Obszary wiejskie
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2023/03/Piekna-Wies-Pomorskie-23-scaled.jpg W zeszłym roku wygrała Trzebiatkowa. A w tym? Ruszają zgłoszenia do plebiscytu Piękna Wieś Pomorska

W zeszłym roku wygrała Trzebiatkowa. A w tym? Ruszają zgłoszenia do plebiscytu Piękna Wieś Pomorska

Fot. Jacek Sowa
13.03.2023
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
AUTOR
Aleksander Olszak
Aleksander
Olszak
13.03.2023

Można już zgłaszać wsie do kolejnej, trzydziestej już edycji konkursu Piękna Wieś Pomorska. To wyjątkowy konkurs, dzięki któremu możemy zobaczyć jak pięknieją pomorskie wsie. Ta zwycięska otrzyma 30 tys. zł. Nagrodzone zostaną również najpiękniejsze zagrody.

Zgłoszenia można nadsyłać do 2 czerwca 2023 r. Rozstrzygnięcie konkursu jesienią.

Piękna Wieś Pomorska                               

Piękna Wieś Pomorska to konkurs z trzydziestoletnią już tradycją.

– Jego celem jest pokazanie najlepszych wzorców działania lokalnych społeczności. Udział w nim to wspaniała okazja do promocji swoich małych ojczyzn wśród mieszkańców regionu – mówi Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego. – Piękna Wieś Pomorska ukazuje zarówno piękno wiejskiego krajobrazu ale także to, jak poprawia się estetyka, stan środowiska, a mieszkańcy pielęgnują dziedzictwo kulturowe Pomorza – dodaje.

W konkursie oprócz wsi wyróżniana jest również najpiękniejsza w województwie zagroda.

Konkursowe zasady

Konkurs podzielony jest na trzy etapy: gminny, powiatowy i wojewódzki. Do etapu wojewódzkiego zakwalifikowana zostanie tylko jedna wieś i jedna zagroda z powiatu. Laureatów wyłoni specjalnie powołana komisja. A na co będzie zwracać uwagę?

– W przypadku wsi będziemy zwracać uwagę między innymi na ogólny wygląd miejscowości czy stan utrzymania terenów zielonych. Ale liczyć się będzie również dbałość o stan środowiska oraz kultywowanie dziedzictwa kulturowego – opisuje Józef Sarnowski. – Natomiast w przypadku zagród liczyć się będzie m.in. stan budynków, stosowanie energooszczędnych rozwiązań czy pielęgnowanie tradycji miejsca – mówi.

Jak w każdym konkursie, tak i w tym przewidziane są nagrody. Zwycięska miejscowość otrzyma 30 tysięcy zł., za zajęcie drugiego miejsca 20 tys. a za najniższy stopień podium 10 tys. Komisja może również przyznać trzy wyróżnienia. Z kolei w kategorii zagroda, zajęcie najwyższego miejsca na podium nagrodzone będzie kwotą 5 tys. zł. Warto pamiętać, że laureaci pierwszych miejsc z poprzednich 10 edycji konkursu nie mogą startować. W kategorii zagród wykluczenie obejmuje laureatów z poprzednich pięciu edycji konkursu.

– Serdecznie zapraszam do udziału w konkursie. Pokażmy wszystkim piękno naszego regionu i naszych miejscowości – zaprasza Sarnowski.

A zwycięzców tegorocznej edycji poznamy jesienią.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.