Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Wyjątkowe święto tańca i tancerzy. 25-lecie gdańskiego Teatru Dada von Bzdülöw

Wyjątkowe święto tańca i tancerzy. 25-lecie gdańskiego Teatru Dada von Bzdülöw

Scena ze spektaklu „Dzisiaj, wszystko" Teatru Dada von Bzdülöw

W tym roku Teatr Dada von Bzdülöw obchodzi 25-lecie swojego istnienia. Organizowany z tej okazji festiwal Dada Fest potrwa trzy dni, od 8 do 10 grudnia 2017 r. W programie imprezy przewidziano zarówno spotkania z artystami, którzy współtworzyli najważniejsze przedstawienia zespołu, jak również prezentację nowych spektakli.

 

Teatr Dada von Bzdülöw założony przez Leszka Bzdyla i Katarzynę Chmielewską w 1992 r. w Gdańsku był jednym z pierwszych, który w wolnej Polsce propagowały nowy taniec i teatr tańca. Funkcjonujący nieprzerwanie przez 25 lat zespół stworzył dotychczas blisko 50 przedstawień. Nie tylko wpisały się one w historię polskiego teatru i tańca, ale przede wszystkim były i są inspiracją dla aktywności twórczej kolejnych pokoleń choreografów i tancerzy.

 

„Dada replay” i inni

W ramach festiwalu Dada Fest widzowie będą mogli zobaczyć dorobek tej części artystów i przyjaciół Teatru Dada von Bzdülöw, którzy pracują obecnie poza granicami kraju, prowadząc samodzielną działalność choreograficzną, m.in. Magdaleny Reiter, Rafała Dziemidoka i Aurory Lubos.

Towarzyszyć temu będą trzy inne wydarzenia performatywne z udziałem gdańskich tancerzy, którzy działali w teatrze Dada von Bzdülöw. Pierwsze z nich, „Dada replay” to happening, który zrealizuje Anna Steller – tancerka i choreograf związana z Teatrem Dada od 1992 r. Drugie będzie prezentacją nowego spektaklu Urszuli Zerek pt. „Ekspozycja”, zaś trzecie wydarzenie pt. „Niebo” jest duetem stworzonym przez Tatianę Kamieniecką i Olega Dziewanowskiego, grającego w nim muzykę na żywo.

Dodatkowo w audytorium Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku odbędzie się panel dyskusyjny, którego głównym tematem będzie rola Teatru Dada von Bzdülöw w historii polskiego teatru i tańca. Stronę merytoryczną i organizacyjną panelu wspierać będzie środowisko naukowe Uniwersytetu Gdańskiego, Instytut Muzyki i Tańca oraz Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku.
 

Program festiwalu Dada Fest – Wariacja No XXV

 

8 grudnia 2017 r., piątek

 • Klub Żak
 • al. Grunwaldzka 195/197
 • Gdańsk

godz. 19.00 – „Zbliżenia” Magdalena Reiter
godz. 20.30 – „Moje życie we łzach” Rafał Dziemidok i Ewa Graniec

 

grudnia 2017 r., sobota

 • Akademia Sztuk Pięknych – audytorium
 • Targ Węglowy 6
 • Gdańsk

godz. 12.00-13.30 – panel dyskusyjny: Dada von Bzdülöw w historii polskiego teatru i tańca
godz. 13.30-14.00 – przerwa
godz. 14.00-15.30 – panel dyskusyjny cd.
wstęp – wolny

 • Teatr Wybrzeże
 • ul. Świętego Ducha 2
 • Gdańsk

godz. 18.00 – „Witajcie/Welcome” Aurora Lubos (Czarna Sala)
godz. 19.00 – „Niebo” Tatiana Kamieniecka i Oleg Dziewanowski (Scena Malarnia)
godz. 20.00 – „Dzisiaj, wszystko” Teatr Dada (Duża Scena)
godz. 21.30 – bankiet galowy Dada XXV (foyer)
godz. 22.00 – Kasia Wolińska DJ Set (foyer)

 

10 grudnia 2017 r., niedziela

 • Teatr Wybrzeże
 • ul. Świętego Ducha 2
 • Gdańsk

godz. 18.00 – „Ekspozycja” Ula Zerek (Czarna Sala)
godz. 19.00 – „Dada replay” Anna Steller (Scena Malarnia)
godz. 20.00 – „Dzisiaj, wszystko” Teatr Dada von Bzdülöw (Duża Scena)
godz. 21.30 – after party (Red Light Pub, wstęp – wolny)

 

Facebook

 

Plakat festiwalu Dada Fest

 

Festiwal Dada Fest – Wariacja No XXV realizowany jest w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wydarzania artystyczne – Teatr i Taniec”.
Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.