Obszary wiejskie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/11/Boisko-Trutnowy.png #PROWzmieniaPomorskie – Prawie 760 mln zł zmieniło pomorskie wsie i miasteczka

#PROWzmieniaPomorskie - Prawie 760 mln zł zmieniło pomorskie wsie i miasteczka

Jedna z inwestycji zrealizowanyc w ramach PROW. Fot. mat UMWP
17.11.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
17.11.2023

Dzięki wsparciu z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 wiele się zmieniło. W setkach pomorskich wsi i miasteczek powstały obiekty sportowe i kulturalne, wybudowane zostały drogi rowerowe. I wiele, wiele więcej. Zapraszamy do podróży przez Pomorze szlakiem PROW.

Wszystko będzie można zobaczyć na własne oczy na portalach społecznościowych. Szukajcie materiałów #PROWzmieniaPomorskie!

Czym jest PROW?

Zacznijmy od krótkiego wprowadzenia. Czym jest Program Rozwoju Obszarów Wiejskich?

– To plan, którego celem jest wspieranie obszarów wiejskich i małych miast. Dzięki środkom z Programu powstało wiele dróg, stacji uzdatniania wody i instalacji wodno-kanalizacyjnych, które realnie zmieniły jakość życia mieszkańców – Justyna Durzyńska dyrektor Departamentu Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich UMWP.

Lista inwestycji zrealizowanych w ramach PROW jest o wiele bogatsza.

– Dzięki tym środkom odnowiono również liczne obiekty kulturalne i wsparto inicjatywy biznesowe, które zaowocowały rozwojem lokalnej przedsiębiorczości i utworzeniem nowych miejsc pracy – dodaje.

O tym, jak program działa najlepiej świadczą liczby.

Liczby mówią same za siebie

W perspektywie 2014-2020, w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w województwie pomorskim wydanych zostało prawie 760 mln zł.

– PROW dał małym miejscowościom i miasteczkom szansę rozwoju i rozkwitu.  Dzięki środkom Unii Europejskiej tego programu zaszły tam wielkie zmiany. Nie tylko wypiękniały, ale dzięki choćby inwestycjom w podstawową infrastrukturę techniczną, stały się lepszym miejscem do życia – podkreśla Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

O tym jak #PROWzmieniaPomorskie, najlepiej świadczą liczby. Dzięki środkom z programu powstało lub zostało zmodernizowanych ponad 300 obiektów sportowych i rekreacyjnych w 89 pomorskich gminach. Wybudowanych zostało ponad 20 km dróg rowerowych.

– Powstało prawie 500 nowych firm, w których pracę znalazło około 1000 Pomorzan – dodaję marszałek Struk.

W 35 gminach zrealizowano inwestycje wodno-kanalizacyjne. A teraz zobaczmy kilka przykładowych inwestycji.

Coś z kultury

Jedną z inwestycji w ramach PROW był projekt zakupu przez gminę Kobylnica „Bibliobusa”. Objazdowa biblioteka w Kobylnicy to trzeci tego typu projekt w Polsce. Żółta dowiezie książki do 19 miejscowości w Gminie Kobylnica.

Będzie można oddać w nim wypożyczone książki i audiobooki, wybrać sobie nowe lub te wcześniej zarezerwowane (np. telefonicznie lub online) czy też zapisać się do biblioteki. Zakup bibliobusa uzyskał dofinansowanie w wysokości ponad 163 tys. zł.

Inwestycja dla młodych

Aktywność fizyczna jest równie ważna, jak kulturalna. I właśnie naprzeciw tej pierwszej wychodzi inwestycja zrealizowana w Przejazdowie. Dzięki ok. 230 tys. zł z PROW powstał tam skatepark.

To nowoczesne miejsce dla młodzieży gdzie można jeździć na deskorolce czy rolkach. Obiekt wyposażony jest w: bank, quater pipe, funbox z grindem, poręcz, spine, grindbox.

– Większości nazwy te pewnie nic nie mówią, ale z rozmów z przedstawicielami gminy wiem, że młodzi mieszkańcy są z tego miejsca bardzo zadowoleni – stwierdza Durzyńska.

Ale w ramach PROW realizowane są również tzw. Ciężkie projekty infrastrukturalne.

SUW w gminie Sierakowice

W położonych w gminie Sierakowice Kujatach dzięki Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich wybudowana została stacja uzdatniania wody. To jedna z ważniejszych inwestycji.

– Dzięki stacji uzdatniania oraz sieci wodociągowej mieszkańcy mają dostęp do czystej i świeżej wody, nie musza już też budować studni – opisuje projekt dyrektor DPROW.

Wodociąg to nie tylko wygoda, ale również wymierne oszczędności dla lokalnej społeczności. Dofinansowanie tej inwestycji z PROW wyniosło ponad milion zł.

Wszystkich inwestycji zrealizowanych dzięki Programowi Rozwoju Obszarów Wiejskich nie sposób, a takim krótkim tekście przedstawić. Słowa też nie oddadzą skali inwestycji. Dlatego najlepiej zobaczyć to na własne oczy. Zapraszamy do mediów społecznościowych, szukajcie treści oznaczonych  #PROWzmieniaPomorskie. A wśród wielu przykładów, na pewno znajdziecie inwestycję, która powstała w waszym sąsiedztwie. A teraz kliknijcie na obrazek i ruszamy w podroż, w której przewodnikiem będzie taki oto, sympatyczny robocik…

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.