Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

Wiadomości
Widoki Gdańska na płótnie, papierze lub ceramice. Wiele z nich będzie można zobaczyć po raz pierwszy

Widoki Gdańska na płótnie, papierze lub ceramice. Wiele z nich będzie można zobaczyć po raz pierwszy

Friedrich Eduard Meyerheim „Gdańsk nad Motławą"

Pomimo zmian w architekturze oraz nowych inwestycji niezmiennie najbardziej rozpoznawalnymi budowlami w Gdańsku są: Ratusz Głównego Miasta, Kościół Mariacki i Żuraw. Właśnie te obiekty są głównym tematem wystawy w Muzeum Historycznym Miasta Gdańska.

 

Na wystawie w Ratuszu Głównego Miasta zobaczyć można ponad 50 przedstawień widoków Gdańska, które powstały zarówno na płótnie czy papierze (akwarele, akwaforty), jak i na przedmiotach użytkowych (ceramika).

– Wśród prezentowanych dzieł znajdują się obraz uznanych pejzażystów miasta, takich jak Johann Carl Schultz, Berthold Hellingrath czy Friedrich Eduard Meyerheim. Jest także widok zimowy autorstwa Fritza Augusta Pfuhlego oraz dwie prace jego ucznia, Stanisława Chlebowskiego, którego znaczna część dzieł spłonęła wraz z jego pracownią w 1945 r. w wyniku działań wojennych – mówi Dorota Powirska z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

 

Wyjątkowe eksponaty

Wiele z prezentowanych eksponatów będzie można zobaczyć po raz pierwszy. Są też takie, które do Gdańska powróciły w dość niecodziennych okolicznościach.

– Na wystawie zobaczymy grafikę przedstawiającą widok kościoła Mariackiego z ulicy Piwnej autorstwa Brunona Reinholda. Na odwrocie jej oprawy znajduje się list napisany w 1959 r. przez niemieckiego podoficera Karla Heinza Boerstlinga. Autor listu wspomina, że będąc w 1945 r. w Gdańsku zabrał grafikę z budynku publicznego, w którym był zakwaterowany. Jego wolą było, aby akwaforta powróciła do Gdańska. W 2010 r. obraz został przekazany w darze naszemu muzeum – mówi Marta Krzyżowska z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

 

Widoki Gdańska ze zbiorów Muzeum Historycznego Miasta Gdańska

 • wystawa czynna: do 7 stycznia 2017 r.
 • Muzeum Historyczne Miasta Gdańska
 • Ratusz Głównego Miasta
 • ul. Długa 46/47
 • Gdańsk
 • godziny otwarcia:
  wtorek, godz. 10.00-13.00
  środa, godz. 10.00-16.00
  czwartek, godz. 10.00-18.00
  piątek, godz. 10.00-16.00
  sobota, godz. 10.00-16.00
  niedziela, godz. 11.00-16.00
 • ceny biletów (w ramach wstępu do muzeum):
  normalny – 12 zł
  ulgowy – 6 zł
  rodzinny – 20 zł

 

Baner wystawy Widoki Gdańska

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod numerem 58 32 68 536 lub adresem e-mail bp@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.