We wtorek, 23 września 2025 r. o godz. 18.00 w Teatrze Wybrzeże rozpocznie się spotkanie z autorkami i autorami książek nominowanych do tegorocznej Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza”. Będzie wtedy także można zagłosować w plebiscycie publiczności. Wstęp na spotkanie jest wolny.
Operatorem nagrody jest Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku, a jej fundatorem jest samorząd województwa pomorskiego.
Fascynująca mieszanka literacka
Dziesięć tytułów nominowanych do Pomorskiej Nagrody Literackiej za rok 2024 zostało wybranych spośród około 500 zgłoszonych publikacji.
– Wyróżnione pozycje to fascynująca mieszanka gatunkowa i tematyczna, obejmująca powieści, poezję, eseje, biografie, reportaże, a także książki historyczne i naukowe – mówi Jarosław Zalesiński, dyrektor WiMBP w Gdańsku.
Poniżej prezentujemy listę nominowanych:
Literacka Książka Roku:
- Magdalena Grzebałkowska „Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej” (Znak 2024),
- Roksana Jędrzejewska-Wróbel „12 dni. Rodzinny patchwork” (WiMBP 2024),
- Kora Tea Kowalska „Patrz pod nogi. O zbieraniu rzeczy” (Karakter 2024),
- Urszula Morga „Fundamenty” (Miejski Dom Kultury w Radomsku 2024),
- Maciej Siembieda „Kairos” (Agora 2024).
Pomorska Książka Roku:
- Sylwia Bykowska „Między migracją a integracją. Społeczeństwo Gdańska w latach 1945-1960” (IH PAN 2024),
- Stefan Chwin „Mój Gdańsk” (WiMBP 2024),
- Aleksandra Kozłowska „Ambulans jedzie na wieś. Śladami wędrownych wyrwizębów” (Znak 2024),
- Zbigniew Opacki, Dagmara Płaza-Opacka „Tadeusz Wenda. Budowniczy portu Rzeczypospolitej” (Muzeum Miasta Gdyni i Wydawnictwo UG 2024),
- Piotr Paluchowski „Od astrologii i astromedycyny do popularyzacji nauki. Wiedza o niebie w drukach kalendarzowych Prus Królewskich (XVI-XVIII w.)” (Instytut Kaszubski 2024).
Poznaj twórców i… zagłosuj
Na scenie Starej Apteki rozmowę z twórcami, m.in. Stefanem Chwinem, Korą Teą Kowalską, Roksaną Jędrzejewską-Wróbel i Maciejem Siembiedą, poprowadzą Joanna Borowik i Jarosław Zalesiński.
– Będziemy podróżować przez różnorodne światy: od opowieści o zbieraniu rzeczy, przez rodzinne historie, opowieści o miejskim życiu, poetyckie refleksje, aż po tajemnice nieba i… wyrwizębów – zapowiada Jarosław Zalesiński.
Fragmenty nominowanych książek przeczytają aktorzy: Robert Ciszewski z Teatru Wybrzeże oraz Sandra Brucheiser z Teatru Muzycznego w Gdyni, a wieczór uświetni występ kontrabasisty Macieja Sadowskiego.
Dodatkowo, podczas Wieczoru Literackiego w Teatrze Wybrzeże będzie można oddać swój głos w plebiscycie na Nagrodę Publiczności. Do 23 września można również głosować online, a formularz dostępny jest TUTAJ.
* * *
Laureatów i laureatki we wszystkich kategoriach Pomorskiej Nagrody Literackiej „Wiatr od morza” za rok 2024, w tym nagrodzonych za całokształt pracy literackiej oraz laureata Kaszubskiej Nagrody Literackiej, poznamy w czwartek, 16 października podczas gali finałowej w Centrum św. Jana w Gdańsku.