Kultura
https://pomorskie.eu/wp-content/uploads/2022/09/Kameralna-1.jpg W Ustce i Słupsku poznasz prace młodych i kreatywnych artystów

W Ustce i Słupsku poznasz prace młodych i kreatywnych artystów

Budynek Galerii Kameralnej w Słupsku. Fot. materiał prasowy BGSW
04.10.2022
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
AUTOR
Dorota Kulka
Dorota
Kulka
04.10.2022

Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej w Słupsku zaprasza na otwarcie wystawy Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 10, które odbędzie się 6 października. Natomiast 5 października 2022 r. będą autoprezentacje laureatów.

Autoprezentacje odbędą się w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce 5 października o godz. 12.00, a biennale dzień później o godz. 18.00. Wystawa będzie prezentowana do 31 grudnia 2022 r. w CAT i Galerii Kameralnej w Słupsku.

Czyje prace zobaczymy?

Jury w składzie: Dobromiła Błaszczyk, Sebastian Cichocki, Roman Lewandowski, Adam Mazur i Edyta Wolska wyłoniło 18 uczestników, którzy zostali zakwalifikowani do wystawy. Są to: Michalina Bigaj, Katarzyna Bogusz, Agata Cieślak, Piotr Desperak, Joanna Dudek, Ewelina Figarska, Agata Jarosławiec, Daniel Kotowski, Nadia Markiewicz, Piotr Mlącki, Horacy Muszyński, Sara Piotrowska i Maciej Szczęśniak (kolektyw), Laura Radzewicz, Justyna Smoleń, Piotr Urbaniec, Kamila Walendykiewicz, Dawid Wojtalewicz i Katarzyna Wyszkowska. Prezentowane na wystawie prace są wykonane w tradycyjnych mediach i z użyciem multimediów, w tym sztuki efemerycznej. Wystawa pokonkursowa ma prezentować twórczość młodych artystów. Chodzi o ukazanie jak najbardziej reprezentatywnego wachlarzu najnowszych tendencji zachodzących w polskiej sztuce. Będzie też prezentowana jej wieloaspektowość, odmienność punktów widzenia i akceptacja szeroko rozumianej kulturowej tolerancji. Organizatorzy chcą ukazać ważne społecznie tematy, które konstytuują narodową tożsamość. Warto podkreślić, że dzięki biennale zostały zebrane prace absolwentów uczelni z całego kraju, którzy mieszkają w dużych centrach artystycznych i na peryferiach. Istotnym celem projektu jest także konfrontacja dzieł oraz młodych artystów z wybitnymi krytykami i teoretykami sztuki w ramach spotkań, indywidualnych autoprezentacji oraz panelu dyskusyjnego z udziałem autorytetów polskiej krytyki artystycznej. Wielkim atutem przedsięwzięcia jest możliwość prezentacji sztuki współczesnej dla społeczności zamieszkującej w subregionie słupskim, który mieści się poza centrami wielkich ośrodków (Gdańsk, Szczecin).

Co to za nagroda?

Biennale Sztuki Młodych Rybie Oko 10 to cykliczny konkurs, który ma ponad 20-letnią tradycję. Celem jest promocja młodych i kreatywnych artystów, którzy nie przekroczyli 35. roku życia w chwili złożenia zgłoszenia. Mogli w nim uczestniczyć profesjonalni artyści i dyplomanci studiów licencjackich oraz magisterskich wszystkich kierunków artystycznych uczelni wyższych w Polsce. W przypadku jednolitych studiów magisterskich w konkursie mogą wziąć udział także studenci IV i V roku. Na konkurs można było nadesłać  maksymalnie trzy prace wykonane. Chodzi o: malarstwo, grafikę, rzeźbę, instalację, fotografię, sztukę cyfrową i wideo. W konkursie mogli brać udział uczestnicy poprzednich edycji konkursu, w tym finaliści.

Sprawy urzędowe

Dodatkowych informacji może udzielić Ci Biuro Prasowe Urzędu pod adresem e-mail prasa@pomorskie.eu

Więcej o biznesie w regionie

Znajdziesz na stronach Departamentu Rozwoju Gospodarczego oraz Agencji Rozwoju Pomorza.