.AKTUALIZACJA 6.07.2024 r. godz. 18:00

Zaczęło się od przyjazdu Transcassubii, czyli tradycyjnych pociągów, które na pokładzie wiozą setki osób na Światowy Zjazd Kaszubów. Pociągi były dwa. Jeden z Chojnic, Brus i Lipusza, który, co warto zaznaczyć prowadzony był najnowszymi pociągami hybrydowymi, które zakupił Samorząd Województwa Pomorskiego.

 

Drugi skład przyjechał ze stacji Hel. Przywiózł on gości z m.in. Pucka, Gdyni, Gdańska Somonina oraz Gołubia.

Autorem filmów jest Piotr Widłaszewski.

A to wszystko działo się na stacji Kościerzyna. Bo to miasto bowiem było gospodarzem  XXV zjazdu. Gości przywitał m.in. marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk, wicemarszałek Leszek Bonna oraz Iwona Mielewczyk, a także przewodniczący Sejmiku Województwa Pomorskiego Jan Kleinszmidt. W tą wyjątkową sobotę dopisało wszystko, i tysiące gości i ciepła i słoneczna pogoda. Jak było, i nadal jest, bo atrakcji nie zabraknie do późnego sobotniego wieczora…

Światowy Zjazd Kaszubów organizowany jest od 1999 roku i upamiętnia zjednoczenie gmin kaszubskich w granicach jednego województwa. A na pełną relację z dużą ilością zdjęć oraz z filmem zapraszamy już w poniedziałek. Musicie to zobaczyć…

Co się będzie działo?

Gdy obie transcassubie dowiozą pasażerów na miejsce sformowany zostanie pochód, który przy dźwiękach orkiestry przejdzie ulicami miasta. W kościele św. Trójcy o godz. 11:30 rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem biskupa Arkadiusza Okroja, koadiutora diececji pelplińskiej. Po mszy, o godz. 13 nastąpi uroczyste otwarcie zjazdu połączone z odśpiewaniem hymnów i odegraniem hejnału Kościerzyny. Dowiemy się też, które miasto będzie gospodarzem zjazdu w przyszłym roku. Jego przedstawiciel  odbierze symboliczną klëkę, czyli zakrzywioną laskę służącą do przekazywania ważnych wiadomości. Laureaci nagrody „Bursztynowa klëka” odbiorą należne im trofea a wszyscy razem poznamy wyniki XXIV Konkursu Literatury Kaszubskiej i o Kaszubach, Costerina 2024. Przez cały ten czas będziemy również mogli odwiedzać stoiska wystawiennicze Jarmarku Kaszubskiego oraz posilać się w części gastronomicznej. Duża część z nas na pewno zainteresuje się programem artystycznym, na który składają się występy różnorodnych artystów. Jego zwieńczeniem będzie wieczorny koncert Sary James.

Puchar Kaszub w buczkę, Monopoly Kaszëbë i turniej gry w baśkę

Warto zapoznać się mapą imprezy dostępną TUTAJ, zwłaszcza, jeżeli będziemy potrzebować miejsca do zaparkowania. Poza tym, nie wszystkie wydarzenia odbędą się w tym samym miejscu, więc dobrze się zorientować w układzie miasta, aby nie stracić żadnej z interesujących nas imprez towarzyszących. Wśród nich będą:

  • targi książki kaszubskiej
  • festiwal food trucków
  • rozgrywki Pucharu Kaszub w buczkę
  • turniej gry w baśkę
  • wystawa poświęcona księdzu Hilaremu Jastakowi
  • bicie rekordu w grze na diabelskich skrzypcach
  • strefa dla najmłodszych
  • premiera gry Monopoly Kaszëbë