Uwaga! Terminy działań w przestrzeni publicznej będą dostosowane do panujących warunków atmosferycznych.

Sztuka na ulicy

  • gdzie: bulwary nad Słupią, promenada nadmorska i Centrum Aktywności Twórczej w Ustce

W czasie wakacji będą organizowane otwarte dla wszystkich akcje artystyczne (otwarte warsztaty filmowe, projekcje i akcje artystyczne), które dają możliwość swobodnej wypowiedzi twórczej (działania warsztatowe, akcje i interwencje artystyczne). Z udziałem edukatorów i zaproszonych do projektu artystów będzie można obcować ze sztuką nie tylko w przestrzeniach galerii, ale też poza nią. W lipcu i sierpniu mieszkańców Słupska i Ustki, a także turystów i gości z Ukrainy w świat sztuki współczesnej, będą wprowadzały artystki rezydentki z Ukrainy oraz edukatorki i edukatorzy BGSW.

W cyjanie zatrzymane

  • kiedy: terminy elastyczne, godz. 10.00-15.00
  • gdzie: promenada nadmorska w okolicach sceny i bulwary nad Słupią

To otwarte dla wszystkich działania w przestrzeni miejskiej, polegające na użyciu starej, bo aż sprzed 180 lat, fotograficznej techniki szlachetnej zwanej cyjanotypią. Cyjanotypia to ręczny proces tworzenia obrazu bez aparatu, a tylko przy pomocy światła słonecznego i właściwości soli żelaza. Powstałe w tej technice prace charakteryzują się głębokim niebieskim kolorem, niczym woda morska czy rzeczna, przy której rośnie charakterystyczna dla podmokłych terenów roślinność, najbardziej okazała właśnie o tej porze roku. I to właśnie: zioła, kwiaty, trawy, chwasty, wodorosty czy porosty mają być głównym motywem prac uczestników projektu.
Celem zajęć jest celu poznanie bliżej roślinności obecnej w wodnym środowisku, a także zatrzymanie się w biegu codzienności, aby dostrzec piękno natury. Uczestnicy wybierając roślinność do naświetlania będą mieli okazję przyjrzeć się florze, która otacza nas na co dzień, a którą często mijamy bez refleksji. Być może będzie to okazja, aby wrócić do miłych wspomnień z dzieciństwa, gdy pochylaliśmy się nad każdym źdźbłem i listkiem, rzucaliśmy patyki do rzeki, tworzyliśmy łódeczki z kory. Efektem projektu będą prace stanowiące zapis tej przygody z fotografią i roślinnością, naświetlone na papierze czerpanym oraz bawełnianej tkaninie.

Multimedialny ukraiński plener

  • kiedy: 22-27.07.2022 r.,  godz. 12.00-16.00
  • gdzie: promenada nadmorska w Ustce w okolicach sceny i bulwary nad Słupią przed Basztą Czarownic

Uczestniczki pleneru ukraińskiego w Ustce, organizowanego w Centrum Aktywności Twórczej, zaproszą mieszkańców i turystów do udziału w cyklu działań performatywnych w przestrzeni miejskiej. Poproszą spotkane osoby do wspólnych działań będących częścią realizowanych projektów podczas pobytu na plenerze i kontynuacją ich praktyk artystycznych, wpasowując się w zrewitalizowaną tkankę miejską. Artystki zaprezentują twórczość z pogranicza sztuki ze społecznością, performansu i działań efemerycznych.