Ten materiał pochodzi z archiwum portalu

Zachowaliśmy archiwalne materiały z naszego portalu, aby umożliwić ich przeszukiwanie. Nie możemy jednak zagwarantować, że zamieszczone w tekście odsyłacze będą działały prawidłowo oraz że treści będą zgodne ze standardami dostępności cyfrowej. Jeżeli znalazłeś niedziałający odnośnik albo potrzebujesz pomocy w odczytaniu treści prosimy o kontakt pod adresem redakcja@pomorskie.eu

V Międzynarodowe Regaty o Puchar Trzech Marszałków na wodach Międzynarodowej Drogi Wodnej

V Międzynarodowe Regaty o Puchar Trzech Marszałków na wodach Międzynarodowej Drogi Wodnej

Regaty zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy etap w Polsce to wyścig o Puchar Króla Stefana Batorego, który został rozegrany na trasie z Kątów Rybackich do Fromborka w dniu 4 lipca (piątek). Etap ten zaliczano do Pucharu Bałtyku Południowego.  Start do drugiego wyścigu (etap II) na trasie Frombork – Bałtyjsk odbył się w sobotę 5 lipca. Start został poprzedzony odprawą graniczną w porcie Frombork. Etap I i etap II były klasyfikowane łącznie jako Regaty o Puchar Trzech Marszałków.

W ramach Pucharu Trzech Marszałków organizatorzy utworzyli trzy grupy startowe, dla pierwszych trzech miejsc w każdej grupie puchary oraz cenne nagrody rzeczowe. Wśród pozostałych uczestników rozlosowano rownież atrakcyjne nagrody.  Część uczestników wzięło udział zarówno w obu etapach, a część tylko w etapie I w Polsce, który był klasyfikowany oddzielnie jako Puchar Króla Stefana Batorego.

W ramach Pucharu Króla Stefana Batorego organizatorzy również utworzyli trzy grupy startowe.  Regaty (oba etapy) zostały rozegrane w klasie KWR. W regatach wzięły udział 24 jachty z Polski oraz z Rosji.   Rangę imprezy podniósł fakt, iż wyniki regat zaliczane były do eliminacji Pucharu Zalewu Wiślanego oraz Pucharu Bałtyku Południowego.

Regaty zostały zorganizowane między innymi dzięki finansowemu zaangażowaniu partnerskich województw Międzynarodowej Drogi Wodnej MDW E70, której ostatnim odcinkiem na terenie Polski jest Zalew Wiślany.

W grupie I całe podium zajęły załogi rosyjskie, płynące na jachtach: Yulia (sternik: Valery Soshkin), Vara (Michaił Muleris) i Baltika (Sergey Ecchenko). Szkoda, że do drugiego etapu nie przystąpił Janusz Rutkowski na Ibisie, który wygrał I etap regat.

W grupie II i III pierwsze i trzecie miejsca zajęły załogi polskie. Co ciekawe, zwycięskie załogi jachtów Berbeć II oraz Strefa Ciszy 2 zwyciężyły w Regatach o Puchar Trzech Marszałków już po raz drugi.

W grupie II obok zwycięskiego Berbecia II (sternik: Ryszard Soroka), na drugim miejscu uplasowała się rosyjska Vega (Sergey Zhadobko), a trzecie miejsce zajęła polska załoga Papago (Łukasz Politański).

Grupę trzecią wygrała mocno okrojona – zaledwie dwuosobowa – załoga Strefy Ciszy 2 (sternik: Bogdan Justyński oraz Jerzy Wcisła), pokonując z niewielką przewagą rosyjską Volgę (Wołga) ze sternikiem Andreyem Nichiporenko i polskie Papago (Stefan Politański).