Infrastruktura i Środowisko
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/04/szlak-kajakowy-na-Wierzycy.jpg Z Gdańska do Paryża kajakiem! Tyle by wyszło sumując pomorskie szlaki kajakowe

Z Gdańska do Paryża kajakiem! Tyle by wyszło sumując pomorskie szlaki kajakowe

Fot. Pomorskie Szlaki Kajakowe
05.04.2024
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
05.04.2024

Nowoczesne i ekologiczne mariny jachtowe oraz sieć szlaków kajakowych łączących wszystkie części naszego regionu. W ciągu ostatnich dziewięciu lat na rozwój turystyki żeglarskiej i kajakowej przeznaczono ponad 190 mln zł. Powstało m.in. 1200 km oznakowanych szlaków kajakowych, czyli mniej więcej tyle, ile w linii prostej dzieli Gdańsk od stolicy Francji.

W województwie pomorskim realizowane są dwa wielkie projekty strategiczne, których celem jest rozwój turystyki wodnej w obszarze Pętli Żuławskiej i Zatoki Gdańskiej, a także udostępnienie kajakarzom bezpiecznych i atrakcyjnych szlaków na pomorskich rzekach i jeziorach.

Możemy być dumni z naszych osiągnięć

Dzięki tym inwestycjom infrastruktura żeglarska i kajakowa zmieniła się nie do poznana i co roku przyciąga wielbicieli turystyki wodnej z całej Polski. Koordynatorem obu przedsięwzięć jest Departament Infrastruktury Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Pozytywne efekty realizacji tych projektów to potwierdzenie udanej współpracy przedstawicieli samorządów lokalnych, instytucji publicznych oraz przedsiębiorców.

– Możemy być dumni z tego, co udało nam się wspólnie osiągnąć. Tym bardziej, że jesteśmy krajowymi pionierami w całościowym, regionalnym podejściu do turystyki wodnej. Także skala tych przedsięwzięć robi wrażenie – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. – Warto podkreślić, że w naszej pracy korzystaliśmy z wiedzy i doświadczenia środowiska żeglarskiego i kajakowego, dzięki czemu inwestycje w zakresie sieci marin jachtowych i szlaków kajakowych świetnie służą wodniakom.

Co ważne, w najbliższych latach dzięki wsparciu środków z Unii Europejskiej planowana jest kontynuacja przedsięwzięć związanych z turystyką wodną.

Mamy prawie 700 miejsc dla żaglówek…

Inwestycje w ramach przedsięwzięcia żeglarskiego prowadzone były w obrębie Delty Wisły, Zalewu Wiślanego, Zatoki Gdańskiej i Puckiej. Zbudowano i rozbudowano porty i przystanie żeglarskie w Błotniku, Wiślince, Nowym Dworze Gdańskim, Malborku, Krynicy Morskiej, Gdańsku Sobieszewie i Górkach Zachodnich, Sopocie, Rewie, Rzucewie, Pucku oraz Jastarni. Dzięki temu zwiększyła się liczba miejsc postojowych o prawie 700 stanowisk, przy których zamontowane zostały urządzenia do dystrybucji prądu, wody pitnej i odbioru ścieków z łodzi.

Marina w Błotniku. Fot. Stowarzyszenie Żuławy

Oprócz poszerzenia i ulepszenia sieci portów i przystani, poprawiono też nawigację dróg wodnych oraz przebudowano mosty w Tujsku, Żelichowie i Rybinie. Łącznie na projekty z zakresu turystyki żeglarskie zostało wydanych ponad 125 mln zł, z czego ponad 79 mln zł stanowiło wsparcie funduszy europejskich.

… oraz 180 przystani kajakowych

Zmiany dotyczyły 35 szlaków kajakowych łączących wszystkie części województwa pomorskiego: Kaszuby, Kociewie, Bory Tucholskie, ziemię słupską, Żuławy oraz Powiśle. Od tych najbardziej popularnych wśród kajakarzy, jak Kółko Jezior Raduńskich, Brda czy Wda, po zdecydowanie krótsze i mniej znane rzeki, ale warte odkrycia, jak Pokrzywna, Kamienica, Czernica i Biała, Graniczna z Trzebiochą i Pilicą czy Tuga.

Oznakowanych zostało 1200 km szlaków kajakowych, spośród 1600 km uznanych za spławne na terenie naszego regionu. Co ciekawe, wspomniane 1200 km to mniej więcej tyle, ile w linii prostej dzieli Gdańsk od Paryża! Zakładając pokonywanie w kajaku średnio 15 km dziennie, możemy spędzić na pomorskich rzekach 80 dni.

Aby było to możliwe, do wspólnego przedsięwzięcia, zaangażowało się 73 partnerów, m.in. samorządy lokalne, nadleśnictwa, stowarzyszenia oraz podmioty prywatne. Łącznie powstały 233 obiekty, w tym 180 przystani kajakowych i 53 przenoski. Natomiast wartość wszystkich projektów z zakresu turystyki kajakowej wyniosła ponad 66 mln zł, z czego ponad 50 mln zł to dofinansowanie unijne.

Szkolimy też młodych wodniaków

Warto na koniec zaznaczyć, że w ramach realizacji obu przedsięwzięć szkolimy też dzieci i młodzież w nauce żaglowania. Do współpracy zaproszono Pomorski Związek Żeglarski oraz ekspertów z dziedziny żeglarstwa – instruktorów oraz żeglarzy, a 26 gmin z terenu naszego województwa zakupiło 100 jednostek żaglowych. To specjalne łodzie, lekkie i stabilne, które mogą pływać, zarówno na otwartym morzu, jak i na płytkich jeziorach.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.