Komunikacja
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/04/206565981_186931993439497_8723260034688839246_n.jpg Węzeł integracyjny w Ustce jedną z 10 najlepszych inwestycji roku w Polsce

Węzeł integracyjny w Ustce jedną z 10 najlepszych inwestycji roku w Polsce

Budynek dworca w Ustce. Fot. materiał prasowy
27.04.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
27.04.2022

Ustka otrzymała nagrodę za budowę węzła integracyjnego, który został otwarty latem 2021 r. To jedna z 10 najlepszych inwestycji samorządowych roku w Polsce. Ustka zdobyła ponad tysiąc głosów internautów i zajęła trzecie miejsce.

Wręczenie nagród XI edycji konkursu Top Inwestycje Komunalne odbyło się 26 kwietnia 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

O usteckiej inwestycji

Pomysł budowy węzła integracyjnego w Ustce powstał już w 2011 r. Jednak dopiero w 2015 r. radni wyrazili zgodę na nieodpłatne nabycie nieruchomości będących własnością skarbu państwa w użytkowaniu wieczystym Polskich Kolei Państwowych SA do zasobów komunalnych Ustki. Wtedy rozpoczęła się realizacja inwestycji. W jej ramach m.in. wyremontowano czterokondygnacyjny budynek dworca kolejowego, zbudowano trzykondygnacyjny budynek dworca autobusowego. Ponadto, wybudowanych zostało 0,9 km ulic, w tym: pętla autobusowa z trzema peronami, stanowiska taxi, parking kiss&ride, chodniki, ścieżki rowerowe oraz łącznie 258 miejsc postojowych dla samochodów osobowych (w tym 235 miejsc objętych systemem informacji o liczbie wolnych miejsc) i 5 miejsc postojowych dla autobusów. Inwestycja kosztowała ponad 46 mln zł, w tym ponad 25 mln zł pochodziło z funduszy europejskich.

O konkursie

Konkurs Top Inwestycje Komunalne organizowany jest przez Portalsamorzadowy.pl i Grupę PTWP. Jego celem jest docenienie tych, którzy osiągnęli inwestycyjny sukces dzięki odważnym prorozwojowym decyzjom. Ustka do udziału w konkursie zgłosiła zakończoną w 2021 r. budowę węzła integracyjnego i zakwalifikowała się do finału, w którym było 25 nominowanych inwestycji. Ustka z 1019 głosami poparcia zajęła trzecie miejsce. Natomiast w głosowaniu internautów nagrodę specjalną dzięki 3616 głosom zdobył Lublin.
Laureatami plebiscytu Top Inwestycje Komunalne są też: projekt cyfrowy Olsztyn, rewitalizacja obszarowa centrum Łodzi, rozbudowa szpitala onkologicznego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej, hala widowiskowo-sportowa Będzin Arena, rozbudowa systemu odprowadzania wód opadowych i roztopowych z terenu miasta Leszna, modernizacja i rozbudowa instalacji części mechanicznej i części biologicznej instalacji przetwarzania odpadów w Regionalnym Centrum Odzysku Odpadów w Krośnie, rewitalizacja nieruchomości dawnego Teatru Kameralnego oraz Młynów Rothera na Wyspie Młyńskiej w Bydgoszczy, przedszkole pasywne dom wokół drzewa w Podkowie Leśnej, budowa, modernizacja przystanków i węzłów przesiadkowych zintegrowanych z innymi rodzajami transportu na potrzeby Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.