Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wirtualne spotkanie dotyczące realnych pieniędzy. Pierwsza umowa o Pożyczkę Miejską podpisana

Wirtualne spotkanie dotyczące realnych pieniędzy. Pierwsza umowa o Pożyczkę Miejską podpisana

Dzięki prawie 15 mln zł w szpitalu w Ustce powstanie Centrum Rehabilitacji. O ponad 60 zwiększy się liczba łóżek, a placówka będzie dostępna dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystko dzięki Pożyczce Miejskiej z Pomorskiego Funduszu Rozwoju.

 

Rozpoczęcie remontu planowane jest jeszcze latem.

 

Co zmieni się w szpitalu?

Dzięki pieniądzom z Pomorskiego Funduszu Rozwoju zmienią się budynki szpitala w Ustce. Powstanie Centrum Rehabilitacji i Opieki Długoterminowej. Szpital otrzyma 14,9 mln zł. O ponad 60 zwiększy się liczba łóżek. – Remont obejmie budynki B i D. Obiekt zostanie dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami oraz do aktualnych wymogów ochrony przeciwpożarowej – informował Andrzej Sapiński, prezes Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Korczaka w Słupsku. – Do tego zagospodarujemy wewnętrzne patio. Powstanie tam wyjątkowy ogród zimowy – dodał.

Pacjenci będą mieli do dyspozycji całoroczną i wiecznie zieloną przestrzeń rekreacyjną. Dzięki nowemu zapleczu socjalnemu znacznie poprawi się komfort pracy lekarzy i personelu medycznego. – Jesteśmy już na etapie przetargu. Prace, które potrwają niecałe dwa lata, powinny rozpocząć się jeszcze latem 2020 r. – zaznaczył prezes Sapiński.

 

Pożyczka miejska

Co to takiego pożyczka miejska? To instrument finansowy na realizację inwestycji infrastrukturalnych. Może to być np. rewitalizacja dzielnicy, rozbudowa lub modernizacja obiektów kulturalnych, budowę infrastruktury transportowej czy też, jak w przypadku inwestycji w Ustce, modernizacja obiektów użyteczności publicznej. Maksymalna kwota pożyczki to nawet 25 mln zł. A spłacać ją można przez 20 lat. Kto może skorzystać z pożyczki od PFR? – O udzielenie Pożyczki Miejskiej mogli wnioskować m.in. przedsiębiorstwa, podmioty zaliczane do sektora finansów publicznych, organizacje pozarządowe, spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe, jak również właściciele lub zarządzający nieruchomościami – wyjaśniał Sławomir Koprowski, prezes Pomorskiego Funduszu Rozwoju. Łączna pula środków przeznaczona na pożyczki miejskie to 120 mln zł.

 

Wirtualne spotkanie

Dzisiejsze podpisanie umowy pomiędzy słupskim szpitalem a Pomorskim Funduszem Rozwoju miało nietypową oprawę. Odbyło się dzięki komunikatorom internetowym. – Dzisiejsze spotkanie, choć w wirtualnej rzeczywistości, dotyczy konkretnych spraw i, co niezmiernie ważnie, realnych pieniędzy – przyznał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego. – Umowa z PFR to przykład tego, jak władze samorządowe dbają o lokalne wspólnoty. Cieszę się, że zarząd szpitala podjął się tej inwestycji. To w połączeniu z fachową opieką, jaką otacza ich wykwalifikowany personel, na pewno znacząco poprawi warunki, w jakich leczą się pacjenci – podkreślił Struk.