Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2021/07/miniatura_bajki_dla_najmlodszych1200.jpg Wakacyjne spektakle dla dzieci. Teatr Miniatura zaprasza w plener i na Jarmark św. Dominika

Wakacyjne spektakle dla dzieci. Teatr Miniatura zaprasza w plener i na Jarmark św. Dominika

Miniatura w wakacje nie gra w siedzibie – spektakle można obejrzeć w różnych dzielnicach Gdańska. W programie m.in. specjalne pokazy przedpremierowe nowych spektakli – „Piraci dobrej roboty” i „Kierunek: Ziemia”.

Poza przedpremierowymi spektaklami najmłodsi będą mogli obejrzeć dwa bardzo lubiane spektakle – „Tajemnicę kina” na podstawie bestsellerowej serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka oraz „Bajki robotów”, nietypową inscenizację na podstawie prozy Stanisława Lema. Wstęp na wszystkie pokazy jest wolny.

 Tylko dla dzieci

Bajki dla najmłodszych w namiocie. Fot. mat. prasowe Teatru Miniatura

Na Chełmie w sobotę, 24 lipca,  na Żabiance również w sobotę, 31 lipca 2021 r. w ramach Mobilnego Domu Kultury Gdańskiego Archipelagu Kultury, Miniatura postawi swój specjalny teatralny namiot, do którego mają wstęp tylko dzieci. W środku czekają jedyne w swoim rodzaju przedstawienia lalkowe inspirowane gdańskimi legendami „Dlaczego Bałtyk jest słony?”, „Diabelski kieł”, „Krasnoludki z Cygańskiej Górki” i „Stolemowe dary”. Projekt jest o tyle wyjątkowy, że do namiotu może wejść i usiąść na poduchach zaledwie kilkoro dzieci (3-4), a przedstawienie trwa tylko kilka minut.

Premiery w Amfiteatrze Orana

Piraci dobrej roboty. Fot. mat. prasowe Teatru Miniatura

Miniatura, Piraci dobrej roboty. Fot. mat. prasowe Teatru Miniatura

W sierpniowe niedziele Miniatura będzie gościć w Amfiteatrze Orana w Parku Oruńskim w ramach projektu Sceny Muzycznej GAK „Teatr w samo południe”. Młodzi widzowie będą mieli okazję zobaczyć specjalne pokazy przedpremierowe dwóch spektakli. „Piraci dobrej roboty” w reżyserii Anny Wolszczak to przedstawienie przygotowane z okazji obchodów 425-lecia nieprzerwanego istnienia Biblioteki Gdańskiej, które teatr zaprezentuje 8 sierpnia 2021 r. o godz. 12. Artyści wykorzystali dwie materie kojarzące się z biblioteką – język polski i papier. Reżyserkę spektaklu zainspirowała książka „Piraci dobrej roboty i strofy o innych stworach” Joanny Mueller, która bawi się językiem polskim w wierszach dla dzieci. Jej „wierszowiązałki” kontynuują najlepsze poetyckie tradycje spod znaku Brzechwy czy Wawiłow. Pomysły na elementy scenografii i lalki pojawiły się ze skojarzeń z kształtem książki i możliwościami różnorodnego wykorzystania papieru. W ten papierowy świat pełen dobrych piratów, morskich zwierząt i dziwnych stworów wybiera się Mama z synkiem Kacprem.

Kierunek: Ziemia. Fot. mat. prasowe Teatru Miniatura

Spektakl „Kierunek: Ziemia” w reżyserii Michała Derlatki, podejmujący w artystyczny sposób temat ekologii i segregacji odpadów, zaplanowano na 22 sierpnia o godz. 12.00. Kosmitka Lilla, weteranka gier surwiwalowych, jej syn Lang i ich zwierzak domowy slime Kenny biorą udział w Kosmicznym Show Surwiwalowym Kierunek: Planeta. Maszyna losująca wysyła ich na Ziemię. Czy uda im się przetrwać i zebrać wszystkie trofea? Jakie przygody ich czekają?

Popularne spektakle

Tajemnica kina. Fot. mat. prasowe Teatru Miniatura

Miniatura przygotowała też dwa bardzo lubiane spektakle. Pierwszy z nich to „Tajemnica kina” na podstawie bestsellerowej serii „Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka, opowiadającej o dwójce przyjaciół z klasy, Mai i Lassem, którzy zakładają agencję detektywistyczną i pomagają rozwiązywać zagadki w fikcyjnym miasteczku Valleby. Na Valleby pada blady strach, ponieważ ktoś porywa psy dla okupu. Wśród poszkodowanych jest też sławna aktorka Iva Ross, która przyjechała do kina Rio na pokaz najnowszego westernu „Gwiżdżący kowboj”. Zagrała w nim ze swoim psem Karlem Filipem. Właściciele psów są zrozpaczeni, a policja bezradna. Przestępca jest niezwykle sprytny. Jedyny ślad, jaki zostawia, to list z żądaniem okupu. Komisarz policji zmuszony jest prosić o pomoc Maję i Lassego. Młodzi detektywi nieraz pomogli już policji, ale czy i tym razem uda im się rozwiązać zagadkę? Czy odnajdą miejsce przetrzymywania psów? Czy wskażą winnego?

Bajki robotów. Fot. mat. prasowe Teatru Miniatura

Drugim popularnym spektaklem są „Bajki robotów” – nietypowa inscenizacja na podstawie prozy Stanisława Lema, w której artyści wykorzystują tradycyjne lalki oraz narzędzia cyfrowe i mechatronikę. Dwóch przyjaciół-robotów wyrusza w kosmiczną podróż. Po drodze Trurl i Klapaucjusz spotykają przedziwne maszyny i jeszcze dziwniejszych władców planet, m.in. elektronicznego poetę Elekrybałta, maszynę, która robi wszystko na literę „n” czy wszystkim znudzonego króla Globaresa. W spektaklu realizatorzy wykorzystują tradycyjne lalki oraz narzędzia cyfrowe i mechatronikę. Przygody głównych bohaterów opowiadane są za pomocą robotów, obiektów kinetycznych i maszyn. Aktorzy stosują elektroanimację oraz grają na tak kosmicznym instrumencie jak theremin – jedynym instrumencie, na którym się gra bez dotykania go.

Miniatura na Jarmarku św. Dominika

Afrykańska przygoda. Fot. mat. prasowe Teatru Miniatura

Podczas 761. Jarmarku św. Dominika, 4 i 10 sierpnia 2021 r. na Targu Rybnym będzie okazja do zobaczenia „Afrykańskiej przygody” – spektaklu dla la najnajów, czyli najmłodszych widzów teatralnych, w wieku od pół roku do 4 lat. Jacuś we śnie przenosi się na Czarny Ląd. Spotyka tam żyrafę, małpy, słonia, z którymi przeżywa wspaniałe przygody. To półgodzinne, relaksacyjne przedstawienie, a łagodna kolorystyka scenografii oraz urokliwa muzyka oparta na rytmach afrykańskich z elementami dziecięcej kołysanki dopełniają ten pełen ciepła i spokoju spektakl.

Więcej informacji znajduje się na stronach:

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.