Organizatorem konkursu było Nadbałtyckie Centrum Kultury w Gdańsku, a współorganizatorem Agencja Fotograficzna Kosycarz Foto Press. Patronami honorowymi i fundatorami nagród finansowych w konkursie są marszałek województwa pomorskiego oraz prezydenci Gdańska, Sopotu i Gdyni.

Najlepsi z najlepszych

Gdańsk Press Photo to marka sama w sobie. W konkursie mogą uczestniczyć profesjonaliści i amatorzy. Zakwalifikowanie fotografii do wystawy konkursowej jest wyróżnieniem i znakiem jakości, bo zdjęcia oceniają fachowcy najwyższej klasy. Jurorami w tegorocznej edycji byli: Anna Brzezińska, Wojciech Druszcz, Chris Niedenthal i Rafał Klimkiewicz. Ostatecznie jury wybrało 19 autorów prac z 31 zdjęciami, z których wyłoniono laureatów. W plebiscycie wybierano zwycięzców w kategoriach: wydarzenie, ludzie, kultura, sport, życie i świat wokół nas, fotografia spoza regionu. Przyznano też Grand Prix oraz nagrodę publiczności. W sześciu kategoriach przyznano pięć pierwszych nagród, dodatkowo wyróżniono trzy prace. Wśród fotografii, które można oglądać w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku do 8 października, znalazły się obrazy: Katarzyny Dargacz, Julity Dybowskiej, Daniela Frymarka, Piotra Hukały,  Karola Kacperskiego, Aleksandra Knittera, Wioletty Koc, Jacka Koślickiego,  Khrystsina Larkovicha, Pawła Marcinki, Karoliny Misztal, Krzysztofa Mystkowskiego, Artura Myśliwica, Agnieszki Pazdykiewicz, Jerzego Pinkasa, Anny Rezulak, Mateusza Słodkowskiego, Małgorzaty Szymańskiej oraz Piotra Wittmana.

Kogo doceniono?

Na tegoroczną edycję konkursu wpłynęło bardzo dużo ciekawych prac.  115 fotografek i fotografów nadesłało dokładnie 1337 zdjęć. Zyciężczynią XXVII Gdańsk Press Photo 2023 została Anna Rezulak za zdjęcie „Wyrok”. Fotografia prezentuje twarz zabójcy prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza i odbicie w szybie twarzy Magdaleny Adamowicz. Poza nagrodą główną, przyznano laury i wyróżniania w kilku kategoriach.  Za „wydarzenie” nagrodę zdobył Krzysztof Mystkowski za reportaż „Nocne misterium krzyża”. Laureatem w kategorii „ludzie” został Piotr Hukało za zdjęcie „To jest kiosk ruchu”. W kategorii „życie i świat wokół nas” nagrodę dostał Jerzy Pinkas za reportaż „KogaDach”. Najlepszym obrazem w kategorii „sport” były „Zawody crossfitowe par mieszanych” autorstwa Pawła Marcinki. W tej kategorii przyznano także wyróżnienie dla Artura Myśliwca za zdjęcie „Revolta III Fight”. W kategorii „kultura” laury przypadły Karolinie Misztal za zdjęcie „Nick Cave podczas koncertu w gdańskiej Ergo Arenie”. Natomiast wyróżnienie w tej kategorii trafiło do Anny Rezulak za zdjęcie „Fangor”. W kategorii „fotografia spoza regionu” nie przyznano nagrody, jedynie wyróżnienie, które za obraz „Wolność” trafiło do Wioletty Koc. Zdaniem publiczności najlepsza była praca Julity Dubowskiej  zatytułowana „W oczekiwaniu na dziecko”.