Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Więcej pociągów na linii PKM oraz dodatkowy, nocny pociąg z  gdańskiego lotniska. Zobacz nowy kolejowy rozkład jazdy

Więcej pociągów na linii PKM oraz dodatkowy, nocny pociąg z gdańskiego lotniska. Zobacz nowy kolejowy rozkład jazdy

Pociąg SKM na stacji Gdańsk Port Lotniczy

Nowy rozkład zacznie obowiązywać od najbliższej niedzieli, 11 marca 2018 r. Największe zmiany czekają pasażerów na linii PKM do Kartuz i Gdyni. Na pozostałych liniach zmiany są niewielkie.

 

Tradycyjnie w marcu wprowadzane są korekty do rozkładu jazdy pociągów. O szczegółach zmian poinformował podczas konferencji prasowej 5 marca 2018 r. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk.

 

Takt na PKM

Na wszystkich liniach Pomorskiej Kolei Metropolitalnej wprowadzony będzie cykliczny rozkład jazdy. Oznacza to, że pociągi konkretnej relacji odjeżdżają ze stacji przez cały dzień w równych odstępach czasu. Dzięki temu pasażerom łatwiej jest zapamiętać, o której godzinie odjeżdża interesujący ich pociąg. – Konstrukcja takiego rozkładu nie jest łatwa, zwłaszcza na liniach jednotorowych. Trzeba uwzględniać krzyżowania z pociągami jadącymi w przeciwnym kierunku oraz zapewnić dogodne przesiadki na inne połączenia. Niemniej jestem dumny, że udało się taki rozkład wprowadzić – mówił podczas konferencji marszałek Struk.

 

 

Co godzinę do Kartuz              

Pociągi pomiędzy Gdańskiem a Kartuzami kursować będą przez cały dzień co 60 minut. Odjazd z Gdańska Wrzeszcza zaplanowano 16 minut po każdej pełnej godzinie od 7 do 22. Wyjątkami będą jedynie poranne pociągi o: 04.29, 05.26 i 06.21. Z kolei pociągi z Kartuz do Gdańska będą wyruszać 31 minut po każdej pełnej godzinie, z wyjątkiem kilku porannych kursów.

 

Idealne przesiadki

Nie zawsze jest możliwość zapewnienia bezpośredniego połączenia. W nowym rozkładzie udało się tak zorganizować połączenia, żeby przesiadki nie były problemem. – Nie demonizujmy przesiadek. Na przykład  na stacji Gdańsk Rębiechowo skomunikowane są pociągi jadące z Kościerzyny z szynobusami do Gdyni. Przesiadki zajmą nawet mniej niż 10 minut – mówił  Mieczysław Struk. Podobny układ przesiadek będzie również na stacji Żukowo Wschodnie, gdzie spotkają się pociągi relacji Kartuzy – Żukowo Wschodnie ze składami do Gdyni. Trzecim węzłem będzie Borkowo, gdzie będzie można przesiadać się z Kościerzyny w kierunku Kartuz.   

 

Nocą z lotniska

Podróżni wielokrotnie zgłaszali, że późnym wieczorem jest problem, z powrotem pociągiem z lotniska do Trójmiasta. – Dlatego od najbliższej niedzieli ostatni pociąg do Gdańska będzie odjeżdżać z gdańskiego lotniska minutę po północy. To duże udogodnienie m.in. dla pasażerów lotów z Warszawy czy Frankfurtu – stwierdził marszałek. 

 

Nie dojedziemy do centrum Gdańska

W związku z prowadzonym remontem stacji Gdańsk Główny i brakiem przepustowości linii kolejowej, pociągi z Kartuz i Gdyni skończą bieg na stacji Gdańsk Wrzeszcz. Wyjątkiem będą dwa pociągi odjeżdżające z Kartuz o godzinie 06.36 oraz 23.01. Te będą dojeżdżały do Gdańska Głównego.

 

A jakie zmiany w regionie?

Na linii Chojnice – Człuchów – Szczecinek najważniejsza zmiana dotyczy popołudniowego pociągu z Chojnic. Od 11 marca odjeżdżać on będzie 20 minut później. Dzięki temu osoby pracujące i uczące się w Chojnicach szybciej wrócą do domu. Będzie też lepsze skomunikowanie w Szczecinku z pociągiem do Szczecina.  Z kolei pomiędzy Tczewem a Chojnicami różnice w rozkładzie jazdy  sięgają niecałych 10 minut. Podróżni jadący ze Słupska do Miastka w dalszym ciągu będą musieli korzystać z autobusów komunikacji zastępczej. Trwają jeszcze prace związane z modernizacją linii kolejowej. Na pozostałych liniach obsługiwanych przez spółkę Pol Regio zmiany w kursowaniu pociągów są minimalne.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.