby zaproszone do prowadzenia wykładów specjalizują się w bardzo wąskich dziedzinach historii, nauki i sztuki, co sprawia, że tematyka spotkań jest oryginalna i zawsze niesie ze sobą nową wiedzę czy ciekawostki.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 326 85 36
lub adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.