Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/03/274539815_10158079327840916_2037762830445324220_n.jpg Wsparcie dla ukraińskich artystów. Pomorska Rada Kultury wydała specjalne oświadczenie

Wsparcie dla ukraińskich artystów. Pomorska Rada Kultury wydała specjalne oświadczenie

Fot. facebook.com/OperaBaltycka
04.03.2022
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
AUTOR
Marcin Szumny
Marcin
Szumny
04.03.2022

Pomorska Rada Kultury przekazała wsparcie dla ludzi kultury w Ukrainie oraz potępiła rosyjską agresję na ten kraj. Jednocześnie członkowie Rady zadeklarowali, że każdy ukraiński artysta, który przyjedzie na Pomorze, otrzyma wszelką możliwą pomoc.

W oświadczeniu Pomorskiej Rady Kultury czytamy:

„Naszym obowiązkiem jest stanąć po stronie słabszych, tych wszystkich artystów ukraińskich i ich rodzin, które są ofiarami wojny, które muszą porzucić swoje domy, aby ratować życie. Dlatego też, deklarując wsparcie dla ludzi kultury w Ukrainie, potępiamy agresję Rosji, wszelkie przejawy bezprzykładnego bestialstwa i terroru”.

Solidarność i szacunek

Przedstawiciele pomorskich środowisk twórczych, instytucji kultury, uczelni wyższych oraz organizacji pozarządowych działających na polu kultury zadeklarowali, że każdy ukraiński artysta, który przyjedzie na Pomorze, otrzyma wszelką możliwą pomoc, w tym możliwość wolnego tworzenia.

Wyrazili także wsparcie dla stanowiska dyrektorów pomorskich instytucji artystycznych, którzy stwierdzili, że nie widzą możliwości współpracy z rosyjskimi i białoruskimi instytucjami i artystami, bezpośrednio i pośrednio powiązanymi z reżimem Putina.

„Brak współpracy z tymi instytucjami i artystami jest wyrazem naszej solidarności i wielkiego szacunku dla bohaterskiej postawy społeczeństwa ukraińskiego”.

Członkowie Pomorskiej Rada Kultury zaznaczyli, że sankcje w stosunku do rosyjskich artystów i kultury powinny być traktowane za każdym razem indywidualnie.

„Dostrzegamy wypowiedzi rosyjskich pisarzy, takich jak Włodimir Sorokin czy Borys Akunin, rezygnacje z dyrektorowania rosyjskim teatrom przez czołowych artystów rosyjskiej sceny i wiele innych postaw świadczących o tym, że nie można mówić o jednomyślności w ocenie działań Putina przez rosyjskich artystów”.

.

Pełny tekst stanowiska Pomorskiej Rady Kultury dostępny jest TUTAJ (plik pdf., 456 KB).

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.