Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2024/03/piotr_plawner_24_wyd.jpg Wiosnę można zacząć na Ołowiance. Na skrzypcach zagra wybitny dyrygent Piotr Pławner

Wiosnę można zacząć na Ołowiance. Na skrzypcach zagra wybitny dyrygent Piotr Pławner

Fot. Joel Schweizer
20.03.2024
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
20.03.2024

Polska Filharmonia Bałtycka w piątek, 22 marca 2024 r. zaprasza na koncert symfoniczny na powitanie wiosny. Będzie można usłyszeć koncert skrzypcowy Glassa i symfonię Beethovena.

 • Orkiestra PFB
 • Piotr Pławner – skrzypce, dyrygent

Program:

 • Philip Glass – II Koncert skrzypcowy „The American Four Seasons” [43′]
 • przerwa [20′]
 • Ludwig van Beethoven – VII Symfonia A-dur, op. 92 [38′]

Piotr Pławner

Należy do najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych skrzypków swojej generacji. Naukę gry na skrzypcach rozpoczął w wieku sześciu lat. Na estradzie debiutował w dziewiątym roku życia. Studia ukończył z wyróżnieniem w Akademii Muzycznej w Łodzi. Po otrzymaniu stypendium Fundacji im. Henryka Szerynga w Monte-Carlo studiował w Bernie (Szwajcaria), gdzie w 1995 r. został wyróżniony nagroda specjalną Tschumi-Preis za najlepszy dyplom solistyczny.
Artysta jest laureatem wielu konkursów i przesłuchań w kraju i za granicą. Najważniejsze z nich to zwycięstwa w X Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu (1991), Międzynarodowym Konkursie w Bayreuth (1991), Międzynarodowym Konkursie w Monte Carlo im. Henryka Szerynga (1994) 44. Międzynarodowym Konkursie ARD w Monachium (1995 – najwyższy laur przyznany w 55-letniej historii tego konkursu dopiero po raz trzeci). Występuje w takich salach koncertowych jak m.in..: Tivoli Hall w Kopenhadze, Herkules Saal w Monachium, Concertgebouw w Amsterdamie, Chatelet w Paryżu, Palau de la Musica Catalona w Barcelonie czy Victoria Hall w Genewie. W dorobku ma kilka płyt kompaktowych z utworami polskich kompozytorów. Koncert na skrzypce, fortepian i kwartet smyczkowy E. Chaussona został nagrodzony Fryderykiem 2005. Płyta z utworami kameralnymi Karola Szymanowskiego otrzymała prestiżową nagrodę i została wybrana Płytą Roku 1998 przez miesięcznik „Studio” W 2007 r. za płytę z koncertami skrzypcowymi Szymanowskiego i Karłowicza otrzymał znaczącą nagrodę The Strad Selection za najlepsze wykonanie koncertów, przyznaną przez miesięcznik „The Strad”. W 2009 r. otrzymał Fryderyka, tym razem za płytę z utworami Karola Szymanowskiego i Pawła Kochańskiego, nagraną wspólnie z Wojciechem Świtałą. W 2015 r. odznaczony Medalem Gloria Artis za zasługi w promowaniu muzyki polskiej za granicą. W marcu 2020 r. otrzymał kolejnego Fryderyka za swoją najnowszą płytę CD z koncertami skrzypcowymi Emila Młynarskiego. Nagranie zostało dokonane z Filharmonią im. Artura Rubinsteina w Łodzi pod dyrekcją Pawła Przytockiego.

Koncert symfoniczny – Powitanie wiosny – Piotr Pławner

 • 22 marca 2024 r., piątek, 19.00
 • Polska Filharmonia Bałtycka
 • ul. Ołowianka 1
 • Gdańsk
 • Sala Koncertowa
 • Bilety: 27-90 zł

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.