Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/08/20211215_103738-scaled.jpg Warsztaty z ceramiki, fotografii i sitodruku. To oferta dla dzieci i dorosłych ze Słupska i okolic

Warsztaty z ceramiki, fotografii i sitodruku. To oferta dla dzieci i dorosłych ze Słupska i okolic

Fot. materiał prasowy BGSW
30.08.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
30.08.2022

Mieszkasz w Słupsku lub Ustce? Interesujesz się filmem, fotografią rzeźbą, a może sitodrukiem? Te oferty są dla ciebie. Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza wszystkich chętnych na zajęcia w swoich pracowniach. Warsztaty przeznaczone są dla dzieci, młodzieży, dorosłych oraz seniorów.

Udział jest odpłatny, obowiązują zapisy.

Pracownia sitodruku

Pracownia oferuje szeroki wachlarz możliwości z grafiki, ilustracji czy projektowania użytkowego. Sitodruk jest tradycyjną formą grafiki zwaną serigrafią. W niej formą drukową jest szablon nałożony na drobną siatkę, gdzie po przetłoczeniu farby przez matrycę powstaje grafika, którą można powielać na płaskich powierzchniach jak papier czy tkanina. Zajęcia są przeznaczone dla osób, które interesują się rozwojem artystycznym i chcą poznać technikę sitodruku.

 • gdzie: Galeria Kameralna w Słupsku, ul. Partyzantów 31 a
 • prowadzenie i kontakt: Sylwia Starkowska
 • tel. 798 402 158, s.starkowska@bgsw.pl
 • liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy
 • zajęcia odbywają się cyklicznie, raz w tygodniu w poszczególnych grupach:

Sitodruk użytkowy – grupa zaawansowana

 • wtorki, godz. 16.00-19.00
 • udział w zajęciach pracowni jest odpłatny i wynosi 60 zł za miesiąc

Zajęcia są skierowane dla młodzieży i osób dorosłych, którzy są zainteresowani sitodrukiem pod względem użytkowym. Celem jest przybliżenie procesów projektowania oraz rozwijanie pomysłów uczestników od fazy początkowej po końcową. Spotkania mają pokazać zainteresowanym możliwości zastosowań sitodruku w dziedzinie designu i kontynuowanie nabytych umiejętności w ich dalszych projektach.

Sitodruk eksperymentalny – grupa początkująca

 • środy, godz. 16.00-19.00
 • udział w zajęciach pracowni jest odpłatny i wynosi 60 zł za miesiąc

W zajęciach chodzi o rozwinięcie umiejętności z sitodruku poprzez eksperymentalne podejście do używanych materiałów oraz intuicyjne odkrywanie nowych możliwości. Uczestnicy będą mieli możliwość odkrywania nowych pomysłów poprzez zagłębianie się w różnych twórczych dziedzinach jak np.: fotografia, ilustracja czy tkanina artystyczna. Intuicyjne podejście do pracy pomoże uczestnikom rozwinąć swoje techniczne umiejętności w dziedzinie sitodruku oraz poszerzyć wrażliwość w dziedzinie projektowania oraz sztuki współczesnej.

Zajęcia dla seniorów

 • czwartki, godz. 11.00-14.00
 • udział w zajęciach pracowni jest odpłatny i wynosi 60 zł za miesiąc

Zajęcia pomogą uczestnikom poszerzyć manualne umiejętności poprzez kreatywne podejście do przygotowywania projektów pod sitodruk. Celem spotkań jest rozwinięcie technicznych oraz manualnych umiejętności w dziedzinie sitodruku oraz poszerzenie wiedzy w zastosowaniu tej techniki na płaszczyźnie sztuki współczesnej i projektowania.

Pracownia fotograficzno-filmowa

Zajęcia skierowane są do osób, które fascynuje każdy rodzaj realizacji fotografii i filmu. Nie ma znaczenia stopień zaawansowania. Uczestnicy zajęć zapoznają z różnymi technikami rejestracji i prezentacji obrazu.

 • gdzie: Centrum Aktywności Twórczej w Ustce, ul. Zaruskiego 1a
 • prowadzenie i kontakt: Krzysztof Tomasik
 • tel. 515 089 686, k.tomasik@bgsw.pl
 • liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy
 • zajęcia odbywają się cyklicznie, raz w tygodniu w poszczególnych grupach:

Pracownia fotografii analogowej

 • poniedziałki, godz. 17.00
 • udział w zajęciach pracowni jest odpłatny i wynosi 50 zł za miesiąc

Pracownia jest miejscem, gdzie bardziej doświadczeni fotografowie mogą sobie przypomnieć tradycyjną technikę wykonywania zdjęć, a młodsi zyskają nowe narzędzie artystycznej wypowiedzi. W cyfrowym świecie fotografia srebrowa staje się coraz bardziej popularna. Wielu artystów uprawiających sztukę współczesną korzysta z tej techniki, a uczestnicy zajęć zapoznają się z jej tajnikami.

Zajęcia fotograficzno-filmowe dla seniorów

 • środy, godz. 12.00
 • udział w zajęciach pracowni jest odpłatny i wynosi 50 zł za miesiąc

Zajęcia mają na celu przybliżenie współczesnych technik rejestracji i obróbki obrazu oraz nauczenie wyrażania emocji za pomocą fotografii i filmu. Zajęcia mają charakter dwupłaszczyznowy: teoretyczny, podczas których prowadzący prezentuje zasady pracy z aparatem i kamerą oraz praktyczny, gdy słuchacze sami realizują tematy indywidualnie lub w zespole.

Pracownia fotograficzno-filmowa

 • środy, godz. 16.30
 • udział w zajęciach pracowni jest odpłatny i wynosi 50 zł za miesiąc

Zajęcia skierowane są do młodzieży i osób dorosłych. Mają one na celu przybliżenie uczestnikom współczesnych technik rejestracji i obróbki obrazu oraz jego miejsca w sztuce współczesnej. Zajęcia mają charakter dwupłaszczyznowy: teoretyczny, podczas których prowadzący prezentuje zasady pracy z aparatem i kamerą oraz praktyczny, gdy słuchacze sami realizują własne tematy indywidualnie lub w grupach.

Pracownia rzeźby i ceramiki

Pracownia oferuje artystom możliwość realizacji projektów w nowocześnie wyposażonej przestrzeni. Daje też szeroki zakres możliwości pracy w masach ceramicznych kształtowanych metodami ręcznego formowania lub odlewu. Celem zajęć jest też edukacja poszerzająca świadomość w zakresie designu i sztuki współczesnej, głównie w zakresie  rzeźby i ceramiki. Uczestnicy warsztatów mają okazję doświadczyć pracy z modelem lub zgłębić wiedzę dotyczącą wytwarzania naczyń ceramicznych, ergonomii przedmiotu i proporcji. Poza regularnym programem odbywają się wykłady i warsztaty specjalistyczne z artystami rezydującymi, co pozwala przybliżyć słuchaczom zjawiska w sztuce i poznać kulisy jej powstawania.

 • gdzie: Centrum Aktywności Twórczej w Ustce,  ul. Zaruskiego 1a
 • prowadzenie i kontakt: Michał Żesławski
 • tel. 530 558 750, m.zeslawski@bgsw.pl
 • liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy
 • zajęcia odbywają się cyklicznie, raz w tygodniu w poszczególnych grupach:

Rzeźba ceramiczna / unikat ceramiczny

 • wtorki, godz. 16.00-20.00
 • udział w zajęciach pracowni jest odpłatny i wynosi 50 zł za miesiąc

Zajęcia przeznaczone dla młodzieży i osób dorosłych, kandydatów do szkół i uczelni artystycznych, osób zainteresowanych sztuką niefiguratywną, rzeźbą ceramiczną czy sztuką użytkową. Tematyka warsztatów skoncentrowana jest wokół wytwarzania przedmiotów ceramicznych wpisujących się w termin ceramiki artystycznej i rzeźby. Uczestnicy zajęć poza rozwijaniem umiejętności interpretacji podejmowanych tematów poprzez realizację koncepcji artystycznych, mają okazję poznawać warsztat ceramiczny, m.in. metody ręcznego wytwarzania przedmiotów oraz możliwości ich zdobienia.

Ceramika użytkowa

 • środa, godz. 16.00-20.00
 • udział w zajęciach pracowni jest odpłatny i wynosi 50 zł za miesiąc.

Zajęcia skierowane są do młodzieży i osób dorosłych zainteresowanych wzornictwem i dziedzinami pokrewnymi, jak: architektura wnętrz itp., ceramiką unikatową i użytkową, działaniami manualnymi. Warsztaty ukierunkowane na świadome projektowanie obiektów ceramiki użytkowej oraz ich wykonywanie metodami ręcznego budowania lub poprzez odlewanie do form gipsowych. Celem spotkań jest przybliżenie, a następne doskonalenie technik tworzenia obiektu oraz jego dekoracji, a także zwrócenie uwagi na drogę powstawania przedmiotu, począwszy od inspiracji po końcową formę dzięki realizacji zadań.

Praktyka koła garncarskiego

 • czwartki, godzina ustalana indywidualnie
 • udział w zajęciach pracowni jest odpłatny i wynosi 50 zł za miesiąc.

Zajęcia dedykowane są dzieciom, młodzieży i osobom dorosłym, kandydatom do szkół i uczelni artystycznych, osobom zainteresowanym praktyką koła garncarskiego, działaniami manualnymi lub poszukujących aktywności relaksujących związanych z dziedzinami artystycznymi czy pracą rąk. Ich uczestnicy poszerzą umiejętności toczenia na kole garncarskim w wyniku regularnych praktyk. Taka forma zajęciowa nie jest ukierunkowana na efekt, ale również na odprężający wpływ przesuwającej się pod palcami gliny. Zajęcia są alternatywą dla osób zainteresowanych praktyką twórczą, jednak nieposiadających wystarczającej dyspozycyjności, aby korzystać z zajęć kilkugodzinnych.

 

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.