Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/07/236183446_4267925063244553_1167585700319337741_n.jpg Wakacje 2022. Jakie działania oferuje Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej?

Wakacje 2022. Jakie działania oferuje Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej?

Fot. materiał prasowy BGSW
01.07.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
01.07.2022

Oddziały Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku i Ustce tego lata dla chętnych przygotowały kilka atrakcji. W ramach Sztuki na ulicy są to W cyjanie zatrzymane oraz Multimedialny ukraiński plener.

Uwaga! Terminy działań w przestrzeni publicznej będą dostosowane do panujących warunków atmosferycznych.

Sztuka na ulicy

  • gdzie: bulwary nad Słupią, promenada nadmorska i Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

W czasie wakacji będą organizowane otwarte dla wszystkich akcje artystyczne (otwarte warsztaty filmowe, projekcje i akcje artystyczne), które dają możliwość swobodnej wypowiedzi twórczej (działania warsztatowe, akcje i interwencje artystyczne). Z udziałem edukatorów i zaproszonych do projektu artystów będzie można obcować ze sztuką nie tylko w przestrzeniach galerii, ale też poza nią. W lipcu i sierpniu mieszkańców Słupska i Ustki, a także turystów i gości z Ukrainy w świat sztuki współczesnej, będą wprowadzały artystki rezydentki z Ukrainy oraz edukatorki i edukatorzy BGSW.

W cyjanie zatrzymane

  • kiedy: terminy elastyczne, godz. 10.00-15.00
  • gdzie: promenada nadmorska w okolicach sceny i bulwary nad Słupią

To otwarte dla wszystkich działania w przestrzeni miejskiej, polegające na użyciu starej, bo aż sprzed 180 lat, fotograficznej techniki szlachetnej zwanej cyjanotypią. Cyjanotypia to ręczny proces tworzenia obrazu bez aparatu, a tylko przy pomocy światła słonecznego i właściwości soli żelaza. Powstałe w tej technice prace charakteryzują się głębokim niebieskim kolorem, niczym woda morska czy rzeczna, przy której rośnie charakterystyczna dla podmokłych terenów roślinność, najbardziej okazała właśnie o tej porze roku. I to właśnie: zioła, kwiaty, trawy, chwasty, wodorosty czy porosty mają być głównym motywem prac uczestników projektu.
Celem zajęć jest celu poznanie bliżej roślinności obecnej w wodnym środowisku, a także zatrzymanie się w biegu codzienności, aby dostrzec piękno natury. Uczestnicy wybierając roślinność do naświetlania będą mieli okazję przyjrzeć się florze, która otacza nas na co dzień, a którą często mijamy bez refleksji. Być może będzie to okazja, aby wrócić do miłych wspomnień z dzieciństwa, gdy pochylaliśmy się nad każdym źdźbłem i listkiem, rzucaliśmy patyki do rzeki, tworzyliśmy łódeczki z kory. Efektem projektu będą prace stanowiące zapis tej przygody z fotografią i roślinnością, naświetlone na papierze czerpanym oraz bawełnianej tkaninie.

Multimedialny ukraiński plener

  • kiedy: 22-27.07.2022 r.,  godz. 12.00-16.00
  • gdzie: promenada nadmorska w Ustce w okolicach sceny i bulwary nad Słupią przed Basztą Czarownic

Uczestniczki pleneru ukraińskiego w Ustce, organizowanego w Centrum Aktywności Twórczej, zaproszą mieszkańców i turystów do udziału w cyklu działań performatywnych w przestrzeni miejskiej. Poproszą spotkane osoby do wspólnych działań będących częścią realizowanych projektów podczas pobytu na plenerze i kontynuacją ich praktyk artystycznych, wpasowując się w zrewitalizowaną tkankę miejską. Artystki zaprezentują twórczość z pogranicza sztuki ze społecznością, performansu i działań efemerycznych.

 

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.