Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/06/IMG_8851.jpg Wielka inwestycja gdańskiego lotniska zakończona. Pirs zachodni terminalu T2 gotowy na przyjęcie pasażerów

Wielka inwestycja gdańskiego lotniska zakończona. Pirs zachodni terminalu T2 gotowy na przyjęcie pasażerów

Fot. Aleksander Olszak
24.06.2022
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
24.06.2022

Rozbudowa terminalu T2 w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku zakończyła się. Powstały nowe gate’y, punkty kontroli paszportowej i 4 rękawy dla samolotów. Dzięki tej inwestycji znacząco zwiększy się komfort obsługi podróżnych.

Uroczyste otwarcie pirsu odbyło się 23 czerwca 2022 r. Pierwsi pasażerowie skorzystają z nowej infrastruktury jeszcze w tym miesiącu.

Lotnisko wykorzystało trudny czas

Pirs zachodni terminalu T2 to kolejny etap rozwoju Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku.

– Kończy się kolejny wielki etap inwestycyjny na naszym lotnisku. Za nami trudny czas dla branży lotniczej. Wykorzystaliśmy jednak pandemię, by dokonać skoku rozwojowego, który pozycjonuje nas w czołówce i daleko przed konkurencją – mówił Tomasz Kloskowski, prezes zarządu PLG. – Podjęliśmy śmiałą decyzję i zrealizowaliśmy inwestycję mimo kryzysu w lotnictwie i strat całej branży – dodał.

Budowa pirsu rozpoczęła się pod koniec 2019 r. Całkowity koszt budowy to ponad 255 mln zł. Co istotne, inwestycja była finansowana z wyemitowanych przez lotnisko obligacji oraz ze środków własnych.

Ważna inwestycja

Gdańskie lotnisko zmienia się w oczach.

– Bardzo mi się raduje skołatane, stare serce, kiedy widzę, jak ten Gdańsk się rozwija i rozbudowuje. Zaczyna być podobny do portów światowych – mówił Lech Wałęsa, noblista i patron portu lotniczego.

Warto dodać, że Port Lotniczy im. Lecha Wałęsy w Gdańsku jest jednym z najlepiej skomunikowanych polskich lotnisk.

– Mamy dogodny dojazd dzięki linii PKM i drogom. Słowem, najnowocześniejsze lotnisko w Polsce. Możemy być z tego dumni – podkreślał Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Według najnowszych statystyk, w ostatnim miesiącu obsłużonych zostało 400 tys. pasażerów. To około 80 proc. liczby pasażerów z rekordowego 2019 r.

 

Dla pasażerów

Po wybudowaniu pirsu powierzchnia portu lotniczego zwiększyła się o prawie 16 tys. mkw.

– Oddajemy pasażerom nową, komfortową przestrzeń, dzięki której ich obsługa będzie szybsza, sprawniejsza i prowadzona w doskonałych warunkach – podkreślał prezes Kloskowski.

W nowym pirsie obsługiwani będą pasażerowie latający do krajów strefy Schengen oraz non-Schengen. Na parterze budynku obsługiwani będą pasażerowie przylatujący, a na piętrze wylatujący. Liczba bramek odlotowych zwiększy się do 30. Powstały też dwie bramki autobusowe. Będą też dodatkowe punkty kontroli paszportowej. Powiększona została hala odbioru bagażu. Przy nowym pirsie są też 4 nowe rękawy dla samolotów.

Z kart historii

Przy okazji otwarcia pirsu zachodniego warto wspomnieć, że pierwszy terminal na gdańskim lotnisku, czyli budynek T1, powstał w 1997 roku. Na piłkarskie mistrzostwa Europy w 2012 r. wybudowana została największa część terminalu T2, który w 2015 r. został rozbudowany o część obsługującą przyloty.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.