Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Kultura
Współczesna wersja romantycznego dramatu. „Kordian” wraca na deski Teatru Wybrzeże [PREMIERA]

Współczesna wersja romantycznego dramatu. „Kordian” wraca na deski Teatru Wybrzeże [PREMIERA]

Scena z próby spektaklu „Kordian"

Po 38 latach w Teatrze Wybrzeże ponownie odbędzie się premiera „Kordiana". Dramat romantyczny autorstwa Juliusza Słowackiego będzie można zobaczyć na deskach Dużej Scena od piątku, 10 stycznia 2020 r. Reżyserem spektaklu jest Adam Orzechowski, a w roli tytułowej wystąpi aż pięciu aktorów.

 

Ostatnia premiera „Kordiana” na deskach Teatru Wybrzeże miała miejsce w listopadzie 1982 r. i była artystyczną reakcją na traumę stanu wojennego. Od tamtego czasu minęły blisko cztery dekady, które fundamentalnie zmieniły nie tylko polski teatr, ale i całą polską rzeczywistość.

Współczesny Kordian w walce o lepsze jutro nie musi już zabijać cara, ale może chce walczyć o lepszą Polskę? Tylko jak dziś rozumieć tę walkę? Twórcy spektaklu, odwołując się do romantycznych mitów, chcą zadać istotne dla nas pytania o to, co dziś ożywia polską młodzież: jakie idee, jakie marzenia, jakie wartości? I wreszcie, co takiego Kordian zostawił nam w swoim duchowym testamencie?

 

„Kordian”

  • premiera: 10 stycznia 2020 r., piątek, godz. 19.00
  • kolejne spektakle:
    11 stycznia 2020 r., sobota, godz. 19.00
    12 stycznia 2020 r., niedziela, godz. 19.00
  • Teatr Wybrzeże
  • Duża Scena
  • ul. Świętego Ducha 2
  • Gdańsk

 

Autor sztuki: Juliusz Słowacki
Reżyseria: Adam Orzechowski
Dramaturg: Radosław Paczocha
Scenografia: Magdalena Gajewska
Muzyka: Marcin Nenko
Asystent reżysera: Michał Jaros
Inspicjent: Jerzy Kosiła

 

W spektaklu występują: Magdalena Gorzelańczyk, Piotr Biedroń, Michał Jaros, Marcin Miodek, Robert Ninkiewicz, Grzegorz Otrębski oraz Paweł Pogorzałek.

Plakat spektaklu Kordian

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 333 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Biznesu w Regionie oraz Pomorskiej Agencji Rozwoju Biznesu.